Alarko Carrier, yükselişi güneş enerjisinde arıyor

Alarko Carrier, yükselişi güneş enerjisinde arıyor

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alaton, `Türkiye'de petrole alternatif olacak, güneşe dayalı endüstrinin gelişimi için çok aktif olma projemiz var' dedi


Alarko-Carrier ortaklığının 10'uncu yılı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, 135 dolara çıkan petrol şoku nedeniyle petrol alternatif olan güneşe dayalı enerji endüstrisine yöneleceklerini ifade etti.

Petrole alternatif olarak güneşten elektrik üreten paneller geliştiren ve ABD'de United Technology şemsiyesi altında Ar-Ge yatırımları yapan 2 şirketle temasa geçtiklerini kaydeden Alaton, güneş enerjileri teknolojisini mercek altına aldıklarını vurgulayarak, "Türkiye'de petrol alternatifi olacak, güneşe dayalı endüstrinin saygın ve ekonomik bir şekilde gelişmesi için çok aktif olma projemiz var" diye konuştu.

Neler yapılabilir?

Alarko Carrier'in, United Technology'nin şirketlerinden biri olduğunu hatırlatan Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin ise "İshak Bey'in sözünü ettiği güneş ve güneş enerjisi bugün iklimlendirme cihazlarının bünyesine de takviye gücü olarak girecek yeni teknolojiler vardır. Onları da mercek altına alıyoruz. Önümüzdeki yıl veya ondan sonraki yıllar değilse bile daha sonraki yıllarda bu konuda neler yapılacağını inceleyeceğiz" dedi.

10 yılda 2 kat büyüdü

Toplantıda, ortaklığın 10 yılını değerlendiren Şahin şunları kaydetti: "10 yıl önce 110 milyon dolar olan ciromuz, 2007 yılında 220 milyon dolara ulaştı. Böylece 10 yılda iki kat büyüme hedefimizi gerçekleştirmiş olduk.
İhracatımızı da 10 yılda 19 kat artırarak ciddi bir büyüme kaydettik. 2007 yılını 35 ülkeye 37 milyon dolar ihracat ile kapattık. Şirketimiz, İngiltere'den İspanya'ya, Fransa'dan Pakistan'a pek çok ülkeye ihracat yapıyor.
Çin'e her yıl 2 milyon dolarlık klima ihracatı gerçekleştiriyoruz. 220 milyon dolarlık cironun 120- 130 milyon doları bizim üretimimiz. Bu Türkiye'de üretilen ürünlerin dünya standartlarıyla eşdeğer olduğunu gösteriyor."

2008 ciro hedefi 235 milyon dolar

Alarko Carrier olarak 235 milyon dolar ciro hedeflediklerini ihracatta ise 45 milyon dolarlara ulaşmayı planladıklarının altını çizen Önder Şahin şöyle konuştu: "Her yıl ürün geliştirme için 4 milyon dolarlık yatırım yapıyor, ortalama 10 yeni ürünü pazara sunuyoruz."
"Alarko Carrier olarak sağlıklı bir büyüme için 10 yıl önce bir hedef belirlemiştik. Bu süre zarfında hedeflerimizi hep tutturduk" diyen Şahin şu şekilde devam etti: "1992 yılında borsaya açıldıklarından bu yana hiç zarar açıklamayan şirketler arasında yer almaya başladık.
Her yıl yatırımcımıza yüzde 200-300 temettü ödüyoruz. Önümüzdeki dönemde ise üretimimizin yarısını ihraç etmeyi, yani 65-70 milyon dolar ihracata gelmeyi ve bunu kalıcı hale getirmeyi hedefliyoruz."

Milliyet