29 / 09 / 2022

Adalar Belediyesi 30 plajın kaçak yapıldığını tespit etti

Adalar Belediyesi 30 plajın kaçak yapıldığını tespit etti

Adalar Belediyesi aralarında Büyükşehir´e ait Yörükali´nin de olduğu 30 plajın kaçak yapıldığını tespit ettiKaçak yapıları yıkmak için harekete geçen Adalar Belediyesi, Adalar´daki 30 plajın hepsinin kaçak olduğunu belirledi. İşgal altındaki 6 plajda yıkımlar gerçekleştiren belediye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi´ne ait Yörükali Plajı´nın bile işgal altında olduğunu tespit etti. Ruhsatsız plajların yıkımına Kınalıada´dan başlayan ve 6 plajı yıkan Adalar Belediyesi, son olarak Heybeliada Çam Limanı´nda halka açık plajdaki kaçak yapılara el attı.

Yıktığı bölümlerin olduğu bölgeyi tel örgüyle çeviren belediyenin uygulaması şikâyete konu olunca, Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri adaya geldi. Tel örgüyü kaldırmak isteyen Büyükşehir Belediyesi ekipleri, durum açıklığa kavuşunca herhangi bir işlem yapmadan adadan ayrıldı.

Kıyılar işgal altında
Plajların yıllardır kaçak hizmet verdiğini belirten Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, "Bu uygulama bazılarının pek işine gelmedi. Ve hemen aleyhimizde karşı saldırıya geçtiler.  Yıllardır Adalar´da yasalara aykırı şekilde tel örgü çekerek halkın denize girmesi engellendi. Bu plajların birkaçı hariç ruhsatları da yok. Üstelik ruhsatı olanlar da olmayanlar da hepsi işgal altında. Biz bu kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Ayrıca orman arazisi içinde, bugüne kadar göz yumulan kaçak yapıları da tek tek yıkacağız" dedi.

Plajların durumu
Büyükada: Yörükali (ruhsatsız-işgal), Kumsal (ruhsatsız-işgal), Viranbağ (ruhsatsız-işgal), Halik Koyu (ruhsatsız-işgal), Su Sporları Kulübü (ruhsatsız-işgal), Yıldırım Spor (ruhsatsız-işgal), Uyanoğlu Tesisleri (ruhsatsız-işgal), Sedef Port (ruhsatlı-işgal),  Nakibey (ruhsatlı-işgal),   Prenses (ruhsatlı-işgal).
Heybeliada: Değirmen (ruhsatsız-işgal), Akvaryum (ruhsatsız-işgal), Asaf (ruhsatsız-işgal), Kablo (ruhsatsız-işgal), Alman Koyu (ruhsatsız-işgal), Su Sporları Kulübü (ruhsatsız-işgal), Çam Limanı (ruhsatsız-işgal), Çam Limanı Ada (ruhsatsız-işgal), Çam Limanı Halk Plajı (ruhsatsız-işgal), Sadıkbey (ruhsatlı-işgal).
Burgazada: Kalpazankaya (ruhsatsız-işgal), Su Sporları Kulübü (ruhsatsız-işgal)
Kınalıada: Ayazma (ruhsatsız-işgal), Halk Plajı-Jarden (ruhsatsız-işgal), Halk Plajı-Teos (ruhsatsız-işgal), Halk Plajı-Kumluk (ruhsatsız-işgal), Halk Plajı-Kamos (ruhsatsız-işgal), Halk Plajı-Ülker (ruhsatsız-işgal)
Milliyet/Onay Yılmaz
Geri Dön