06 / 07 / 2022

Alanya Gevne-Karapınar HES imar planı reddedildi!

Alanya Gevne-Karapınar HES imar planı reddedildi!

AK Parti Grubu'nun Ay Elektrik Üretim Ltd. Şti için Gevne-Karapınar Hidroelektrik Santrali (HES) amaçlı hazırlanan imar planı reddedildi. Başkan Yücel, 'Hayırlı olsun' derken, AKP'li Başkaptan, 'Hayırlı olmasın" yanıtı verdi.Adem Murat Yücel'in başkanlığında Meclis Salonu'nda yapılan Şubat ayı olağan toplantısına MHP'den Kerim Aydoğan, Adem Er, CHP'den Nefise Develioğlu, Eray Erdem, AK Parti'den Mustafa Şenli, Erol Fazlıoğlu, Ahmet Büküş, Emin Hatipoğlu, Ertuğrul Akay mazeret bildirerek katılmadı. Plan ve Bütçe Komisyonu kararlarının görüşülmesi ile başlayan mecliste Mahmutlar hizmet binasının güneyinde bulunan park alanının 5 yıl süre ile kiraya verilmesi ile ilgili talep üzerinde duruldu.


KİRA YETKİSİ OY ÇOKLUĞU İLE GEÇTİ

Park içindeki kafeteryanın kiraya verilmesi için belediye encümenine yetki verilmesine komisyon üyesi AK Partili Alper Birer sökülüp takılabilir malzemeden olmadığı için ret, komisyon üyesi CHP'li Mustafa Aras ise çekimser, MHP'li Tunahan Kasapoğlu ve Garip Kodal kabul oyu verdiği karar mecliste tartışıldı. CHP'li Erdoğan Toktaş emsalinin %3'ü geçmemesi şartıyla kabul edeceklerini belirtti. Başkan Yücel kararı bu şekilde değiştirmesi ile AK Parti'nin ret, MHP ve CHP'nin kabul oyları ile karar geçti.


'FATURAYA YANSIYAN BEDELLER NEREYE GİDİYOR'

AKEDAŞ'ın Çıplaklı ve Konaklı’da bir park alanına trafo yapma talebi de CHP'nin tahsislerin ücretli olması düşüncesi ile ret, MHP ve AK Parti'nin kabul oyları ile geçti. CHP’li Toktaş, “Bu tür kuruluşlar vatandaştan fazlasıyla para topluyor. Son günlerde sürekli gündeme geliyor. Faturaya yansıyan bedellerin ne olduğu, nereye gittiği açıklanmıyor. Vatandaş çok sıkıntılı durumdayken bedelsiz tahsislere karşıyız” dedi. Başkan Yücel ise yatırımlarda ‘Belediye yer göstermesi’ mazereti olmasın diye tahsis yaptıklarını ifade etti. 


CHP’DEN HES'E ŞERH

İmar ve Bayındırlık Müdürlüğü kararlarında ise Ay Elektrik Üretim Ltd. Şti'nin Gevne-Karapınar Hidroelektrik Santrali (HES) amaçlı hazırlanan imar planı tartışmalara neden oldu. Komisyon üyelerinden MHP’li Komisyon Başkanı Mehmet Ali Tekin, Başkan Yardımcısı Hasan Özdemir, Melike Nazifoğlu çekimser, AK Partili Mustafa Keşoğlu kabul, CHP’li Erkan Demirci ‘çevreye olan zararları nedeniyle talep uygun değildir’ şerhi koyduğu açıklandı. 


'ÇED RAPORU YOK'

Konu hakkında konuşan CHP’li Toktaş, “Gevne Çayı’nda yapılmakta olan HES inşaatını yapmakta olan firma şuanda kadar hiçbir kişi ve kurumdan izin almadan faaliyete başladı. O bölgenin muhtarları sürekli müracaat yaptılar ancak hiçbir sonuç elde edemediler. Ben de müracaatlarda bulundum. Valiliğe ruhsatını sorduk, herhangi bir bilgi veya belge vermediler. Orada binlerde ağaç kesildi. Kesilmesi için izin alınmış mı? Orman İşletme Müdürlüğü’ne defalarca müracaat ettik, cevap alamadık. ÇED raporunun olmadığı ve çevreye zararlı olduğuna yönelik rapor verilmiş. Sağlık komisyonundan da uygun olmadığına yönelik raporlar düzenlenmiş. Bu bölgeyi katlettiler. Beş yıldır müracaat etmediğimiz kurum kalmadı. Demek ki Büyükşehir’de 5000’lik plan yapılmış, 1000’lik olarak da buraya geliyor. Bizim kararımız rettir” diye konuştu.


BAŞKAPTAN: 'HAYIRLI OLMASIN'

Grupların sorularının ardından Başkan Yücel, kararı oylamaya sundu. MHP'nin (17) çekimser, CHP'nin (5) ret, AK Parti'nin (7) kabul oyu kullandığı kararın geçip geçmediği kısa süreli karmaşaya neden oldu. Başkan Yücel, “Oy çokluğu geçmiş oluyor” sözlerine Toktaş, itiraz ederek “Katılanların salt çoğunluğu ile geçmesi gerekiyor. Sonuç olumsuzdur” dedi. Bazı meclis üyeleri çekimser oyların hükmü kalmayacağı için oy çokluğu ile kararın geçeceğini, bazıları ise geçmesi için salt çoğunluğun sağlanması gerektiğini savundu. Başkan Yücel ise inceleme ve araştırmasının ardından belediye kanununun ilgili maddesi gereği kararın bu oylama sonucu ret edildiğini belirtti. Kararın ardından Yücel’in “Hayırlı olsun” demesi üzerine AK Partili Başkaptan “Hayırlı olmasın” dedi.Alanya Postası 


Haber Antalya Yeni Alanya Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı,


ALANYA Belediye Meclisi, aylık olağan meclis toplantılarının Şubat ayı ayağını, dün Alanya Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştirdi. Meclise, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel başkanlık ederken, Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AKP)  Erol Fazlıoğlu, Ertuğrul Akay, Ahmet Büküş ve Mehmet Şenli, Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Eray Erdem ve Nefise Develioğlu, Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) de Adem Er ve Kerim Aydoğan meclise katılmadı. Meclisin açılışına CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara ve CHP İlçe Başkanı Ali Takavüt de katıldı. Meclisin açılışından önce Alanya Belediyesi Yayınları'nın ikinci ürünü olan "Osmanlı Devri’nde Alanya" isimli kitap meclis üyelerine tanıtıldı. Kitapta, Alanya'nın Osmanlı dönemindeki durumunu anlatan 2 bin 230 belge bulunuyor. Meclisin devamında gündeme ilişkin maddeler görüşüldü.


 'ÜCRETSİZ ALAN TAHSİSİ YAPMAYALIM'

 Plan ve Bütçe Komisyonu'nun gündem maddelerinde Alanya Belediyesi'ne Mustafa Naci Yılmaz tarafından hibesi talep edilen 2000 model Mitsubishi marka bir adet kamyonet hibesi de kabul edildi. Görüşmelerin devamında, Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Yatırım Direktörlüğü tarafından, Çıplaklı ve Konaklı mahallelerinde bulunan park alanlarına trafo yapılması talebi, oy çokluğuyla meclisten geçti. Karara itiraz eden CHP Grubu, "AKEDAŞ halkımızdan yeterince para alıyor. Biz de bu noktada AKEDAŞ'tan para almalıyız. Bizlere kendilerinin değil, devletin para aldığını söylüyorlar ancak devletten de herhangi bir açıklama yok. Bu noktada bizler de bazı adımlar atmalıyız" derken, Başkan Yücel, "Düşüncenizde özgürsünüz ancak ileride bu durumun 'Alanya Belediyesi hizmetin önüne engel oldu' gibi algılanabilme durumu var. Bu gibi ifadelerle karşı karşıya kalmamak adına adımlar atmalıyız. Sonuçta bu alan AKEDAŞ'a değil, TEDAŞ'a tahsis edilecek. Devlete vereceğimiz bir alan" yorumunda bulundu.


BAŞKAPTAN: HAYIRLI OLMASIN

 Karapınar Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Gevne Çayı üzerine Gevne-Karapınar Hidroelektrik Santrali'nin (HES) inşası amacıyla hazırlanan Uygulama İmar Planı talebi, Alanya Belediye Meclisi'nde reddedildi. AKP'nin kabul, CHP'nin ret, MHP'nin de çekimser oylarıyla Meclis'e sunulan kararname, çevreye vereceği olumsuz etkilerden dolayı reddedildi. Maddenin mecliste görüşülme süreci de tartışma konusu oldu. Maddeye 'Evet' oyu veren AKP'li üyeler, oy çoğunluğu ile CHP grubundan üstün olmasına rağmen, çekimser oy kullanan MHP grubunun meclisin kararı almada gerekli olan salt çoğunluğu sınırın altına düşürmesi nedeniyle karar redde düştü. Kararın ardından "Hayırlı olsun" diyen Yücel'e AKP'li Kerim Başkaptan "Hayırlı olmasın" diyerek yanıt verdi. Görüşmelerin ardından dilek ve temennilere geçildi. Bu bölümde söz alan CHP'li Meclis Üyesi Gökhan Sipahioğlu bütün meclis üyelerini, bugün için planladıkları dostluk ve dayanışma yemeğine çağırdı. Bütün meclis üyelerini bugün saat 18.00'de Dinek'te bulunan Löküs Restoran'a davet eden Sipahioğlu "Meclis dışında da görüşelim ki dostluk ve kardeşlik duygularımızı pekiştirelim. Bu manada bütün meclis üyelerimizi programa bekliyoruz" dedi.


Antalya Yeni Alanya