05 / 02 / 2023

Abramovich aldı mı? Almadı mı?

Abramovich aldı mı? Almadı mı?

Çeşme'nin Çiftlikköy beldesinde Tursite AŞ'yeait 167 dönümlük arazinin Wingru isimli şirkete 17 milyon dolara satıldığı belirtildi. Arazinin Rusya'da maden yatırımları bulunan iş adamı Micheal Progorof ya da ünlü Rus iş adamı Roman Abromoviç tarafından aÇeşme'nin Çiftlikköy beldesinde Tursite AŞ'ye
ait 167 dönümlük arazinin Wingru isimli şirkete 17 milyon dolara satıldığı belirtildi. Arazinin Rusya'da maden yatırımları bulunan iş adamı Micheal Progorof ya da ünlü Rus iş adamı Roman Abromoviç tarafından alınmış olabileceği iddia edildi.


Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, yaptığı açıklamada, Çiftlikköy mevkisindeki Tursite AŞ'ye ait arazinin, Wingru şirketine satışının yapıldığı belirtti.


Şirketin ünlü iş adamı Abromoviç'e ait olduğu iddialarının bulunduğunu belirten Tütüncüoğlu, "Bunu kesin olarak bilemeyiz. Bu yönde haberler var. Araziyi alan şirket bizimle iletişime geçmedi" dedi.


Arazinin tapuda 17 milyon dolar bedelle satıldığının belirtildiğini ifade eden Tütüncüoğlu, turizm yatırım alanı olan bölgenin yeni bir tesis kazanacağını kaydetti.


Yatırımın Çeşme için önemli bir reklam olduğunu söyleyen Tütüncüoğlu, yeni tesislerle birlikte Çeşme'nin Rusya pazarına da açılacağını belirtti.


Tursite A.Ş yetkilileri de 250 ortaklı şirketin bölgede yatırım yapacak sermayeyi toplayamaması nedeniyle 4-5 yıl önce satışa çıkardığı arazinin, geçen ay Wingru şirketine satıldığını ifade ettiler.


Arazinin değerinin altında satıldığını belirten yetkililer, bu satışla birlikte Çiftlikköy'deki arazi fiyatlarının da artacağını tahmin ettiklerini ifade etti.


-"PROGOROF ALDI" İDDİASI-
Arazinin kime satıldığıyla ilgili bilgi verilmezken bu konuda birkaç iddia ortaya atıldı. Araziyi, bir süre önce Çeşme kıyılarına gemisi yanaşan ünlü Rus iş adamı Roman Abramoviç'in ya da tatilini 2001 yılından bu yana bölgedeki Süzer Oteli'nde geçiren Rus iş adamı Michel Progorof'un almış olabileceği öne sürülüyor.


Çeşme Esnaf Odası Başkanı Mustafa Cenger, sörf sporuyla uğraşan Progorof'un Çeşme'yi çok sevdiğini, bir süredir arazi arayışı içinde olduğunu, Tursite'ye ait araziyi de internet yoluyla öğrenip satın aldığını söyledi.


Abromoviç'in de Çeşme'ye ilgi duyduğunu, iki iş adamının söz konusu araziyi birlikte almış olabileceğini ifade eden Cenger, şu bilgiyi verdi: "Arazi, 3 Türk ortaktan oluşan bir şirkete satıldı. Progorof'un arazi üzerindeki binanın tadilatını yaparak, gelecek yıl Çeşme'de tatil yapacağını, sonraki yıl ise burada çok katlı bir otelin yapılacağını
öğrendik.


Çeşme halkı bu satıştan büyük memnuniyet duydu. Çeşme'ye Rus yatırımcıları çekmek amacıyla bir süredir çalışma yürütüyorduk. Geçen yıl Moskova'da temaslarda bulunmuştuk. Rus iş adamlarının arazi alımıyla birlikte Rus yatırımcıların dikkatini de üzerimize çekmiş olacağız."
Geri Dön