Amasya'da 3 tarihi cami ve 1 türbe restore edilecek

Amasya'da 3 tarihi cami ve 1 türbe restore edilecek Amasya'da 3 tarihi cami ve 1 türbe restore edilecek

Amasya’da il genelinde bakım ve onarımı yapılması gereken tarihi eserlerin tespiti amacıyla komisyon kuruldu. Bu kapsamında 3 tarihi cami ve 1 türbe restore edilecek..

Amasya’da il genelinde bakım ve onarımı yapılması gereken tarihi eserlerin tespiti amacıyla komisyon kuruldu.

Vali İbrahim Halil Çomaktekin’in başkanlığında İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü’nden yetkililerin katılımıyla yapılan komisyon toplantısında Kızılkışlacık köyünde bulunan tescilli caminin bakım ve onarımı için İl Özel İdaresi’nce proje hazırlatılması amacıyla proje ihalesine çıkılması ile Kaleköy Camisi, Şıhlar Köyü Camisi ile Kurtboğan Türbesi’nin de restore edilerek bakım ve onarımlarının yapılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Komisyon çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Vali Çomaktekin, 8500 yıllık tarihi ile Türkiye’deki eşsiz şehirlerden birisi olan Amasya’da yer alan tarihi ve kültürel mirasın korunarak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılabilmesi için başta Amasya Valiliği olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlarca gerekli çalışmaların yapılmasına hassasiyetle devam edileceğini söyledi.


Milliyet