Adana'da kentsel dönüşüm kapsamında 230 bina yıkıldı!

Adana'da kentsel dönüşüm kapsamında 230 bina yıkıldı! Adana'da kentsel dönüşüm kapsamında 230 bina yıkıldı!

Adana Büyükşehir Belediyesi, Çukurova ilçesi Göl Mahallesi’ndeki 250 dönüm alanda uygulamaya başladığı kentsel dönüşüm projesinde 42 milyon liralık kamulaştırma bedeli ödeyerek 230 binanın yıkımı tamamladı.Çarpık yerleşim, yetersiz altyapı ve güvensiz sosyal donatıların bulunduğu mahallelerde kentsel dönüşüm projeleri hazırlayan  Adana  Büyükşehir Belediyesi,  TOKİ  ile birlikte yürüttüğü Göl Mahallesi Gecekondu Önleme Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nde kamulaştırma ve yıkım çalışmalarını hak sahipleriyle el sıkışarak yüzde 87 oranında tamamladı. 

Milliyet'te yer alan habere göre Adana Büyükşehir Belediyesi, 250 dönüm alanda 42 milyon lira kamulaştırma bedeli ödeyerek, 230 binanın yıkımını gerçekleştirdi.
Hak sahibi vatandaşların mağdur olmamasına büyük hassasiyet gösteren Adana Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ, tapusu veya mülkiyet hakkı bulunmayan, işgalci konumundaki vatandaşlara da aynı yerde konut sahibi olma hakkı tanıdı.

Adana Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğinde yürütülen Göl Mahallesi Gecekondu Önleme Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nde 4 tip yeni konut yapılacağı belirtildi. Kentsel dönüşüme konu olan arazide 100 metrekare 2+1, 120 metrekare 2+1, 149 metrekare 3+1 ve 180 metrekaae 4+1 büyüklüğünde daireler inşa edileceği, 150 dönüm arazide ise geniş yeşil alanlar, parklar, spor alanları, kamu kurumlarının sosyal tesisleri, sosyal donatı alanlarının yer alacağı bildirildi.