Alman Sireo 1 milyar euro yatırım yapacak...

Alman Sireo 1 milyar euro yatırım yapacak...Alman Corpus Sireo Türkiye pazarına hızlı girdi...


İlk yatırımına Bursa'dan start veren Corpus Sireo, beş yılda, AVM, ofis, otel, konut ve sağlık alanında 1 milyar euro'luk yatırım planlıyor. Şirket, yıl sonuna kadar ise İstanbul ve  İzmir  de dahil olmak üzere yaklaşık 100 milyon euro'luk AVM yatırımı yapacak

Geçtiğimiz Kasım ayında Türkiye'de ofis açan Almanya'nın en büyük yatırım fonlarından Corpus Sireo'nun ilk yatırımı Bursa'daki bir alışveriş merkezi olmuştu.  Bursa'yla başlangıcı yapan şirket, yeni yatırımlar için kolları sıvadı... İlk etapta 300 milyon euro'luk yatırımın yapacaklarını belirten Corpus Sireo Genel Direktörü Jost Albrecht Nies, "Bununla sınırlı kalmak istemiyoruz. Beş yıl içinde 500 milyonla 1 milyar euro arasında değişen tutarda bir kaynağı Türkiye'ye aktaracağız" diyor. Nies'ın ilk etapta AVM'ler başka olmak üzere lojistik depolama alanları, ofis ve şehir otellerinin yer alacağı ticari gayrimenkullere yatırım yapmayı planladıklarını aktarıyor. 
İstanbul, İzmir ve  Ankara  üçgeni arasında kalan bölgeyle ilgilendiklerini dile getiren Nies,"Türkiye'de çok büyük ölçekli yatırımlar yerine, küçük ve orta ölçekli projeler yapmak istiyoruz. Her bir proje için maksimum 100 milyon dolar kaynak aktarmayı planlıyoruz" diyor.

Türkiye cazip pazar

Türkiye pazarına uzun vadeli baktıklarını belirten Corpus Sireo İdare Şefi Diego Fernandez Reumann ise şunları söylüyor: "Kısa vadede büyük karlar elde eden fırsatçı yatırımcılardan değiliz. Yatırım kararı aldığımız ülkelere uzun vadeli bakıyoruz. Türkiye'nin iniş ve çıkışlara rağmen stabil bir ekonomisi var. Uzun vadeli bakıldığında, Türkiye pozitif bir pazar olarak görünüyor. Bu yüzden Türkiye'de yatırım kararı aldık."
Yatırım için Bursa'dan düğmeye basan şirket, şu aralar hummalı bir çalışma içinde. Özellikle AVM yatırımlarına ağırlık verdiklerini belirten Jost Albrecht Nies, "Karma projeler içinde ya da tek başına çok katlı AVM'ler ve hipermarket tarzındakiler dahil olmak üzere her türlü AVM'yle ilgileniyoruz. İstanbul, İzmir ve Ankara'da görüşme ve pazarlık aşamasında olduğumuz birçok proje var."

Bursa'ya elektro market...
Elini çabuk tutan şirket, bu yıl Bursa'daki AVM dahil olmak üzere yıl sonuna kadar İstanbul ve İzmir'de en az 100 milyon euro'luk yatırım yapacak. Corpus Sireo, Bursa'da proje hissesinin yüzde 80'ini satın aldığı Reka Gayrimenkul'le ortak AVM yapıyor. Temeli geçtiğimiz Mayıs ayında atılan AVM'nin kiralanabilir alanı 20 bin metrekare. Yatırım maliyeti ise yaklaşık 20 milyon euro. Ana kiracısının uluslararası bir elektronik markası olacağı AVM'nin inşaatının Mart 2009'da bitirilmesi planlanıyor.

İstanbul'da hazır AVM alıyor
Şirket, İstanbul'da ise faaliyet gösteren bir AVM'yi almaya hazırlanıyor. AVM'nin ismini ve tam olarak nerede yer aldığını açıklamak istemeyen Reumann, "Avrupa yakasında çok iyi işleyen bir AVM. Görüşmelerimiz devam ediyor. Yıl sonuna kadar almayı planlıyoruz. 35 milyon dolar civarında bir yatırım maliyeti var" diyor. 
Corpus Sireo'nun Türkiye'deki ortağı Fil Gayrimenkul'ün sahibi Can Ekşioğlu ise şehir merkezine yakın orta ölçekli AVM'lerle ilgilendiklerini söylüyor. Birçok AVM'nin sahibinden ortak olmak ya da satmak için teklif aldıklarını dile getiren Ekşioğlu, "Halihazırda faaliyette olan, kendisi yeten müşteri kitlesi olan AVM'leri tercih ediyoruz. Bu AVM'ler zaten çalıştıkları için inşaat ve kiralama gibi riskleri olmuyor" diyor.