28 / 11 / 2023

Ali Özmen Safa gözünü enerjiye dikti

Ali Özmen Safa gözünü enerjiye dikti

Star Gazetesi'nin patronu Ali Özmen Safa, enerji sektörüne girmeye hazırlanıyor...Safa, "Kıbrıs'a Türkiye ve çevre ülkelerden gemiyle doğalgaz getirip devlete satmayı planlıyoruz. KKTC hükümeti de bu yatırıma sıcak bakıyor" diyor.

Star Gazetesi'ni satın alarak dikkatleri üzerine çeken Ali Özmen Safa, KKTC ve İngiltere'de büyük gayrimenkul yatırımları olan Kuzey Kıbrıslı bir işadamı. KKTC'de Medview Homes markasıyla özellikle yabancılara konut üreten Safa, İngiltere'de de gayrimenkul pazarlıyor. En son Hedef Grubu'nun patronu Ethem Sancak'la ortaklığa giden Safa, bir yandan da hastaneciliğe adım atmaya hazırlanıyor. Star Gazetesi'nde de Sancak'la ortaklığı var.

Kıbrıs'a doğalgaz getirmeye talip olan Safa, bu kez de enerji sektörüne girmeye hazırlanıyor. Ali Safa, "Kıbrıs'ta doğal gaz yok. Isınma ihtiyacı fuel oil ve klimayla karşılanıyor. Kıbrıs'a doğal gaz getirip devlete satmayı düşünüyoruz. Satacağımız doğalgazla devlet kanalıyla doğalgaz kullanıma açılacak. Şu an fizibilite çalışmalarımız devam ediyor" diyor. Safa, doğalgazı Türkiye ve çevre ülkelerden özel sektöre ait gemilere yükleyerek getirmeyi planlıyor.

KKTC hükümetinin bu yatırıma sıcak baktığını belirten Safa, "Çok büyük bir yatırım altına girmiş olacağımız için hükümetin doğalgazı alacağı konusunda bana garanti vermesi gerekiyor. Bir yandan bununla ilgili birtakım yasal düzenlemelerin de yapılması gerekiyor. Şu an temaslarımız devam ediyor" diyor. Safa, bu yatırımı tek başına yapabileceği gibi herhangi ortakla da gerçekleştirebileceğini de söylüyor.

100 milyon dolarlık yatırım hastane yatırımı...

Ethem Sancak'la birlikte Kıbrıs'ta Medical Park ismiyle hastaneler açmaya hazırlanan Safa, Lefkoşe'de 30 bin m2 alan üzerinde bir hastane ve Kıbrıs'ın çeşitli bölgelerinde küçük uydu hastaneler yapacak. Bu yatırımların tutarının 100 milyon dolar olacağını söyleyen Safa, "Kıbrıs'ta birkaç küçük hastane daha satın almayı düşünüyoruz. Satın alma tekliflerimizi götürdük. Görüşmelerimiz devam ediyor" diyor. "Kıbrıs'ta sağlık turizmini de başlatmayı hedefliyoruz" diyen Safa, bu proje çerçevesinde yabancı yaşlılara da hizmet vermeyi planlıyor.

Kıbrıs'ta TV kanalı kuruyor...

Star Gazetesi'nin ardından Kanal 24'ü kuran son olarak da Kıbrıs'ta Star Kıbrıs adıyla bir gazete çıkaran Safa, medya alanında da yeni yatırım hazırlığında. Kuzey Kıbrıs'ta bir televizyon ve radyo istasyonu kurmak için çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen Safa, "Kanal 24 gibi bir haber kanalı kuruyoruz. Uydudan yayın yapacak. Adı Starhaber olacak. Yaklaşık 50 kişi çalışacak TV'de. Radyo istasyonuyla birlikte bu alana ilk etapta 2-3 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyoruz" diyor.

Marina yapacak

İnşaat ve turizm sektöründeki yatırımlar da devam ediyor. Bu yıl biri Girne, diğeri Magosa-Boğaz'da iki tatil köyü yatırımına başlayan Safa'nın söylediğine göre Girne'deki projenin 2008'in ikinci yarısında bitirilmesi düşünülüyor. 200 konuttan oluşan projede, iki de beş yıldızlı otel yer alacak. 450 konut ve 80 yataklı otelden oluşan Magosa'daki projenin de önümüzdeki yıl bitirilmesi planlanıyor.

Magosa'da 17 katlı otel inşa eden Safa, bir yandan da Kıbrıs'taki en yüksek otelin yatırımına devam ediyor. Aynı bölgede 5 yıldızlı otel, 3 bin konuttan oluşacak başka bir yatırım projesi de gündemde. Projenin içinde bir marina da yer alması düşünülüyor. Safa, bu yatırıma start vermek için biraz temkinli davranıyor: "Bunu başlatabilmek için hem mevcut yasalarımızda gerekli düzenlemelerin yapılmasını hem de Kuzey Kıbrıs'ta ambargoların kalkması ile turizmin ve talebin patlamasını bekliyoruz. Önümüzdeki 1,5 -2 yılı kapsayacak yatırımlarımıza yön verebilmemiz için yatırımcıların önünü açacak yasa değişikliklerinin yapılması ve yatırımcıların desteklenmesi yönünde olumlu adımların atılması büyük önem taşıyor" diye konuşuyor. Safa, inşa ettiği konut projelerinde su ihtiyacını karşılamak için deniz suyu arıtıp kullanacaklarını da anlatıyor.

İstanbul'dan Alanya'ya kadar Türkiye'nin sahil bölgelerinde çeşitli otel ve konut yatırımı yapacağı yönündeki haberlerle gündeme gelen Ali Safa, bu konuda ise, "İnşaat yatırımları için görüşmelere hızla başladık çalışmalarımız devam ediyor" demekle yetiniyor. Safa, Türkiye'de gayrimenkul sektörünün dışında farklı alanlarda yatırım yapabileceklerinin de sinyallerini veriyor.

 

Sabah ihalesine girebiliriz

Safa, "Sabah Grubu'nun ihalesine katılacak mısınız?" şeklindeki sorumuza ise, "Sabah grubu satışa çıktığı zaman tüm medya grupları ilgi gösterdi. Star Medya grubu olarak konuyu şu an değerlendirme safhasındayız. Fırsat görürsek ihaleye girebiliriz" şeklinde yanıt veriyor.

KEZBAN GEBETAŞ/TEK BORSA

Geri Dön