16 / 08 / 2022

Akın akın Mipim’e gidiyoruz!

Akın akın Mipim’e gidiyoruz!

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarlarından Mipim fuarı için Türkiye’den kamu ve özel yatırımcılar hazırlıklarını tamamlamak üzere. Yatırımcıların fuardaki öncelikli amacı İstanbul ve Türkiye markasını tanıtmak...Bu yıl 15-18 Mart tarihleri arasında Fransa’nın Cannes şehrinde 27. kez düzenlenecek fuar öncesinde bir araya gelen yatırımcılar amaçlarının projelerinden önce İstanbul ve Türkiye markasını tanıtmak olduğunu söyledi. Kamunun ve özel sektör yatırımcılarının geçen yıl yaptıkları ‘Mipim Çıkarması’ndan sonra bu yıl Türkiye, daha geniş bir katılımla fuarda yerini alacak. Geçen yıl 500 olan katılımcı sayısının 850, kiralanan alan sayısının 1300 metrekareden 2 bin metrekareye çıkması bekleniyor. 


Londra-Paris hattı


Türkiye temsilciliği Alkaş şirketi tarafından yapılan fuar öncesinde gerçekleştirilen  değerlendirme toplantısına, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip  Uğur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Beyoğlu Belediye Başkanı  Ahmet Misbah Demircan, Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı  Avi Alkaş, Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ile sektörün önde gelen şirketlerinin  yetkilileri katıldı. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) geçen yıl Mipim için hazırlattığı İstanbul çadırı bu yıl iki kat büyüdü. Londra ve Paris çadırlarının ortasındaki alanda yer alacak çadır, 300 metrekareden 600 metrekareye çıktı. Ayrıca çadırın 85 metrekare de teras alanı olacak.


Bu yıl teması “Küresel İklim Değişikliğinin Gayrimenkul Sektöründeki Etkileri” olarak belirlenen Mipim,  yaklaşık 20 bin metrekarelik alanda toplamda 21 bin 400 katılımcı ile düzenlenecek.  4 bin 800 yatırımcı, 3 bin 600 üst yönetici (CEO) ve yönetim kurulu  başkanı, 3 bin 500 geliştirici, 2 bin 400 yerel ve kamu yönetimi, 450 şehir, 460  mimar ve planlayıcı, 532 otel geliştiricisi, 145 otel grubu ve 2 bin 450 stant  ile katılımın olacağı Mipim 2016’daki etkinlikler de bir kez daha dünya  gayrimenkul sektörüne yön verecek.


Ödül töreni... 


Fuara katılım sayısı açısından dünyanın 7’inci ülkesi konumuna ulaşan  Türkiye’nin ise bu yıl yıldızını daha da parlatması bekleniyor. Toplantıda konuşan Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, fuarın en önemli ayağı olan Mipim 2016 Ödül Töreni sponsorluğunu ise Türkiye Seramik Tanıtım Grubu’nun yapacağını söyledi. 


Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş Mipim 2015’te uluslararası yatırımcıların dikkatini çeken İstanbul,  Antalya ve Balıkesir’in yanı sıra Hatay, Kocaeli ve Ordu’nun da şimdiden Mipim 2016’daki yerini aldığını dile getirdi. Alkaş, fuarda Türkiye pavilyonunda Türkiye’yi Simit Sarayı, Kahve Dünyası gibi önemli markalarıyla da temsil etmek için çalışmalar yaptıklarını kaydetti. 

 

 

‘Bizimle mücadele etmeleri zor’


Toplantıya gayrimenkul sektörünün önde gelen firmalarının temsilcileri de katıldı. Ağaoğlu, Zorlu Gayrimenkul, Tahincioğlu, Artaş, Çalık, Piyalepaşa Gayrimenkul, Özak GYO gibi firma temsilcileri Mipim 2016’nın önemi üzerine değerlendirmeler yaptı. Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, fuara 3 projeyle katıldıklarını ancak projelerden önceki amaçlarının İstanbul markasını daha iyi anlatmak olduğunu ifade etti. Tahincioğlu, “Dünyada neler olup bitiyor, biz neler yapıyoruz, yatırımcılar, fonlar, bir tanışma ve bilgi alışverişi ortamı var. Ancak görüyoruz ki dünyadaki geliştiriciler Türk geliştiricilerle artık mücadele edemiyor. Çünkü çok iyi projeler, tasarımlar sergiliyoruz. Yanı sıra birbirimizi takip etmek, bağlarımızı kuvvetlendirmek için çok önemli bir organizasyon” dedi.


Milliyet


Haber Star'da şu şekilde yer aldı;


Türkiye temsilciliğini Alkaş’ın yaptığı ve bu yıl 15-18 Mart tarihleri arasında dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olarak 27. kez Fransa Cannes’da düzenlenecek MIPIM 2016 öncesinde Türk gayrimenkul sektörünün liderleri ve dünya arenasında yıldızlaşmaya kararlı şehirlerin belediye başkanları bir araya geldi. Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ile Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya aralarında Ağaoğlu, Artaş, Çalık, DKY, İzka, Özak, Piyalepaşa, Tahincioğlu, Zorlu’nun da olduğu Türkiye’nin önde gelen inşaat şirketinin temsilcileriyle Beyoğlu, Balıkesir ve Hatay belediye başkanları katıldı.


BİNLERCE YATIRIMCI

Toplantının katılımcıları, hem Türkiye ekonomisinin hem de gayrimenkul sektörünün yükselişini ortaya koymak açısından MIPIM’i dünyadaki en önemli platformlardan biri olarak nitelendirirken, tanıtım için kamu desteğinin gerekliliğini belirtti. Bu yıl teması ‘Küresel İklim Değişikliğinin Gayrimenkul Sektöründeki Etkileri’ olarak belirlenen MIPIM 2016, yaklaşık 20 bin metrekarelik alanda düzenlenecek. MIPIM 2016’da toplamda 21 bin 400 katılımcı yer alacak. 4.800 yatırımcı, 3.600 CEO ve yönetim kurulu başkanı, 3.500 geliştirici, 2.400 yerel ve kamu yönetimi, 450 şehir, 460 mimar ve planlayıcı, 532 otel geliştiricisi, 145 otel grubu ve 2.450 stant ile katılımın olacağı MIPIM 2016’da 250’yi aşkın oturum düzenlenecek.


TÜRKİYE’DEN 350 KATILIMCI

MIPIM’e katılım sayısı açısından dünyanın ilk 7. ülkesi konumuna ulaşan Türkiye, geçen yıl 1.200 metrekarelik alanda temsil edilirken, bu yıl bu rakamın 2 bin metrekareye ulaşacağı kaydedildi. Türkiye’den toplamda 350’ye yakın firma ve belediyenin katılması beklenen MIPIM 2016’da, 15’e yakın şehir temsil edilecek. Geçen yıl İstanbul Ticaret Odası’nın önderliğinde 300 metrekareyle yer alan İstanbul Çadırı bu yıl fuarda iki katına çıkarılarak sergilenecek. MIPIM’in gayrimenkul sektörünün Şampiyonlar Ligi olduğunu belirten Avi Alkaş, bir kaç yıl öncesine kadar Türk firmalarının yer bulmakta zorlandığı etkinliğe Bakan düzeyinde katılımın önemine değindi. Alkaş “Bu yıl Türkiye, MIPIM sahasına yıldız kadrosuyla çıkıyor diyebilirim” dedi.


Star