Akdeniz Belediyesi kentsel dönüşüm için imzaları attı!

Akdeniz Belediyesi kentsel dönüşüm için imzaları attı! Akdeniz Belediyesi kentsel dönüşüm için imzaları attı!

Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, TOKİ ile imzaladıkları anlaşma çerçevesinde ilçede kentsel dönüşümün saha çalışmalarına başladıklarını açıkladı.


Akdeniz Belediyesi, çarpık kentleşmenin en yoğun olduğu Mersin’in kalbi konumundaki Akdeniz ilçesinde kentsel dönüşüm için ilk adımı atıyor. Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 18 Aralık 2015 tarihinde aldığı yetki devri kararıyla Bahçe, Barış ve Mahmudiye Mahallelerinin bir kısmını kapsayan yaklaşık 46,5 hektarlık alanın ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ ilan edilmesinin ardından harekete geçen Akdeniz Belediyesi,  TOKİ  ile de 30 Mart 2017’de ön protokol imzaladı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile imzalanan ön protokol çerçevesinde 27 hektarlık ilk aşama için hizmet alımı ihalesi yapıldı ve saha çalışması başladı.


“Akdeniz’de ciddi bir çarpık yapılaşma ve imar kirliliği var. Bunu çözmenin tek yolu kentsel dönüşüm”

Akdeniz Belediye Başkanı Pamuk, kentsel dönüşümde bugün gelinen son noktayı İHA’ya anlattı. Kentsel dönüşümü son derece önemsediklerini belirten Pamuk, Akdeniz ilçe sınırları içerisinde ciddi bir kaçak yapı oranı ve imar kirliliği olduğuna dikkat çekti. “Bu birikmiş sorunu çözmenin tek yolunun da kentsel dönüşümle gerçekleşeceğini düşünüyoruz” diyen Pamuk, kentsel dönüşümde vatandaş lehine bir prensip benimsediklerini vurgulayarak, “Kentsel dönüşümde oluşacak ranttan mutlaka vatandaşın faydalanmasını istiyoruz. Bu bizim için önemli. Kentsel dönüşümden oluşacak rantın mutlaka vatandaşa aktarılması bizim birinci önceliğimiz. İkinci önceliğimiz de planlama aşamasının çok sağlıklı yürütülmesi. Bölge mimarisine uygun, yeşil alanıyla eğitim alanlarıyla pazar yerleriyle geniş caddeleriyle yaşanılabilir modern bir kent ortaya çıkmasını istiyoruz. Bu da sağlıklı bir planlamayla mümkün” diye açıklamalar yaptı. 


“Şu anda alan çalışmasına başladık. 3-4 aya kadar da somut bir örnekle Mersin’in karşısına çıkacağız”

Kentsel dönüşüm kapsamında TOKİ ve müşavir firmayla imzaladıkları anlaşma çerçevesinde, yaklaşık 3 ay önce firmanın alan çalışmasına başladığı bilgisini veren Pamuk, çalışmanın, başta Bahçe, Barış ve Mahmudiye Mahalleleri olmak üzere Çay, Çilek Mahalleleri dahil Akdeniz ilçesinin imar sorunu yaşanan tüm bölgelerinde yapılacağını söyledi. Pamuk, “Şu anda alan, tespit, değerlendirme çalışması yapılıyor. Müşavir firma tarafından yürütülen bu çalışmada, 3 bin 308 bağımsız bölümün hak sahibi durumunda olan 4 bin 905 vatandaşla görüşülecek. Tahmin ediyorum ön çalışmalarımız yaklaşık 3-4 ay sürecek. Alan çalışması sonuçlandıktan sonra bize bir öneriyle gelecekler. Ondan sonra hedefimiz, belli bir bölgede yoğunlaşarak orada bir başlangıç yapmak. O alan çalışmasında elde ettiğimiz verilerle nerede en seri şekilde yapabileceksek o alana yoğunlaşacağız. Somut bir örnek yapmak istiyoruz ve kentsel dönüşümün somut bir örneğiyle Mersin’in karşısına çıkmak istiyoruz” dedi. Milliyet