05 / 07 / 2022

Abdullah Çınar'ın dört şirketine iflas kararı!

 Abdullah Çınar'ın dört şirketine iflas kararı!

Giyimkent İmalat ve Toptan Satıcıları Site İşletme Kooperatifi başkanlığı yanı sıra, eski İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi de olan Abdullah Çınar'ın 4 şirketi için başlayan süreç iflas kararıyla sonuçlandı...Giyimkent İmalat ve Toptan Satıcıları Site İşletme Kooperatifi başkanlığı yanı sıra, eski İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi de olan Abdullah Çınar'ın 4 şirketi için 13 ay önce başlayan süreç iflas kararıyla sonuçlandı.

Çınar Grubunun temeli, yarım asır kadar önce atıldı. Babası da konfeksiyon isi ile uğrasan Abdullah Çınar 20 yıl önce kendi şirketini kurdu. Çınar Grubu, 'Çınarlı', 'Red Belle' ve 'High Set' markalı pamuklu çamaşır, dokuma kıımas imalatı yapıyordu. Grup madencilik sektöründe de faaliyete başlamıştı. Grubun cirosu 20 milyon lira olarak açıklanmıştı. Abdullah Çınar'ın MÜSİAD üyeliği de bulunuyor.

Tekstil sektörünün yakından tanıdığı Giyimkent eski başkanı Abdullah Çınar, mali zorluğa düşen 4 şirketi için mahkemeden iflas erteleme talep etmişti. Mahkeme önce tedbir karan verdi. Şirketler faaliyete devam etti. Ancak yapılan yargüama sonrası karar olumsuz çıktı ve 4 şirketin de iflasına karar verildi. 20 milyon lira borç üe batan 4 şirketin çalışanları işsiz kaldı.
Alacaklüar da mağdur oldu.
 
KURTARMAK İÇİN ÇABALADI

Abdullah Çmar, geçtiğimiz yıl  ağustos ayında Çınarlı Tekstil, Felin Tekstil San. Ltd. Şti, Banu Taşımacılık Madencilik İnşaat ile Enes Madencilik San. Nak. ve Hafriyat için Bakırköy Ticaret Mahkemesi'ne iflas erteleme talebi ile başvuruda bulundu. Mahkeme, tedbir kararı soması dosyayı esastan görüşmeye başladı. İflas erteleme başvurusu devam ederken, aralarında finans kurumlarının da olduğu 30'a yakın alacaklı dosyaya müdahü oldu. Abdullah Çınar yamna oğlu Ali Çınar'ı da alarak, şirketlerini mali güçlükten kurtarmak için işlerine yoğunlaştı. Ancak, tüm iyileştirme çalışmalarına karşın, mahkemeden olumsuz karar çıkmasının önüne geçüemedi.

ŞİRKETLER TASFİYE EDİLECEK
 
Davanın görüldüğü Bakırköy 6. Asliye Ticaret Mahkemesi, geçtiğimiz 6 Eylül sabahı 4 şirketin de iflasına karar verdi. Şirketlerin yönetimi Abdullah Çınar'dan çıktı. 120 kadar şirket çalışanı işsiz kaldı. Toplamda 20 müyon lira borcu olduğu ifade edüen şirketler tasfiye sürecine alındı. Bakırköy 1. İcra Dairesi bünyesinde oluşturulacak iflas idaresi, şirket varlıklarım satarak alacaklarm ödemelerini yapmayı gündemine alacak.


Buyurun cenaze namazına

Abdullah Çınar adına davanın takibini yapan Avukat İsmail Serkan Yelgin, kararı şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade etti. Şirketlerin kurtarılabilir durumda olduğuna işaret eden Yelgin, "Özellikle finans kurumlarının baskısı böyle bir kararın çıkmasında etkili oldu. Simdi durum çok daha kötü.

Mahkeme bir nevi 'buyurun cenaze namazına' dedi. Çok daha karmaşık ve kaotik bir süreç yaşanacak. Bu şirketler faaliyet göstererek borçlarını ödeyebilirdi.
En büyük mağduriyeti isçiler ve tedarikçiler yasayacak. Abdullah Çınar ve oğlu şirketlerini kurtarmak için cogu zaman evlerine dahi gitmediler. Çok üzgün ve çok kırgın. Son bir yıldır verdiği tüm emekler bosa gitti. Kararı temyize götüreceğiz."


Hürriyet