Ahmet Akbalık: Ne yaparsan yap satar dönemi son buldu!

 Ahmet Akbalık: Ne yaparsan yap satar dönemi son buldu!Kamuyu Aydınlatma Platformu'ndan gelen açıklamada, 2019 yıl Sonu Satışı Tamamlanmış Bağımsız Bölümler Raporu’na göre en çok satan proje Büyükyalı oldu. Özak GYO Başkanı Ahmet Akbalık, “Tüketici artık çok bilinçli." dedi...


Emlak Konut GYO projeleri arasında 2019'da en çok satan proje Büyükyalı oldu. Özak GYO Başkanı Ahmet Akbalık yaptığı açıklamada, “Tüketici artık çok bilinçli. ‘Ne yaparsan yap satar’ dönemi son buldu” diye konuştu.

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; Özak GYO, Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) gelen açıklamada Emlak Konut GYO’nun ‘2019 Yıl Sonu Satışı Tamamlanmış Bağımsız Bölümler Raporu’na göre en çok satan projenin Özak-Yenigün-Ziylan Adi Ortaklığı tarafından İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme sahil hattında geliştirilen Büyükyalı projesi olduğunu açıkladı. Projede yılın son çeyreğinde KDV hariç 317 milyon 568 bin TL değerinde 84 adet bağımsız bölümün ön satışı, 2019 toplamında ise KDV hariç 645 milyon 838 bin TL değerinde 185 adet bağımsız bölümün ön satışı yapıldı.

‘Oturmak için aldılar’

Tüketicinin birkaç yıldır konut alımında bilinçlendiğini vurgulayan Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, bu nedenle gayrimenkul sektörü için zor geçen 2019’da satışlarda sorun olmadığını söyledi. Akbalık, “2013’e kadar sadece ev sahibi olmak tüketici açısından çok önemli bir olguydu. Gayrimenkul firmaları ne yaparsa sattı. Şimdi artık o ‘ne yaparsam satar’ dönemi bitti. Tüketici sadece ev almıyor; yaşam biçimi; eğitim, kültür ve spor içeriği, ulaşım, ihtiyaçlarına tam yanıt ile hizmet alıyor” şeklinde konuştu.

Projede yapılan alımların yüzde 95 oranında oturum için yapıldığını ifade eden Akbalık, yatırım için alanların oranının çok düşük olduğunu dile getirdi. Akbalık, “Bu da gösteriyor ki; hayatında bir kez, en fazla ikinci kez ev alanlar, ihtiyaçları için alım yapanlar detaylı düşünülen, kaliteli bir yapı ve tasarımı olan projeleri tercih ediyor. Bu sadece bizim için geçerli değil. Artık benzer projeler ilgi görüyor. Yeni şehircilik akımı dediğimiz kavram, ev sahibi olmak isteyenlerin taleplerini ve ihtiyaçlarını doğru tanımlayıp ona göre yanıt veriyor” dedi.

‘Fiyatlar uygun’

Artan inşaat maliyetlerine bakıldığında konut fiyatlarının mevcut durumda ‘uygun’ seyrettiğini söyleyen Akbalık, faiz hareketlerinin de aşağı yönlü olduğu bu dönemde tüketicinin var olan talebini yeniden alıma döndürdüğünü ifade etti. Akbalık, mevcutta satıştaki ünitelerde metrekare fiyatlarının 17 bin liradan başlayarak 40 bin liraya kadar çıktığını belirtti.

Proje içinde tarihi alanların dönüşümünün yapılan çok ince çalışmalar sonucunda yeniden İstanbulluya kazandırıldığını dile getiren Ahmet Akbalık, “Kültür sanat alanları, restoranlar, organik pazar, çok donanımlı spor merkezi herkese açık. Dünyanın en önemli montessori anaokulu geldi. Bir deniz semti olarak iskelesiyle, yolu üst geçitle alta alıp denize direkt ulaşım sağlayarak, bisiklet yollarıyla bu kurguyu da tam anlamıyla hayata geçirdik. Anahtar teslimlerine başladık. Mart ayı itibariyle yaşam başlıyor” diye konuştu.

Emlak Konut'un en çok satış yapan projesi hangisi?