Akçansa, Afrika'ya yöneldi

Akçansa, Afrika'ya yöneldi Akçansa, Afrika'ya yöneldi

Akçansa Çimento Genel Müdürü Gürdal: Gürcistan olayları sonrasında ihracat yarı yarıya düştü.


Akçansa Çimento Genel Müdürü Hakan Gürdal, "Rusya'nın toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 20 civarındaydı şu anda yüzde 10'a düştü. Aslında sıcak gelişmeler öncesinde Rusya'da talebin üzerinde çimento arzı oluşmuştu. Biz talebin daralacağını tahmin ederek Afrika'ya yöneldik. Rusya'daki kaybımızı Afrika'dan çıkarıyoruz" dedi.

Afrika'nın Akçansa için çok önemli bir pazar haline geldiğini belirten Gürdal, ihracatın yarıya yakın kısmını Batı Afrika ülkelerine yaptıkları söyledi.

Yarıyıl cirosu 405 milyon YTL

Hakan Gürdal, bu yılın ilk yarısını 405 milyon YTL ciro ile kapattıklarını, Çanakkale'deki ikinci üretim hattınının devreye girmesinin etkilerini ise ikinci 6 ayda göreceklerini ve 2008 için 850 milyon YTL civarında ciro hedeflediklerini belirtti. Suriye ve Irak'taki pazara yönelik yeni yatırım yapabileceklerinin sinyalini veren Gürdal şöyle konuştu: "Suriye, Irak pazarına sadece gemiyle mal göndermek yerine orada kalıcı olabilmenin arayışını sürdürüyoruz. Bunlar tesis de olabilir iş ortaklığı da. Araştırmalarımız devam ediyor."

Gürdal, ABD'ye 3 yıl önce ihracatın durduğunu belirterek "Seçimlerden dolayı 2009'un ABD'de durağan geçeceğini öngörüyoruz. Ancak 2010'da düşük alkali oranlı çimento ihraç etmeye başlayabiliriz" dedi.

4 beton tesisi açacak

Gürdal, 6.7 milyon ton klinker, 9 milyon tona kadar da çimento üretim kapasitesine sahip olduklarını, bu yıl 6-6.5 milyon ton arasında çimento satışı hedeflediklerini söyledi. Bu yılki yatırım bütçelerinin 60 milyon dolar olduğunu, yılın ikinci yarısı için 20 milyon dolar kaldığını ifade eden Gürdal, 4 beton tesisi ve bir agrega ocağı açacaklarını, Çanakkale'ye 10 megawatlık rüzgar enerji santrali kuracaklarını söyledi. Gürdal, çimentoda yüzde 13 pazar payıyla birinci sırada olduklarını sözlerine ekledi.

Milliyet