Ali Ağaoğlu arsa istiyor

Ali Ağaoğlu arsa istiyorC gelir grubunu ev sahibi yapmak için devletten ucuz arsa bekleniyor.


Ali Ağaoğlu "Alt gelir grubunda potansiyel büyük. Benim gözüm de orada. Devlet, kentsel dönüşüm kapsamında uygun maliyetli arsa üretsin. Özel sektör de bu işe girsin. Aylık 500 YTL'yi geçmeyen taksitlerle piramitin en altındaki C gelir grubunu ev sahibi yapalım" diye konuştu.

Bugüne kadar orta gelir grubuna yönelik 10 bin konut üreten Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, alt gelir grubuna konut edindirmek için  TOKİ  ve belediyelere çağrıda bulundu. Ağaoğlu, şu andaki arsa maliyetleri ile dar gelirliye konut üretemeyeceklerini ama devletin arsa üreterek özel sektörü bu alana çekebileceğini söyledi. Kentsel dönüşümün bu konuda önemli bir imkan sunduğunu ifade eden Ağaoğlu "Kentsel dönüşüm kapsamında devlet, özel sektör ve vatandaşın oluşturacağı sacayağı ile herkesin kazanacağı bir model geliştirelim" dedi.

Ali Ağaoğlu, şu anda inşaat firmalarının konut talebinin yüzde 25'lik bölümüne konut ürettiklerini ifade ederek "Alt gelir grubunda potansiyel büyük. Benim gözüm de orada. Devlet, kentsel dönüşüm kapsamında uygun maliyetli arsa üretsin. Özel sektör de bu işe girsin. Aylık 500 YTL'yi geçmeyen taksitlerle piramitin en altındaki C gelir grubunu ev sahibi yapalım" diye konuştu.

YASA İŞLERLİK KAZANSIN

 BUGÜN'ün sorularını yanıtlayan Ağaoğlu şöyle devam etti: "Biz A ve A plus'a çok az proje üreten grubuz. Ağırlıklı B gelir grubuna proje üretiyoruz ama asıl piramitin altı C gelir grubunda büyük potansiyel var. Ama mevcut arazi fiyatlarıyla özel sektörün C gelir grubuna proje üretmesi çok zor. Kentsel dönüşüm yasasının belediyeler vasıtasıyla hızlı bir şekilde işlerlik kazanmasıyla buralarda üretilecek arazilerde belediye ile işbirliği yaparak C gelir grubuna proje üretmeyi planlıyoruz."

TOKİ'nin alt gelir grubuna konut üretmesini takdir ettiğini belirten Ağaoğlu "Ancak özel sektörle kentsel dönüşüm için işbirliğine gitmesi lazım. TOKİ hakikaten çok başarılı bir kurum. Takdir ediyoruz, dünyada yapılamayacak birşey yapıyor. 500 bin konut üretiyor. Özel sektör olarak biz onu rakip gibi görüyoruz. Ama alt gelir grubu konusunda yapamadığımızı yaptığı için de takdir ediyoruz. Keşke olanaklar sağlansa da özel sektör de bu işin içine girse, TOKİ ile beraber çözse diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

İSTANBUL'UN % 70'İ ARAZİ

Ağaoğlu, belediyelerin kentsel dönüşüm konusunda yönetmeliklerle görevlendirilip yetkilendirilerek bu konuda hızlı bir yol alınmasını istedi.

Ağaoğlu "Ben kesinlikle kentsel dönüşüm projesi içinde olmak isterim. İstanbul'un hala yüzde 70'ini ben arazi olarak görüyorum. Çok büyük araziler var ama maalesef işgal altında. Bir devlet kişiye rant veriyorsa bu kötü ama topluma, vatandaşına rant vermekten korkmamak lazım. Bir gecekondu bölgesinde 100 gecekondu varsa, buraya çağdaş bir projeyle çirkin ve güvensiz yapıların yerine 200-300 konut sığacak bir imar planı yapın. Kapalı otoparklı, sosyal donatılı, çağdaş bir proje olsun. 100'ünü oturan vatandaşa ver. Vatandaşla sosyal barışı sağla, kalan 200'ün de bir kısmını müteahhite ver, kalanını sat. Bu modeli hızla uygulamak lazım" diye konuştu.

TATLISES HAKLI OXFORD VARDI DA BİZ Mİ GİTMEDİK

Babamla beraber çocukluğum inşaatlarda geçti. Anadolu yakasında 60'lı-70'li yıllarda yapılan yapıların yüzde 80'inin malzemesini babam vermiştir. Babam hem inşaatçıydı, hem inşaat malzemesi tedarikçisiydi. Deniz kumuyla yapılmıştır bu binalar. Deniz kumunun yüzde 30'u midye kabuğudur, yüzde 20'si balçıktır. O yıllarda malzeme buydu. İbrahim Tatlıses'in dediği gibi Urfa'da Oxford vardı da biz mi gitmedik?

AMCAZADE YALISI LÜKS BUTİK OTEL OLACAK

 Anadoluhisarı'ndaki Amcazade Yalıları'nı müzeotel yapacağız. 8-10 yalıdan oluşan bir kompleks ve Osmanlı'nın ilk sivil mimari yalı örneğidir. Lale Devrinin binalarıdır ve Karlofça anlaşmasının imzalandığı yalılardır. Biz turizm işletmeleri de olan bir grubuz. Ama artı vizyon katacak bir şey olacaksa uluslararası bir otel zinciri de işletilebilir. De luxe, yıldız üstü bir butik otel olacak.

BODRUM'A SPONSORLUK

Bodrum'da yabancılara ikinci konut projesinde Anıtlar Kurulu'yla görüşüyoruz. Bu arsada 500 dönüm kadar arkeolojik SİT alanı olarak ayırdığımız yer vardı. Onun haricinde de bir iki eser bulundu. Onların şu anda koruma imar planlarını yapıyoruz. 10 bine yakın konut olacak. Buradaki değerli tarihi eserlerin çıkarılmasına sponsorluk da yapmak istiyoruz. Türkiye, İspanya modeli dediğimiz bu yöntemle 1 trilyon dolar satış geliri elde edebilir. Yanı sıra 6 ayını geçiren yabancıdan bir o kadar daha gelir elde edebilir.

MİLYAR DOLARLIK HASILAT

 Seyrantepe'deki otel, ofis ve rezidans projemiz için yerli ve yabancı mimarlara proje hazırlatıyoruz. Orada İstanbul'a anıt değerinde bir bina yapmak istiyoruz. Ben Ofluyum direkt bağlıyım `yukarı' ama çıkabildiğimiz kadar yukarı yükseleceğiz orada. Milyar doların üzerinde hasılat beklediğimiz bir proje.

PARA OLAYINI ÇOKTAN GEÇTiM

Geçen yıl Forbes'un listesinde 1.4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin adamları arasında gösterilen Ağaoğlu bu konuda şu yorumda bulundu: "Ben geçen sürede daha birçok yer aldım. O hesap benim dışımda yapıldı. 20-25 yıl önce aldığım arsalar halen duruyor. Arsalarım belki değer olarak 1.4 milyar doların çok üzerindedir. Ama ben böyle hesaplar zaten yapmam. Ben para olayını çoktan geçtim. Şu anda bir şeyi başarmak için çalışıyorum. 10 bine yakın çalışanımızla büyük bir aileyiz. Artık bir işe başlarken amacım o işi başarmaktır. Başarınca para da kazanıyorsunuz."

 Meral GÜNDOĞDU / Bugün