Ahşap Yapı Genel Avantajlar

Ahşap Yapı Genel Avantajlar1-     1m3 Ahşap, Betona göre "6 kat", Çeliğe göre "354 kat", Alüminyuma göre "1467 kat" daha az enerji ile üretilebilir. Buna mukabil, üç farklı malzeme ile inşa edilen 150 m2'lik bir evin yapımında atmosfere gönderdiğimiz, sera etkisine yol açıp dünyanın ısınmasına sebep olan salınan karbon miktarı; ahşaba göre, beton evde "1700 kat" çelik karkas evde "3500 kat", fazladır.  Atmosfere salınmayıp emilen ve korunan karbon miktarı ise, diğerleri sıfıra yakın olmasına rağmen onları "bir birim" kabul etsek bile, ahşapta "2500 kat" fazladır.

2-     Bir metreküp ahşap, bir metreküp betona göre "5"kat", çeliğe göre "13 kat" hafiftir.

3-     Ahşap duvar, tuğla duvara göre "10 kat" daha hafiftir. Böylece temele gelen yükler, döşemeler de ahşap olduğunda onda bire düşer. Temel daima ekonomiktir. Çürük zeminlerde hatırlanmalıdır.

4-     Ahşabın ağırlık ve taşıma gücü oranı, betonarme ve çelikten yüksektir. Ahşap ile 250 metreye kadar açıklıklar bile kolonsuz geçilebilmektedir. Bu özellikleri ile depreme en dayanıklı yapı malzemesidir.

5-     Ahşabın betona göre ısı izolasyon katsayısı "16 kat" daha fazladır. Bu özelliği ile, kanserojen olduğu yıllardır bilinen cam elyaf ve petrol türevi izolasyon malzemelerine yüklenmemizin önünü keser. Böylece, kendi enerjisini koruyan bina olma yolunda erişilemez avantaja sahiptir. Dünyayı ve Türkiye'yi en geç 2020'de bekleyen ve artık resmen açıklanmaya başlayan ve küresel ısınmanı bir sonucu buzul çağı endişeleri taşıyan "enerji krizi"nden bizi kurtaracak yegane malzemedir. Betonarme bir yapı ile ahşap bir yapının yıllık enerji sarfiyatları karşılaştırıldığında ahşap yapı %65 lere varan tasarruf sağlamaktadır.