Adatepe Barajı’nın suyunu taşıyacak kanalların inşaatı ne zaman?

Adatepe Barajı’nın suyunu taşıyacak kanalların inşaatı ne zaman?


AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Adatepe Barajı’nın suyunu Elbistan ve Afşin Ovasına taşıyacak olan kanalların yapımı amacıyla düzenlenen ihalenin sonuçlanmak üzere olduğunu belirtti.


AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Adatepe Barajı’nın suyunu Elbistan ve Afşin Ovasına taşıyacak olan kanalların yapımı amacıyla düzenlenen ihalenin sonuçlanmak üzere olduğunu belirterek, 244 milyon liralık devasa bir yatırımın daha önümüzdeki günlerde inşaata başlayacağını söyledi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Ünal, 2013 yılı sonu itibarı ile su tutmaya başlayan Adatepe Barajı’nın suyunu Elbistan ve Afşin’deki kurak topraklara ulaştıracak olan sulama kanalının yapımı için, 23 Haziran tarihinde 1. Kısım Sulama İhalesi yapıldığını, bu günlerde sözleşmesinin onaylanmak üzere olduğunu dile getirdi.

Yıllardan beri bölge çiftçisinin büyük bir özlemle beklediği yatırımın hayata geçtiğini belirten Ünal, birkaç yıl içerisinde çiftçinin tarlasını cazibe ile sulayabileceğini söyledi.

Adatepe Barajı’nın 1. Kısım Sulama İhalesi’nin 244 milyon 558 bin TL bedelinde büyük yatırım olduğunu, en az 320 milyon TL’ye tamamlanmasının öngörüldüğünü dile getiren Ünal, Kahramanmaraş çiftçisinin bu yatırımları hak ettiğini, kendilerinin de yatırımların hızlanması amacıyla büyük gayret içerisinde olduklarını söyledi.

Ayrıca, 1. Kısım Sulama İhalesi ile yıllardan beri yüksek elektrik faturaları nedeniyle mağdur durumda olan Kalealtı Sulama Birliği’nin sulama alanında bulunan 58 bin 550 dekar alanın yine cazibe ile sulanacağını, 18 bin 790 dekarlık bir bölümünün ise terfi yüksekliği 62 metre gibi makul bir seviyeye ineceğini de müjdeledi.


CAZİBE İLE SULAYACAK:

DSİ Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın ise, ihale kapsamında yapılacak çalışmaları şöyle özetledi:

“Afşin-Elbistan Ovasında yer alan 317 bin 270 dekar arazinin sulama suyunu Adatepe Barajından alarak sulama sahalarına iletecek ana boru hattının inşaatını ve 54 bin 120 dekar arazinin sulanmasını sağlayacak basınçlı borulu şebeke inşaatını kapsayan; Adatepe Sulaması 1. Kısım İnşaatı ihalesi 23 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirildi. İhaleye 6 firma iştirak ederken, 244 milyon 558 bin 321 TL bedelle Özışık+İnterkar Ortaklığına söz konusu iş ihale edildi. Halihazırda Kahramanmaraş Adatepe Sulaması 1. Kısım İnşaatının ihale dosyası ön mali kontrole gönderilmiş olup, ön mali kontrolden sonra sözleşme imzalanacak, yer teslimi yapılarak inşaata başlanacaktır. Projenin en az 320 milyon TL’ye tamamlanması bekleniyor. Kahramanmaraş Adatepe Sulaması 1. Kısım İnşaatı tamamlandığında elektrik borçları sebebiyle yıllardır işletilemeyen Elbistan-Kalealtı pompaj sulamasına hayat verecek. Adatepe Sulaması 1. Kısım Sulaması sayesinde hâlihazırda tamamı pompajla sulanabilen 77 bin 340 dekarlık Kalealtı Sulamasında 58 bin 550 dekar cazibeyle sulanacak, 18 bin 790 dekar arazide terfi yüksekliği 62 metre gibi makul bir seviyeye düşecek.”


ADATEPE BÖLGEYE HAYAT VERECEK

Göksun’un 20 kilometre kuzey doğusunda yer alan Adatepe Barajı, Göksun Çayı üzerinde kil çekirdekli kaya dolgu tipinde olup, 500 milyon metreküp depolama hacmine sahip.

Barajın gövde dolgu hacmi 5,4 milyon metreküp. Sulama ve Afşin-Elbistan Termik Santralinin D ünitesine 1,5 metreküp/saniye soğutma ve katma suyunu sağlamak maksadıyla da inşa edilen Adatepe Barajı ile cazibeli olarak 232 bin 440 dekar ve pompajlı 83 bin 100 dekar olmak üzere, toplam 315 bin 540 dekar sulanacak.

Bununla birlikte tamamı pompaj sulaması olan Kalealtı sulamasına su takviyesi yapılarak 77 bin 340 dekar pompaj sulamasının 58 bin 550 dekarı cazibeli sulamaya dönüşecek. Geriye kalan 18 bin 790 dekarın sulanması için terfi yüksekliği ise 189 metreden 62 metreye düşecek. Böylelikle Adatepe Barajı ile sulanacak toplam alan 392 bin 880 dekara ulaşacak.

Adatepe Barajı ayrıca, kurulacak 3,691 MW Kurulu gücündeki HES ile 11,52 GWh yıllık elektrik enerjisi üretim yaparak 2 milyon TL yıllık gelir elde edecek. Adatepe Barajı vasıtasıyla yapılacak tarımsal faaliyetlerden dolayı bölge çiftçisi 134 milyon TL yıllık net gelir artışı sağlayacak.


Hhürriyet