Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul dünyanın en büyük projelerinden biri!

Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul dünyanın en büyük projelerinden biri!Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin konuştu. Adil Karaismailoğlu, "Dünyanın en büyük projelerinden biri. Proje, maliyet hepsi tamamlandı. Finans yönünü halledince kanun da hemen yürürlüğe girecek" dedi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bazı açılış ve temel atma törenleri için geldiği Şanlıurfa’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre; Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul dünyanın en büyük projelerinden biri!

İşte Adil Karaismailoğlu'nun o açıklamaları...

"Dünyanın en büyük projelerinden biri. Proje, maliyet hepsi tamamlandı. Finans yönünü halledince kanun da hemen yürürlüğe girecek. Dünya ticaret hacminin yüzde 90’ı denizlerde yapılıyor. Şu anda ticaret 12 milyar tonlarda, önümüzdeki 10 yılda 35 - 40 milyar tona çıkması bekleniyor.

Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul dünyanın en büyük projelerinden biri!

Sadece bir su yolu projesi değil Kanal İstanbul, etrafında yapacağınız şehirleşmeler İstanbul’daki riskli alanların dönüştürülmesiyle de alakalı depreme yönelik konutların tasarlanması, turizm alanları, ekolojik alanların, üniversitelerin, teknolojik alanların hepsi beraber tasarlanıyor."

Kanal İstanbul'un depremde göçme riski var mı?

Kanal İstanbul projesinde çalışmalar hangi aşamada?