Adana Havalimanı çevresinde yüksek binaya izin verilecek mi?

Adana Havalimanı çevresinde yüksek binaya izin verilecek mi? Adana Havalimanı çevresinde yüksek binaya izin verilecek mi?

Seyhan Belediyesi Meclis Salonu’nda toplantı düzenleyen Başkan Zeydan Karalar, yapılan yeni ölçümlerle mania kodlarının arttığını, bu sayede Adana Havalimanı çevresinde daha yüksek bina yapımına izin verilebileceğini belirtti.İnşaatı devam eden 282 bina ile ilgili belediye başvurulması durumunda iskan sorununun çözüleceğini kaydeden Başkan Karalar şunları söyledi:

“Mania sorunu  Adana  için büyük bir engeldi. İnşaat durduğu zaman ekonomi duruyordu, iş duruyordu. Bizim önümüzde büyük bir problemdi. Eski kodlar uzun süre önce ölçülmüştü. Biz bunların Devlet Hava Meydanları ile görüşüp yenilenmesini sağladık.”


ADANA EKONOMİSİ CANLANACAK

Yeni yapılan düzenlemeyle bina yüksekliklerinin artmasının binlerce konutu etkileyeceğini belirten Karalar şöyle devam etti: “Bunun için büyük bir ekip çalıştı. Yeni ölçümler yapıldı. Şu anda bina yükseklikleri eskisine oranla daha yüksek. Bu sorun şu an için 282 bina ve 60 bin insanı ilgilendiriyor. Bina yapılmış, iskan veremiyoruz, çünkü hukuk dışı. Bu binada oturanlar su ve elektrik alamıyor. Binayı almış iskan alamıyor. Ayrıca bir sürü arsa da insanlar inşaat yapacak, ancak mania sorununu çözemiyordu. Bu yüzden duran inşaatlar vardı. On binlerce inşaatı etkileyecek. Eskisine oranla bu daha iyi olacak. Adana ekonomisi rahatlayacak. İnşaat sektörü canlıysa, orada istihdam vardır. Ekonomi canlıdır, iş ve para vardır. Türkiye’de 1980’den sonra 2010’a kadar ekonomiyi büyüten inşaat sektörüdür. Son dönemde inşaat durdu, Adana durdu. Bu çalışmamız Adana ekonomisinin canlanmasına büyük katkı sağlayacaktır.”

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI YIKILIYOR

Adana’da havalimanı yakınında 5 yıl önce yapımına başlanan 14 katlı Emniyet Müdürlüğü yeni hizmet binasındaki 6 katın, uçakların güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle bir süre önce yıkımına başlanmıştı. Uzun süre mania sorunu nedeniyle bekleyen inşaatın yıkımı için 3 milyon 135 bin lira bedel çıkarılmıştı.


Hürriyet