Acteuum Group, 6 alışveriş merkezi yapacak

Acteuum Group, 6 alışveriş merkezi yapacakActeuum Group'un yapacağı Ancora Alışveriş Merkezi'nin ilki olan Ancora Samsun'un temeli atıldı. Ancora, Samsun'un en büyük alışveriş merkezi ve 5 yıldızlı oteli olacak.


Acteeum Group, Türkiye'de kurmayı planladığı Ancora alışveriş merkezleri zincirinin ilk halkası olan Ancora Samsun'u tanıttı. 2009 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanan merkezin Samsun'un eski hal ve otogarının yer aldığı 33 bin metrekarelik arsada, yapılacak olan Ancora Samsun'da 66 bin kiralanabilir alan, sinema salonları, eğlence merkezleri ve 1.750 araç kapasiteli otopark bulunacak. Proje kapsamında inşa edilecek olan 156 odalı ve 5 yıldızlı otel ise Samsun'un en büyük binası olacak. Otel, kentin en kapsamlı merkezini de kapsayacak.
Otelin yatırımcısı Murat Vargı
Mimari projesini Murat Tabanlıoğlu'nun yaptığı ancora Samsun'un kiralama danışmanlığını aklaş Danışmanlık üstlendi. Proje kapsamında inşa edilecek olan 5 yıldızlı otelin yatırımcısının ise Murat Vargı'ya ait olan MV Holding olduğu açıklandı.
Acteeum Group Dünya Başkanı Arne Bongenaar, Meinl European Land'in Acteum Group'un ilk 9 projesine yatırımcı olarak katılımda bulunacağını kaydetti.
Samsun'un çok büyük bir şehir olmasına karşın henüz bir alışveriş merkezi bulunmadığını söyleyen Bongenaar, "Bu sebeple Ancora'lardan birini Samsun'da yapmaya karar verdik" dedi. Şehrin ekonomik büyümesinin istikrarlı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Bongenaar, şöyle konuştu: "Samsun'u çevreleyen çevreyolu, İstanbul ve Trabzon'la olan bağlantısı ve petrol boru hatlarının burada geçiyor olması, Samsun'u geliştiriyor. Bunların tümü daha fazla yatırımıcıyı buraya çekecektir. Samsun'un yeni yatırımların kente gelmesi gerektiğinin bilincinde olan yöneticileri var. Bugüne kadar görüştüğümüz bütün bankalar da Samsun'a yatırım yapmak konusunda bizi destekliyor."
Acteeum Group Türkiye Genel Müdürü Tomasz Szewczyk ise Karadeniz'deki en büyük ve trafiği yoğun limana sahip olan samsun'un böyle bir tesisi çoktan hak ettiğini belirterek, Ancora Samsun'un kente hareketlilik kazandıracağını kaydetti.
1 milyar euro'luk yatırım
2006'da kurulan Jersey, Channel Islands merkezli Acteeum Group, Türkiye, Ukrayna ve Gürcistan'da alışveriş merkezi yatırımları yapıyor. Türkiye'de 2011'e kadar Ancora markası altında İstanbul, Kahramanmaraş, Tokat, Şanlıurfa ve Adana'da birer alışveriş merkezi yapacak grup, bu sayıyı 2 yılda ikiye katlamayı hedefliyor. Acteeum Group'un Türkiye, Ukrayna ve Gürcistan'daki portföylerinin büyüklüğü 1 milyar euro'yu buluyor.
Acteeum Group, Türkiye'de 5 alışveriş merkezi daha yapacak
Ancora İstanbul: 2011'in ikinci çeyreğinde açılması beklenen Ancora İstanbul, 105 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacak. Proje hipermarket, yapı market, elektronik market, büyük mağazalar ve çok kaliteli eğlence tesisleriyle desteklenecek. Ayrıca proje kapsamında ofisler ve lüks konutlar da inşa edilecek.
Ancora Kahramanmaraş: Üç katlı, kiralanabilir alanı 55 bin metrekareden fazla ve iki aşamalı olarak yapılacak olan Ancora Kahramanmaraş'ta hipermarket, sinema, elektronik market, eğlence tesisleri ve ayrıca 1.500 araç kapasiteli kapalı otopark yer alacak. Merkez 2010'un ikinci çeyreğinde hizmete girecek.
Ancora Tokat: 2010'un ikinci çeyreğinde açılacak olan ancora Tokat'ın 24 bin metrekare olan kiralanabilir alanı içinde hipermarket, elektronik market, ve sinema gibi birimlere yer verilecek. Merkezin ayrıca 700 araçlık kapalı otoparkı bulunacak.
Ancora Şanlıurfa: İki katta 45 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacak Ancora Şanlıurfa, 2010 yılının ilk çeyreğinde açılacak. Merkezde hipermarket, yapı market, elektronik market, sinema ve aktivite alanları ve 1.300 araçlık kapalı otopark bulunacak.
Ancora Adana: 2010 yılında açılması planlanan Ancora  Adana  58 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olacak. Geniş yeme içme ve eğlence alanlarıyla dikkat çeken merkezin ana kiracıları arasında bir hipermarket ve restoranlar bulunacak.
Kaynak: Milliyet