Amplio 10 yılda 100 otel yapacak

Amplio 10 yılda 100 otel yapacakAmplio Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, 10 yıl içinde 100 otel yapmayı hedeflediklerini söyledi.


Türkiye ile Avrupa yatak kapasitesi bakımından karşılaştırıldığında Türkiye'deki otel açığının net bir biçimde görüldüğünü belirten Babaoğlu, "Türkiye'de her 1.000 kişiye 4 oda düşerken Almanya'da 28 oda düşüyor. İş otelleri açısından önümüzdeki 10 yılda; Türkiye'de 2,5 milyon yatağa ihtiyaç olacak" dedi.

Türkiye'de sadece otel yatırımı yapmak amacıyla kurulan Amplio'nun, ilk otel zincirleri için Hilton'la stratejik ortaklık anlaşmasına imza attığını belirten Babaoğlu, şunları söyledi:

"Hilton, dünya çapında gerçekleştireceği büyüme stratejisi için Hindistan ve Rusya'dan sonra üçüncü ülke olarak Türkiye'yi seçti. Amplio, imzalanan anlaşma çerçevesinde Hilton grubunun tanınmış markalarını Hilton Garden Inn ve Hampton by Hilton adları altında oteller açılacak."

Babaoğlu şöyle devam etti: "Hilton'un genişleme stratejisinde üçüncü ülke olarak Türkiye'yi seçmesinden çok mutluyuz. Hilton'la imzaladığımız stratejik ortaklık anlaşması çerçevesinde, ilk etapta 15 yeni otel açacağız. İlk oteller Manisa ve Diyarbakır'da olacak."

`Otellerin kalitesi düşük'

Türkiye'de iş otelciliği konusunda ciddi bir açık olduğunu belirten Babaoğlu şu bilgileri verdi: "Otelcilik alanında yapılan yatırımlar daha çok turizm amaçlı ve büyük şehirlerde toplanmış durumda. Yaptığımız fizibilite çalışmaları sonucunda İstanbul dışındaki şehirlerde hizmet veren iş otellerinin, kalite bakımından ihtiyaçları yeterince karşılamadığını gördük. Türkiye'de yatak kapasitesi bakımından resortlar yüzde 70, büyük şehirlerde hizmet veren oteller yüzde 25 ve bizim odaklandığımız alandaki oteller ise yüzde 5 gibi çok küçük bir oranı oluşturuyor. Fakat Türkiye'nin iş turizmi açısından daha fazlasına gereksinimi olduğunu biliyoruz. Özellikle bu açığı kapatmak için iş otelleri konusuna odaklanıyoruz.

`81 ilin 81'inde de otel yapacağız'

Türkiye'nin 81 ilinde otel yatırımları yapmak için yola çıktıkların söyleyen Alaeddin Babaoğlu, sermayelerini 5 kat artırıp 25 milyon YTL'ye çıkardıklarını ifade etti. Babaoğlu arsa alımları tamamlanan Diyarbakır, Bursa ve Manisa'daki temel atma törenlerinin önümüzdeki aylarda gerçekleşeceğini açıkladı. Babaoğlu şöyle konuştu:

"Türkiye'de otel alanında yapılan yatırımlar daha çok turizm amaçlı, iş otelciliği konusunda ciddi bir açık var. Özellikle büyük şehirler dışında kalan bölgelerde otel yatırımları çok yetersiz kalıyor. Aplio'yu kurarken Türkiye'nin doğusundan batısına her bölgesinde otel yatırmalı gerçekleştirerek büyümeyi hedefledik."

`İşletmecilerle görüşüyoruz'

Otelcilik alanında marka olmuş çok önemli uluslar arası zincirleri Türkiye'ye getirmeyi amaçladıklarını kaydeden Babaoğlu, ilk stratejik anlaşmayı geçen sene aralık ayında Hilton Hotels Corporation ile Hilton Garden Inn otellerini Türkiye'ye getirmek için imzaladıklarını söyledi. Hilton'un yanı sıra Türkiye'de iş otelciliği alanında fırsat gören birçok uluslar arası markadan teklif aldıklarını açıklayan Babaoğlu, "Görüşmelerimiz Helen devam ediyor. İlerleyen dönemlerde bu teklifleri değerlendirerek, yeni anlaşmalara imza atacağız Amplio olarak birçok dünya markasını Türkiye pazarıyla tanıştırarak bu alanda sektöre bir hareket ve kalite getirmek amacındayız" dedi.