Alışveriş merkezi sayısındaki artış, markalara yaradı

Alışveriş merkezi sayısındaki artış, markalara yaradıTürkiye'de 2007 sonunda 154 alışveriş merkezine ulaşıldı.


2010 yılında ise 288 alışveriş merkezine sahip olacak olan Türkiye'de kiralanabilir alan üç kata yakın artarak 8.5 milyon metrekareye ulaşacak.
 
Artan AVM sayısı ve getirdiği rekabet, gerekse piyasadaki durgunluk alışveriş merkezi kiralarında düşüşe yol açtı. Bunu perakendeciler ve alışveriş merkezlerinin sürdürülebilir bir büyüme yakalamasının önkoşulu olduğunu ifade eden sektör yetkilileri "Aynı gemideyiz" yorumunu yapıyor.

Diyalogla çözüldü

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Ekrem Akyiğit ve Abdullah Kiğılı, Ali Murat Kızıltaş gibi isimlerinin ziyaretleri sonrasında 8 AVM perakendecileri rahatlatıcı kira indirimleri yaptı. Ankara'da Panora, Antares; İstanbul'da Kale Outlet, İstinye Park; Bursa Korupark, Bursa Kent Meydanı, Trabzonda kapılarını yeni açan Forum Trabzon, Eskişehir Neo yüzde 10-50 arası indirimler yaptı. En büyük destek yüzde 50 indirimle Neo'dan geldi.

Promosyon desteği

Corio Türkiye ise  Ankara  365 ve Adapazarı Ada'da perakendecilerin satışlarına değer katmak amacıyla hediye çeki kamyanyası başlattığını açıkladı. Her 50 YTL'lik alışveriş için da verilecek olan 5 YTL.'lik hediye çekinin masrafları, Corio tarafından karşılanacak.

Palladium Eylül'de

Tahincioğlu, Gençoğlu, Nora ortaklığınca hayata geçirilen Kozyatağı'ndaki Palladium'da 200 milyon euro yıllık ciro hedefleniyor.

Gaziantep'e Forum

Forum Trabzon'un açılışını yapan Multi Turkmall, Forum Gaziantep'in temelini attı. 120 milyon euroluk proje, 44 bin metrekare kiralanabilir alana sahip.

Kültür Merkezi Cozy

Rönesans, Kadıköy Belediyesi'yle ortak Cozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi'ni, 2009'da açacak. Merkez Bostancı sahiline yürüme mesafesinde.

Bugün