Abdullah Çiftçi: Azerileri Türk konut geliştiricileriyle buluşturabiliriz!

Abdullah Çiftçi: Azerileri Türk konut geliştiricileriyle buluşturabiliriz! Abdullah Çiftçi: Azerileri Türk konut geliştiricileriyle buluşturabiliriz!

Arap Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi'nin Azerbaycan'daki iki farklı gazete'de röportajı yayınlandı. Çiftçi, Azerbaycanlı yatırımcılara Türkiye gayrimenkul sektörüne yatırımın karlılığından bahsed


Arap Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi'nin

Azerbaycan'daki iki farklı gazete'de röportajı yayınlandı. Zarkalo gazetesinde Rusça yayınlanan ve 525.ci gazetesinde ise Azerice yayınlanan röportajda Çiftçi, Azerbaycanlı yatırımcılara Türkiye gayrimenkul sektörüne yatırımın karlılığından bahsediyor. Türkiye'den konut alacak olan Azerilerin tapu ve oturma izinlerinin dernek tarafından ücretsiz olarak takip edileceğini belirtiyor.

 

Çiftçi röportajda "Azerbaycanlılar konut alımında yatırım amaçlı mı konut alınacak yoksa oturum amaçlı mı konut alınacak. Yatırım amaçlı konut alınacaksa, yapımı devam eden projelerden konut almak daha avantajlıdır. Çünkü projenin başlangıcında konut alınırsa, proje bitiminde konutlar ortalama %20 değer kazanabilir.

Oturum amaçlı konut alınacaksa, konutun yeni yapılan binalardan olmasını öneririm. Özellikle İstanbul’da yeni gelişmiş teknoloji ile yapılan konut projeleri var. Bu projelerin içerisinde alış veriş merkezi, spor alanları, çocuk parkları, yüzme havuzu gibi sosyal imkanlar var. Yeni yapılar ayrıca depreme dayanıklıdır. Yeni yapılardan konut alınması daha avantajlıdır.


Konut alınacak şirketin seçimi de çok önemlidir. Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de her şirketten konut alınmaz. Bu nedenle konut alırken şirketin geçmiş referanslarına, daha önce tamamlayıp teslim ettiği konut projelerini incelemek gerekir. Tatil amaçlı, yazlık konut alınacaksa yine konutları yapan şirketin güvenirliliğini iyi araştırmak gerekir." dedi.


Gazetenin sorduğu "Türkiye’de deniz kumundan binaların yapıldığı haberlerde geçti. Azerbaycanlılar böyle bir binadan daire almamak için ne yapmalı? soruya çiftçi şöyle cevap verdi : "Bu haber tamamen asılsızdır. Türk inşaat sektörü tüm dünyada bilinen saygın bir sektördür. İnşaat teknolojileri çok gelişmiştir ve ayrıca devlet tarafından denetlenmektedir. Ancak, Azerbaycanlıların bir endişesi varsa derneğimize müracaat edebilirler. Biz dernek olarak Azerbaycanlılara ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Azerbaycanlı yatırımcıları Türk konut geliştiriciler ile buluşturabiliriz. Ortak projeler  yapabilirler. Dernek olarak yatırımcıları, Türk şirketleri ile masaya oturtabiliriz. Büyük iş merkezleri, Alış Veriş Merkezleri ve Otel gibi projelere yatırım yapabilirler. Azerbaycanlı yatırımcıları devlet yetkilileri ile de görüştürebiliriz." dedi.


525 gazetesinde Azerice yayınlanan röportajın linki http://525.az/site/?name=xeber&news_id=8400 

Zerkalo gazetesinde Rusça yayınlanan röportajın linki http://www.zerkalo.az/2013/nedvizhimost-v-turtsii