Alsancak'ta yüksek kiralar iş yerlerini vurdu!

Alsancak'ta yüksek kiralar iş yerlerini vurdu! Alsancak'ta yüksek kiralar iş yerlerini vurdu!

İZMİR’de bir zamanlar herkesin oturma, işyeri açma hayali kurduğu, kentin en lüks semtlerinden Alsancak’ın artık eski havası kalmadı.İZMİR’de bir zamanlar herkesin oturma, işyeri açma hayali kurduğu, kentin en lüks semtlerinden Alsancak’ın artık eski havası kalmadı.


İşyeri devirlerinde hava paralarının havalarda uçuştuğu, yüksek kira ve kapora bedelli evlerin tutulmak için yarışıldığı Alsancak’da artık eski heyacan bitti. Aylarca kiracı bekleyen işyerlerine, yeni kapananlarla her gün yenileri eklenirken, yatırım için kimse bu sektöre girmiyor. Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Gül Sokak, Talatpaşa ve Plevne Bulvarı başta olmak üzere piyasadaki ekonomik sıkıntıya dayanamayan yüzlerce iş yerinde boşalmalar oldu. Boşalan iş yerlerine yeni kiracı bulunmazken bunlara her gün yenileri ekleniyor.


Bölgenin nabzını tutan Ticari Gayrimenkul Danışmanı Ali Kumru, "Sadece esnafa ait dükkanlar değil kurumsal markalara ait mağazalar hatta hipermarket zincirleri de kapandı. Piyasadaki durgunluğun yaşanan ekonomik sıkıntı nedeniyle boşalan mağazanın yerine yenisi gelmiyor. Mülk sahiplerinin kiraları çok yüksek tutması bunda önemli etkenlerden biri. İstanbul fiyatlarını İzmir’de uygulamak mümkün değil ama maalesef durum böyle. Kiracıların bir çoğu kiralarını ödeyemedikleri için mülk sahipleriyle mahkemelik. Alsancak’ta mağazaların kira bedeli, metrekaresi bin 500l ira ile 2 bin lira arasında değişiyor" dedi.


Hürriyet