Çukurova Balkon

Ağaoğlu'ndan eski Başbakan Aznar'a danışmanlık teklifi

Ağaoğlu'ndan eski Başbakan Aznar'a danışmanlık teklifi Ağaoğlu'ndan eski Başbakan Aznar'a danışmanlık teklifi

Ağaoğlu Grubu, İspanya'nın eski Başbakanı Jose Maria Aznar'a, danışmanlık teklif etti.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, geliştirdiği modelle yabancılara 2.2 milyon yazlık satarak ülkesine 660 milyar Euro kaynak sağlaması nedeniyle Aznar'la çalışmak istediklerini söylerken, Türkiye'nin de yabancılara yazlık satma avantajlarını kullanması gerektiğini vurguladı.

BUGÜNE kadar yaptığı projelerle yaklaşık 20 bin kişiyi ev sahibi yapan, devam eden ve 4 yılda tamamlanacak projelerle 22 bin kişiyi daha konut sahibi yapmayı hedefleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, ülkesinde ekonomiyi ayağa kaldırmak için hazırladığı modeli hayata geçiren ve 2.2 milyon yabancıya yazlık konut satan İspanya'nın eski başbakanı Aznar'a danışmanlık teklifi götürdü. Aznar'ın başbakanlığında geliştirilen modelle Kuzey Avrupalılar başta olmak üzere 2.2 milyon yabancıya konut satan İspanya 660 milyar Euro gelir sağlamıştı.

Amerika'yı keşfetmiyoruz

Jose Maria Aznar'a, Ağaoğlu grubuna İspanya modeli konusunda danışmanlık teklifi götüren Ali Ağaoğlu, tekliflerini ilettiklerini, konunun henüz neticeye bağlanmadığını dile getirerek şunları söyledi: "Türkiye'nin de yabancılara yazlık satma konusunda her türlü avantajı olabilir. Amerika'yı keşfetmeye gerek yok, İspanya bizim için bir örnek. İspanya, Aznar modeli ile 660 milyar Euro gelir elde etmiş. Yabancı sermaye geldiği zaman, yatırdığı parayı geri götürdü. Halbuki yazlık satışı ile para öz sermaye olarak kalır, hatta ilerleyen yıllarda ülkemiz kazanmaya devam eder. İspanya bu gelirle alt yapı sorununu ve işsizliği çözdü. Bu insanlar konut aldığı zaman 200-300 bin Euro'yu veriyor. Yılın yaklaşık 6 ayını da ev aldığı ülkede geçiriyor."

Türkiye değişiyor

Türkiye'de yazlık sahibi olanların hane başına ayda 3 bin Euro da harcama yaptıklarına dikkat çeken Aznar şöyle devam etti: "Verdiği parayı bir kere veriyor, her ay da bulunduğu yöredeki esnaftan ciddi şekilde mal alıyor. Restoranlarda yemek yiyor, evini temizletiyor, bahçesine peyzaj yaptırıyor. Böylece ciddi turizm geliri elde ediliyor. En büyük sorunumuz imar sorunu. Ayrıca Avrupalı maalesef bizi hálá Ortadoğu ülkesi gibi sanıyor. Ev aldığı zaman yabancının gözünde imajımız değişecek. Türkiye'nin fahri büyükelçisi olacaklar. Türkiye'nin üç türlü kazancı var: Yaklaşık 300-500 bin Euro arasında fiyata ev satabiliriz. Biz 5 milyar dolarlık Bodrum projemizde metrekare 2-5 bin Euro arasından satacağız. Güney sahillerinde bu tip fırsatlar oldukça değerlendireceğiz."

İspanya modeli nasıl işliyor

İspanya'da özel sektör kanalıyla gerçekleştirilen yabancılara satışta, büyük kısmı yazlık konutlar, daha proje aşamasında elden çıkarılıyor.

İşi üstlenen firmalar; Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde projeleri maket üzerinden pazarlıyor.

Bu satışlardan gelen kaynakla inşaatlar bitiriliyor.

Sitelerin kurulduğu bölgenin çevre düzenlemesiyle altyapı yatırımlarını yapımcı firma gerçekleştiriyor.

İspanya, golf alanlarında villalar inşa ederek, 3 milyon dolara varan bedellerle satmıştı.

Aznar 4 yılda başardı biz de 1 milyon yazlık satabiliriz

HASAN Rahvalı, yabancıya konut satışına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Nasıl gurbetçiler Almanya'da konut alıyorsa, Almanlar da Türkiye'den konut alabilmeli. 1970'lerde İspanya'da sigortalı çalışan sayısının 12 milyon olduğunu belirleyen Aznar, 20 yıl sonra Başbakan olunca bu sayının 12 milyon 150 bin olduğunu görmüş ve inşaat sektörünü ateşlemiş. Aznar modeli ile 4 yılda İspanya'da bu rakam 18 milyona çıkmış. İspanya, yabancılara 2.2 milyon yazlık satıp, 660 milyar Euro, yani 1 trilyon dolar kaynağı, bir daha çıkmamak üzere ülkesine soktu. Türkiye de; İngiltere, Almanya ve diğer kuzey Avrupalılara 1 milyon yazlık konut satabilir. 1 milyon konut satarsak, 300-400 milyar dolar kaynağı ülkemize çekebiliriz."

Bodrum'daki 10 bin konutun yüzde 85'i yabancılara satılacak

AZNAR'a götürülen danışmanlık teklifi için, Ağaoğlu Şirketler Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı, şu detayları verdi: "Biz zaten İspanya modelini araştırıyoruz. Sayın Jose Maria Aznar'ın da Ağaoğlu Grubu'nun danışmanı olması sözkonusu. Görüşmeler son nokta aşamasına gidiyor. İspanya modeli Türkiye için de önemli. Sadece Bodrum projemiz 10 bin konutluk ve bu konutların yüzde 85'ini yabancılara satacağız. Fakat biz, ülkemizin de 1 milyon konut satarak 300-400 milyar dolar gelir elde edebileceğini düşünüyoruz. Bodrum projemiz ve daha sonraki projelerde Aznar'ın danışman olmasını istiyoruz. Hatta İstanbul'daki projeler için de danışmanlık yapabileceğini düşünüyoruz."

İki ay önce gelip Türkiye'de çalışmak istediğini söylemişti

İSPANYA eski Başbakanı Jose Maria Aznar, Mayıs ayında Akbank'ın düzenlediği "Avrupa'nın Ekonomik Geleceği" konulu toplantı için İstanbul'a gelmiş konuşmasında, "İspanyol işadamlarına tereddütsüz Türkiye'ye gitmelerini ve hatta beni de danışman olarak işe almalarını öneriyorum. Türkiye'nin geleceğine yatırım yapan kazanır" ifadelerini kullanmıştı. Aznar, doğrudan yabancı sermaye yatırım açısından da Türkiye'nin geleceğinin güven verdiğini ifade etmişti. Hasan Rahvalı da, "Aznar 2 ay önce geldiğinde istişare yapma imkanımız olmuştu. Biz zaten İspanya modeli ile ilgili araştırma yapıyoruz. Araştırmalarımıza devam ediyoruz" dedi. 

Hürriyet