Abhazya'daki Benetton mağazası krizi sürüyor

Abhazya'daki Benetton mağazası krizi sürüyor Abhazya'daki Benetton mağazası krizi sürüyor

Benetton Türkiye'nin Gürcistan'dan ayrılarak bağımsızlık ilan eden Abhazya'da mağaza açması diplomatik krize neden oldu

Gürcistan'daki Benetton Genel Merkezi, tepkilerden çekinerek Tiflis'teki mağazalarını kapattı, Türkiye'ye "Neden böyle bir açılış yaptınız?" diye sordu.
Gürcistan Dışişleri Bakanlığı'nın da, Türk Büyükelçisi'ni çağırarak, "İşgal topraklarında iznimiz olmadan nasıl mağaza açarsınız? Bu işgale destektir" diyerek açıklama istediği öğrenildi.
Benetton Türkiye ise, "Turizm açısından bu bölge çok önemli. Abhazya İpek Yolu'nun denize açıldığı bölge" diyerek kendini savundu. Benetton Türkiye'nin hem İtalya Benetton'la hem de Gürcistan'la temas halinde olduğu, `kimseyi kırmayacak bir duruş' aradığı ifade edildi.

`Mağaza kapatılsın'
Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vashadze yaptığı açıklamada, "Türk elçisinden açıklama istedik. İtalya'daki Benetton Genel Merkezi'ne de başvurup mağazanın kapatılmasını sağlayacağız" dedi.
Abhaz Özerk yönetimi de, Benetton Türkiye'nin mağaza açılışını, "Ülkemize giren ilk yabancı marka" diyerek sevinçle karşıladı.
Abhazya'nın başkenti Sukhum'da açılan mağazanın bu ülkenin bağımsızlığını tanıyan Rusya'dan her yıl gelen 1.5 milyon Rus turiste hizmet vermesi amaçlanıyor. Ancak, Gürcistan'daki Benetton merkezi, kriz çözülene kadar Gürcistan'daki operasyonlarını durdurduklarını açıkladı. Gürcistan'daki Benetton Tiflis'teki mağazalarını kapatarak, kapılarına firmayı protesto eden bir yazı astı.
Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vashadze, Abhazya'daki mağazayla ilgili olarak, bu girişimin "yasadışı" olacağını söylemişti.

Protesto mektubu gönderildi
Benetton'un Gürcistan'daki yönetiminin, Türkiye'deki firmaya bir "protesto mektubu" gönderdiği ve kararlarını değiştirene kadar Tiflis'teki mağazalarını açmayacakları uyarısında bulundukları belirtildi. Tiflis'teki Türk Büyükelçiliği yetkililerinden bilgi isteyen Gürcistan Dışişleri Bakanı Vashadze, yaptığı açıklamada, "Böyle bir girişimin, Gürcistan'ın işgal altındaki topraklarında, Gürcistan hükümetinden izin alınmadan yapılan her türlü ekonomik faaliyeti yasaklayan yasalara aykırı olduğunu" ifade etmişti.
Milliyet

Benetton, Abhazya'da kimseyi kırmayacak duruş arıyor

Benetton Türkiye'den Abhazya'da mağaza