Acaristanbul'da kritik karar

Acaristanbul'da kritik kararAcarkent'te yıkım kararı alınan villalara ruhsat verildi.


Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Serdaroğlu Ormanı'nda gerçekleştirilen Acaristanbul'daki konutların yapı ruhsatlarının yenilendiğini bildirdi. Çevre Bakanlığı da ruhsatın iptali için yeniden dava açacak.
Belediye Başkanı Ergül, Serdaroğlu Özel Ormanı'nda gerçekleştirilen Acaristanbul yapılarıyla ilgili, Beykoz Belediyesi tarafından verilen yapı ruhsatlarının İstanbul İdare Mahkemesi'nce 10 Nisan 2003 tarihinde iptal edilmesi nedeniyle belediye encümeni tarafından 13 Mart 2007 tarihinde yıkım kararı verilerek, para cezası uygulandığını hatırlattı.
 
Bakanlık dava açacak

Ergül, belediye encümeninin yıkım kararının İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nce 26 Aralık 2007 tarihinde iptal edildiğini ifade ederek şunları söyledi: "Çevre ve Orman Bakanlığı aleyhine arsa sahipleri tarafından açılan kesin izin istemiyle ilgili davada da İstanbul İdare Mahkemesi tarafından 26 Aralık 2007 tarihinde kesin izin istemine gerek olmadığı yönünde karar çıkmıştır. Bu tarihte ruhsat iptaline ilişkin verilen kararların mahkeme tarafından ortadan kaldırılması İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara binaen arsa sahiplerinin tarafımıza resmi talepte bulunması dolayısıyla 26 Mart 2008 tarihinde yapı ruhsatları yenilenmiştir."
Beykoz Belediyesi, 21 Mart 2008 tarihinde yaptığı açıklamada da İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin kesin izin isteminin reddine ilişkin verdiği iptal ve parsel malikini haklı bulan kararının Beykoz Belediyesi'nin bu konuyla ilgili tasarruf yetkisini elinden aldığını açıklamıştı. Çevre Bakanlığı ise ruhsatın yeniden iptali için dava açmaya hazırlanıyor.

Referans