Aliağa'ya yeni içme suyu yatırımları yapılıyor!

Aliağa'ya yeni içme suyu yatırımları yapılıyor!


Aliağa'ya yeni içme suyu yatırımları yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa ilçesinin artan su ihtiyacını karşılamak için harekete geçti. Büyükşehir, sorunu çözmek için Güzelhisar Barajı’ndan ilçeye su aktarımı yapacak.İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa ilçesinin artan su ihtiyacını karşılamak için harekete geçti. Büyükşehir, sorunu çözmek için Güzelhisar Barajı’ndan ilçeye su aktarımı yapacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Aliağa’nın nüfus artışına paralel olarak gelecek yıllarda oluşabilecek su ihtiyacını karşılamak için bir çalışma başlattı. Petkim tarafından işletilen Güzelhisar Barajı’ndan aldığı su miktarını artırmak amacıyla bir protokol imzalayan İZSU, barajdan alınan saniyede 70 litre su miktarını 300 litreye yükseltirken, Aliağa’da kapasitesi yetersiz kalan mevcut içme suyu arıtma tesisinin yerine de yeni bir içme suyu artıma tesisi yapma kararı aldı. Mevcut içme suyu arıtma tesisinin bulunduğu 24 bin 360 metrekarelik alanda kurulacak yeni tesis, saniyede 300 litre suyu arıtacak kapasitede olacak. Uygulama projeleri ihalesini tamamlayan İZSU, projeyi 380 günde teslim alarak yapım ihalesine çıkacak. Tesis, dağıtım yapısı, havalandırma havuzları, debi ölçüm odası, hızlı karıştırma, yavaş karıştırma, durultucu üniteleri, hızlı kum filtresi ve depo ünitesinden oluşacak.

Aliağa ilçesinin su ihtiyacını kuyulardan ve Güzelhisar Barajı’ndan gelen suyla karşıladıklarını belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, nüfus artışına paralel kentin artacak su ihtiyacını karşılamak ve kuyuları dinlendirmek için bir çalışma yaptıklarını belirtti. Yetkililer, PETKİM ile yapılan protokol gereği, barajda su olduğu zamanlarda saniyede 300 litre su alınabileceğini ifade ederek, devredilen içme suyu arıtma tesisinin yerine, modern ve yüksek kapasiteli bir içme suyu arıtma tesisinin yapılacağını bildirdi.


İZSU, yeraltı sularında yaşanabilecek muhtemel kirlenmelere karşı, Foça ve Yeni Foça ile Menemen’in Maltepe ve Seyrek mahallelerini besleyen kuyu suları için arıtma tesisi kurmaya hazırlanıyor. Yeni Foça’da yer alan Gerenköy Mahallesi’nde kurulacak içme suyu arıtma tesisinde, bölgedeki 20 kuyunun suyu arıtılacak. 180 bin metrekarelik alanda kurulacak tesis, günde 30 bin metreküp suyu arıtacak kapasitede olacak. Tesisin uygulama projelerinin ise tamamlanmak üzere olduğu öğrenildi. İZSU yetkilileri, projelerin teslim alınmasının ardından yapım ihalesine çıkılacağının da bilgisini verdi.Milliyet