Alışverişin gözde merkezi Pendik olacak!

Alışverişin gözde merkezi Pendik olacak!

Pendik, AVM'lerin yoğunlaştığı bölge olarak son dönemde adından söz ettirmeye başladı.


Lokasyon sıkıntısı yaşayan AVM yatırımcıları bölgeyi keşfetti. Pendik'te şu anda dört adet AVM,  inşa aşamasında.  Beşincisi ise yolda… Gayrimenkul uzmanları, Pendik'in AVM yatırımları açısından önümüzdeki dönemde Büyükdere Caddesi'ne rakip olacağının altını çiziyorlar.

İstanbul'da doğuya doğru genişlemenin odağında bulunan Pendik,  gayrimenkul yatırımcılarının yeni gözdesi halene geldi. Milyar dolarlık dönüşüm projeleri ve silikon vadisi projesi bölgeyi çekim merkezi yapıyor. Pendik sadece konut cenneti olmayacak. Bölge Alışveriş Merkezi ( AVM) yatırımlarının yoğunlaşacağı bir bölge olarak dikkat çekiyor.

Pendik'te şu anda dört adet AVM, inşa aşamasında.  Beşincisi ise yolda….Pendik'te halen   Krea Gayrimenkul, üçüncü AVM projesi olan Neo AVM Pendik'in dışında, Bayraktar Grubu tarafından projelendirilen ve 29 Temmuz'da hizmete girecek olan Viaport, Türkiye Sanayi ve Kalkınma Bankası(TSKB) Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı TSKB GYO tarafından gerçekleştirilen Pendorya ve Grup-Kırdemir İnşaat'a ait  World Atlantis'in inşası sürüyor. Bunların dışında bölgede, Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi AŞ de VarMall adıyla yeni bir AVM yatırımına hazırlanıyor. Yaklaşık 100 milyon dolar değerindeki bu projenin toplam kiralanabilir alanı 21 bin metrekare olacak.  

Hipermarketler de geliyor

Gayrimenkul uzmanları lokasyon sıkıntısı yaşayan AVM yatırımlarının Pendik'te yoğunlaşacağını, nüfus yoğunluğu ve büyük alışveriş olanaklarının olmaması göz önüne alınırsa Pendik'in AVM yatırımları açısından Büyükdere Caddesi'ne rakip olacağının altını çiziyorlar.

Öte yandan Pendik bölgesinde inşa edilmekte olan AVM'ler büyük hipermarketlerin de dikkatini çekiyor. Örneğin, Tesco Kipa, İstanbul'daki ilk mağazasını önümüzdeki günlerde Via Port Alışveriş Merkezi'nde açmaya hazırlanıyor. Tesko Kipa, İstanbul'daki bu ilk mağazası için toplam 14 milyon YTL tutarında yatırım yaptı. Tesco Kipa, İstanbul Kurtköy'de yer alan  Via Port Alışveriş Merkezi'nde açacağı mağaza ile İstanbul pazarına da ilk defa giriyor. 13 bin metrekare kapalı alana ve 8 bin metrekare net satış alana sahip Kurtköy mağazasıyla, 25 bin çeşit ürünü müşterilere sunacak. Mağaza, 350 kişiye iş imkanı yaratacak.

Pendik'i uçuracak projeler

Uydukent bölgesi, Kurtköy ve Aydos ile önemli bir konut merkezi olan Pendik'te, yeni konut projeleri yolda... Sadece konut projeleri değil; marina, fuar merkezi, silikon vadisi, Sabiha Gökçen Havalimanı genişletme çalışmaları, beş yıldızlı oteller, alışveriş merkezleri ve 550 hektarlık dönüşüm projesi için, “Pendik'i uçuracak projeler” ifadesi kullanılıyor. Pendik'te kurulacağı açıklanan 'silikon vadisi' de herkesi heyecanlandırdı. Silikon vadisi için, önemli bir dönüşüm projesin hayata geçirilecek. Uluslararası fuar merkezi, istihdam ve bölge ekonomisini canlandırmakla birlikte Pendik'in uluslararası etkinliklere imza atan bir ilçe olmasını sağlayacak.

Pendik Belediyesi'nin düzenlediği marina ihalesini kazanan Kamhi ailesi, Çakır Yapı ve Aksa Marina ortak girişimi, 50 milyon dolar yatırımla bölgede marina inşa edecek. Pendik mendireğinin olduğu bölgede 136 bin 300 metrekare alanda yapılacak marina 500 yat kapasiteli olacak. 50 milyon dolar yatırım öngörülen projenin 2008'in ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. Konsorsiyum ile belediyenin yaptığı anlaşma çerçevesinde her yıl belediyeye 1.5 milyon YTL kira ödenecek. Konsorsiyum 30 yıllığına marinayı işletecek. Marina ve etrafındaki turizm tesislerinde bin 500 kişi istihdam edilecek.

Otel inşaatları sürüyor

Pendik, start alan turizm ve konaklama atağı ile de göz dolduruyor. Pendik, uluslararası proje ve yatırımların paralelinde gelişecek ihtiyaçlara cevap verecek beş yıldızlı otellere kavuşacak.

Bin yatak kapasiteli beş yıldızlı The Green Park Oteli'nde kongre turizmi için 2000 kişilik oditoryum da yer alacak. Koç Grubu'nun Divan Otelleri için Şahsuvaroğlu, 520 yatak kapasiteli beş Yıldızlı otel binası inşa edecek. Fuar merkezinde de, 600 yatak kapasiteli otel, beş yıldızlı olacak. Pendik'te 550 yataklı Eğitim Araştırma Hastanesi'nin temeli de atıldı. Pendik Anadolu yakasının en büyük sağlık merkezine kavuşacak.

İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ de (İDO) Pendik'e, Anadolu Yakası'nın en büyük limanını yapmaya hazırlanıyor. İDO'nun aynı anda 8 geminin yanaşacağı limanın etüt çalışmalarını bitirdiği bildirildi. Mudanya, Bandırma, Yalova gibi yerleşim bölgelerine Pendik'ten sefer düzenlenecek. Yatırımın üç yıl içinde bitmesi bekleniyor.

Pendorya:

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) yatırımıyla Pendik'te yeni bir alışveriş merkezi projesi hayata geçiriliyor. Pendik-Kaynarca kavşağında inşa edilecek Pendorya Alışveriş Merkezi'nin bir cephesi de E-5 Karayolu'na bakacak. Projenin ortakları arasında Ataman Şirketler Grubu da yer alıyor. Pendorya Alışveriş Merkezi'nin 2009 yılının sonbaharında hizmete girmesi hedefleniyor. Hipermarket, elektronik market ve sinema salonları da dahil olmak üzere 130 mağazadan meydana gelmesi planlanan alışveriş merkezi, bölgenin en büyük elektronik marketine ev sahipliği edecek.
Yaklaşık 60 milyon dolar civarında bir yatırımla hayata geçirilmesi planlanan Pendorya, en önemli karayolu ağlarına bağlantı ve deniz taşıtlarına kolay erişim noktalarında yer alacak.

Neo Pendik:

Merrill Lynch ve Türkiye'deki yatırım ortağı Krea Gayrimenkul, Neo AVM Eskişehir 'i satın aldıktan sonra, ilk defa proje geliştirmeyi de üstlendiği Neo AVM Pendik projesi ile 60 milyon dolarlık  bir yatırım yapıyor. Krea Gayrimenkul'ün  proje gelişimini yaptığı ve Reval tarafından işletilecek olan bu ilk projenin 2008 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

30 bin 368 metrekare kiralanabilir alana sahip olacak Neo Pendik'te 120 mağazanın yanı sıra beş büyük mağaza, 5 bin 500 metrekare alana sahip hipermarket, bin 500 koltuk kapasiteli sinema ve bin 250 araçlık ücretsiz otopark yer alacak.

Viaport:

Bayraktar Grubu'nun Pendik-Kurtköy'de 100 milyon dolarlık bir yatırımla outlet, otel ve fuar konsepti ile kurduğu Viaport'ta geri sayım başladı. 

Viaport'ta 150 mağazalı outlet alanı, 700 yataklı otelin yanı sıra yedi salondan oluşan ve 5 binden fazla kişiye hizmet verecek fuar ve kongre merkezi de bulunacak.
Viaport'un outlet kısmı 29 Temmuz'ta kapılarını açarken outlet dışındaki diğer ünitelerin ise  2009'un ilk çeyreğinde hizmete açılacağı belirtildi.

Viaport Genel Koordinatörü Muzaffer Gülöz, alışveriş merkezinin yüzde 90'ının şimdiden kiralandığını söyledi. Viaport'un önünden günde 90 bin aracın geçtiğine dikkat çeken Gülöz, Viaport'taki metrekare kiralarının 30-70 Euro arasında olduğunu ifade etti.

World Atlantis:

Kurtköy'de, Grup-Kırdemir İnşaat tarafından 50 milyon YTL'lik yatırım maliyeti ile yapımı devam eden World Atlantis Alışveriş ve Yaşam Merkezi,  Ekim 2008'de faaliyete geçecek. 52 bin 500 metrekare inşaat alanına sahip olan World Atlantis'te, 22 bin metrekarelik kiralanabilir alan yer alıyor. 130 home-ofis alanının bulunacağı proje, 2 bin 600 metrekarelik bir market, bin 50 kişilik dört sinema salonu, 158 adet de mağazadan oluşuyor. 

VarMall:

27 yıldır gayrimenkul geliştirme, inşaat ve müteahhitlik pazarında faaliyetini sürdüren Varyap, VarMall ile alışveriş merkezi pazarına giriyor.

Varyap'ın Türkiye'de alışveriş merkezleri zinciri kurma hedefiyle hayata geçirdiği ilk proje olan VarMall, Pendik'te E-5 üzerinde toplam 55 bin metrekarelik inşaat alanına sahip. 2008 yılı içinde inşaatına başlanacak olan projenin 18 ayda tamamlanması planlanıyor. Yaklaşık 100 milyon dolar değerindeki bu projenin toplam kiralanabilir alanı 21 bin metrekare olacak. Bunun içinde 108 adet mağaza, dükkân, restoranlar, yapı market, hipermarket, yeme içme katları, dal merkezi, sinema ve eğlence merkezinin oluşması planlanıyor.

Okhan ŞENTÜRK / Ekonomist