Alışveriş merkezleri 'iyi yönetim garantisi' versin

Alışveriş merkezleri 'iyi yönetim garantisi' versinBMD'nin yeni Başkanı Ekrem Akyiğit, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği toplantıda, alışveriş merkezleriyle yapacakları kira sözleşmelerinde bundan böyle "iyi yönetim garantisi" isteyeceklerini açıkladı.


Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), alışveriş merkezlerinden (AVM) iyi yönetim garantisi talep edecek. BMD'nin yeni yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin basınla tanışma toplantısında, kira sözleşmelerinde AVM'lerden iyi yönetim garantisi isteyecekleri belirtildi. BMD, ayrıca markalar adına broker şirketlerin AVM'ler ile pazarlık edeceği bir sistem de öneriyor.
AVM'lerle ilgili çalışma: BMD'nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Akyiğit, "Bazı alışveriş merkezleri (AVM) yüksek ziyaretçi rakamları açıklıyor ama mağaza sahipleri şikayetçi. Bu rakamları denetleyecek bir mekanizma kurmayı, onları denetlemeyi düşünüyor musunuz?" sorusuna, "BMD'nin AVM'lerle ilgili kurduğu bir komite var. Bir yaptırımımız olamaz ama bu tür çalışmalar yapmak istiyoruz" yanıtı verdi. BMD Başkan Yardımcısı ve Esse'nin sahibi Semih Şeftali ise "Sayı değil, kalite ve sayının alışverişe dönüşmesi önemli. Denetleme dışında yapıcı çalışmalar da olacak" dedi. BMD Yönetim Kurulu Üyesi ve YKM Genel Direktörü Jaklin Güner ise, AVM'lerle kira sözleşmelerinde iyi yönetim garantisi talep edeceklerini, profesyonel yönetimin büyük katkısı olacağını belirtti.


Seçme hakkı bizde: Ekrem Akyiğit, perakendecilerin girdikleri bazı alışveriş merkezmerinde hayal kırıklığı yaşamasının büyük etkisi olduğunu belirterek "Altına hücüm gibi bir durum vardı. Adeta bir AVM yağması yaşandı. Artık seçmke hakkı bize geçti" dedi. Semih Şeftali, perakendecinin altın, platin, bakır arasındaki farkı ayırt edebilir ve seçici hale geldiğini söyledi.


Brokerlik başlayacak: Semih Şeftali, BMD olarak, alışveriş merkezi (AVM) kiralamalarında markaların pazarlık gücünü artırmak için 'brokerlik sistemi'ne geçme doğrultusunda hazırlıklara başladıklarını söyledi. Avrupa'da ve Amerika'da uygulanan bu sisteme göre markalar, kiralama yapmadan önce bir araya gelip, broker firma ile anlaşıyor. AVM yönetimi karşısında daha büyük metrekareler için pazarlık yapabiliyor. Türkiye'de AVM'lerin danışmanlık firmalar aracılığıyla kiralama yaptıklarını anlatan Şeftali, "Biz de markalar olarak kendi bünyemizde lobi yaratmak, bilinç oluşturmak için yabancı broker firmalarını Türkiye'ye davet ettik. Türkiye'den de bu işi yapmak isteyenler var. Geleceği parlak bir sektör" dedi.


AKP'yi kapatma davasının etkisi yok


AKP'nin kapanması istemiyle açılan davanın şu ana kadar işlerine yansıyan bir etkisi olmadığının altını çizen Ekrem Akyiğit, ekonomik parametreler konuştuklarını ve siyaset üstü bir iş yaptıklarını belirtti.


İndirim disiplin altına alınırsa markalar kazanır


Ekrem Akyiğit indirim yasasını olumlu karşıladıklarını, indirimlerin disiplin altına alınmasının markaların gelişimine olumlu katkı yapacağını söyleyerek "Küresel markalar hiçbir sınır olmayınca ellerindeki malları burada eritebiliyorlar. Yasa bunu engelleyecek" dedi. Boyner Genel Müdürü Aslı Karadeniz ise şöyle konuştu: "Serbest piyasa ekonomisinde kısıtlamalar olmaz. Buradaki sorun tüketiciyi yanıltıcı şekilde yapılan indirimler. İndirim yasası sadece tarih belirlemiyor; çok kriteri var. Sektör kendi disiplin altına girse belki bu kısıtlamalara gerek kalmayacak."


Tezgahtar kelimesini sözlüklerden çıkaralım


BMD Yönetim Kurulu Üyesi Vakit İpekçi, sektördeki çalışanlara değinerek şunları söyledi: "Tezgahtar kelimesi rahatsız edici. Çalıştığım şirketlerde bu kelimeyi yasakladım. Satış elemanı demeliyiz. Bu evlenmeden, askere gitmeden yapılan geçici bir iş gibi görülüyor. Dikey yükselmeye çok uygun bir alan. Kısa sürede yönetici ya da yönetici yardımcısı olunabiliyor ama adam bulamıyoruz. İnsanları teşvik edemiyoruz.  Ankara  mağazamızdaki iki kız, maaşlarının yarısı kadar bir ücret alacakları devlet memurluğu sınavına giriyor. Çünkü aileleri böyle istiyor."
(Hürriyet)