Ahmet Davutoğlu’nun villasının olduğu sitenin imar talebi reddedildi!

Ahmet Davutoğlu’nun villasının olduğu sitenin imar talebi reddedildi! Ahmet Davutoğlu’nun villasının olduğu sitenin imar talebi reddedildi!

Eyüp Göktürk’teki Ravza Kooperatifi’nin geçtiğimiz sene satın aldığı ve büyük kısmı yeşil alanda kalan arazisine konut yapma girişimine İstanbul Büyükşehir Belediyesi izin vermedi.


Eyüp Göktürk’teki Ravza Kooperatifi’nin geçtiğimiz sene satın aldığı ve büyük kısmı yeşil alanda kalan arazisine konut yapma girişimine İBB zin vermedi. 

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, Eyüpsultan Göktürk Mahallesi'nde Ravza Toplu Konut Yapı Kooperatifi tarafından mevcut sitenin yanında 2017'de alınan  3 bin 332 metrekarelik parselin imarının değiştirilmesi için yapılan başvuru, İBB Meclisi'nin 12 Eylül tarihli gündemine geldi.

Konut ve yeşil alan fonksiyonuna sahip parsel için yapılan başvuruda, parselin terk oranının yaklaşık yüzde 63.18 olduğu ve bu oranın yasal oranın çok üzerinde olduğu belirtildi. Bu parselin imar planlarında sahip olduğu konut kullanım hakkının uygulama imar planlarında ortadan kaldırıldığı da bildirildi. Bu durumun parselin malikini mağdur ettiği belirtilerek bu sebeple parselin “düşük yoğunluklu konut” ve park olarak belirlenmesi ve yapılaşma koşullarının de emsal 1.10 yükseklik 5 kat olarak düzenlenmesi istendi. Yani parselin yeşil alanda kalan büyük kısmını oluşturan bin 933 metrekarelik bölümünün düşük yoğunlukta konut alanına alınması istendi.

PARK YAPILAŞMAYA AÇILIYOR

Taleple ilgili İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmede park alanının küçültülmesinin araçlı ulaşımı teşvik edeceği, parkın yapılaşmaya açılacağı belirtildi. Yapılaşma şartları ve ulaşım taleplerinin arttırıldığı da bildirildi. Teklif, bölgesel ulaşım sistemi açısından da uygun bulunmadı. Planlama Müdürlüğü de önerilen plan ile parselin park alanında kalan yaklaşık olarak bin 933 metrekarelik  alanın konuta alınarak yaklaşık 2 bin 899 metrekare inşaat alanı önerildiği toplamda 3 bin 925 metrekare inşaat alanı getirildiği belirtildi. Teklifin yapı, kalıcı nüfus ve ulaşım taleplerini arttırdığı, plan bütünlüğünü bozduğu eşdeğer yeşil alan olarak ayrılan alanın büyüklüğü ve plan etki kapsamı yönünden ilgili yönetmeliğe uygun olmadığı belirtildi. İmar ve Bayındırlık Komisyonu da mevcut plan şartlarının  korunmasını uygun gördü ve değişiklik teklifini kabul etmedi.

NAKŞİBENDİLERİN SİTESİ

120 dönümlük alana sahip olan Ravza Toplu Konut Yapı Kooperatifi'nin arsası 1980'li yıllarda Nakşibendi tarikatının bir kolu olan İskenderpaşa  Cemaati’nin lideri Mahmut  Esad Coşan’ın girişimiyle satın alınmıştı. Sitede eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ve eski bakanlardan Ömer Dinçer'in de villaları yer alıyor.