Adana’da asırlık konaklar yenilenecek!

Adana’da asırlık konaklar yenilenecek! Adana’da asırlık konaklar yenilenecek!

Adana Büyükşehir Belediyesi, Kayalıbağ Mahallesi’nde 9’u tescilli, toplam 31 binanın aslına uygun şekilde restore edilmesi ve antik kalenin turizme kazandırılması adına proje hazırladı. Adana Büyükşehir Belediyesi, Kayalıbağ Mahallesi’nde 9’u tescilli olan topkamda 31 binanın aslına uygun şekilde restore edilmesi ve antik kalenin turizme kazandırılması için yeni bir proje hayata geçirecek.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün talimatları kapsamında çalışma yürütülen Kent Estetiği ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı yöneticileri, Kayalıbağ Mahallesi’nde 26009 sokağı içine alan 2 bin 200 metrekarelik alanda uygulanmak üzere Kayalıbağ Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi’ni tasarladı. 

Projede,  Adana  Atatürk Müzesi’nden Avukat Turan Arın Sokağı’na kadar uzanan 26009 Sokaktaki 9 adet tescilli kültür varlığı konak ile 22 adet tarihi yapının restorasyonu gerçekleştirilecek. 

Toplam 31 binanın cephe ve çatı sağlıklaştırmasının yanı sıra antik kale kalıntısının korunup, tescilli yapıların çevresinde meydan düzenlemesiyle bu bölgenin turizm değerinin arttırılması planlanıyor.