Alışveriş merkezlerine ücretli otopark cezası

Alışveriş merkezlerine ücretli otopark cezası

İstanbul'da alışveriş merkezlerinde ilk 3 saate ücret alınmamasına yönelik karara uymayan 11 alışveriş merkezine Mayıs'tan bu yana 21 bin 500 YTL ceza kesildi.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), para cezasına rağmen karara uymayan 8 alışveriş merkezi hakkında da suç duyurusunda bulundu.


İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) alışveriş merkezlerinde ilk üç saate ücret alınmamasına yönelik karara uymayan 11 alışveriş merkezine Mayıs'tan bu yana 21 bin 500 YTL ceza kesti. Para cezasına rağmen karara uymayan 8 alışveriş merkezi hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. UKOME, 30 Ocak'ta İstanbul genelindeki alışveriş ve ticaret merkezlerinin otoparklarında ilk üç saatin ücretsiz olmasına karar verdi. Karar, alışveriş merkezlerine tebliğ edildi.


METROCITY VE PERPA İTİRAZ ETTİ: Otoparktan ücret alan alışveriş merkezleri karara tepki gösterdi. Metrocity Alışveriş Merkezi ve PERPA Ticaret Merkezi yetkilileri, idare mahkemesine başvurarak UKOME kararı için yürütmeyi durdurma istedi. Ancak, mahkeme her iki talebi de reddetti. Şikayetler artınca, zabıta ekipleri de İstanbul genelindeki 35 alışveriş merkezinin otoparklarında denetimlerini sıklaştırdı.


DENETİMLER MAYIS'TA BAŞLADI: Kabahatler Kanunu'na göre ilk ihlalin tespitinde 168 YTL ceza kesilirken, ihlalin sürmesi durumunda ceza katlanarak uygulandı. Mayıs ayından bu yana periyodik denetimlerde ilk üç saatte otopark ücreti alan 11 alışveriş merkezine toplam 21 bin 500 YTL ceza kesildi. Cezalara rağmen UKOME kararına uymayan sekiz alışveriş merkezi hakkında adli işlem yapılması için savcılığa başvuruldu.


ÜÇÜ 3 SAATİ ÜCRETSİZ YAPTI: Para cezasının uygulamaya konulmasının ardından Carousel, Town Center ve İş Kuleleri otoparklarının ilk üç saatini ücretsiz hale getirildi. İstanbul'da otoparkların ilk üç saatinde ücret almaya devam eden alışveriş merkezleri ise şöyle: Olivium, Metrocity, Kanyon, Akmerkez, Perpa, Flyinn, Cevahir, Bayrampaşa Aquarium.


İlk üç saatte ücret almaya devam eden merkezler


Olivium


Metrocity


Kanyon


Akmerkez


Perpa


Flyinn


Cevahir


Bayrampaşa


Aquarium
HASAN AY/HÜRRİYET