03 / 07 / 2022

Ahmet Turgut kimdir?

Ahmet Turgut kimdir?

Şehir ve Bölge Plancısı Ahmet Turgut, MHP İstanbul Milletvekili Adayı oldu. Peki, Ahmet Turgut kimdir? Ahmet Turgut, bugüne kadar hangi işlerde görev aldı? İşte Ahmet Turgut...Ahmet Turgut kimdir?

1968 yılında Antalya’nın Kumluca ilçesinde doğan Ahmet TURGUT, ilk ve ortaöğrenimini, babasının astsubay olarak görev yaptığı Malatya, Bilecik ve Ankara’da tamamladı.


1989 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden şehir ve bölge plancısı olarak mezun oldu. Aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde 1994 yılında yüksek lisans eğitimini “Türkiye’de Yasal ve Yönetsel  Sistematik  İçinde Toplu Konut Olgusu” konusunda tamamladı.


1990 yılından itibaren kurucu ortağı olduğu firma bünyesinde çeşitli planlama ve proje çalışmalarını yönetti. 1991 yılında TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanlığı görevine seçildi. Bu görevini 5 Haziran 2007 tarihine kadar sürdürdü. Bu süre içerisinde TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı olarak, İstanbul için birçok farklı proje geliştirdi ve çalışmalarda bulundu. İlgili konularda çok sayıda makale hazırladı. Basın yayın organlarında röportaj ve programlarla yer aldı.


Planlı kalkınma, düzenli kentleşme, kent yönetimleri, yaşanılabilir çevre, doğal ve kültürel varlıkların korunması, konut sorununun çözümü, ulaşım politikaları oluşturulması, imar hukuku ve kent ekonomisi konularında çalışmalar yürüttü. 


Meslek alanına giren konularda yasama faaliyetleri ile ilgili çok sayıda uzmanlık raporunun hazırlanmasında, yasa tasarısı hazırlık ve tartışma süreçlerinde  görev aldı. Çeşitli mesleki etkinliklere bildiri vererek ve düzenleyici olarak katıldı. 2005-2006 eğitim yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde “Planlamanın Yasal ve Yönetsel Boyutları” dersini vermektedir.


Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Eğitim ve Kültür Hizmetleri Derneği’nde 1999-2005 yılları arasında yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı’nda 2003 yılından itibaren mütevelli heyeti üyesi, 2007 yılından itibaren ise yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı, Mart 2010 tarihinden bu yana da YTÜ Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 


2001-2006 yılları arasında İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olmuştur. 08 Kasım 2009 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir.


Ahmet Turgut, evli ve iki çocuk babasıdır.