Amplio ile dedesinin topraklarında yatırım yapacak

Amplio ile dedesinin topraklarında yatırım yapacak

Amplio'nun kurucu ortağı Graebner: ''Hayalim hep Türkiye'de proje gerçekleştirmekti'' dedi.


Otelcilik, otel yatırımları ve emlak alanında uluslararası düzeyde çok ünlü bir uzman olan Amplio'nun kurucu ortağı Erwin Walter Graebner İstanbul'a geldi. Kenya'dan Venezüella'ya kadar dünyanın birçok ülkesinde birlikte proje gerçekleştirdiği Alaeddin Babaoğlu ile Türkiye'ye yatırım kararı alan Graebner 2007 yılında Babaoğlu ile Amplio'yu kurarak ortaklığa imza attı.

Geçen sene kurulmasına rağmen Amplio'nun çok hızlı yol aldığını söyleyen Erwin Walter Graebner, yatırım yapacakları şehir sayısını 30'dan 81 ile çıkardıklarını söyledi. Graebner " Hayalim hep Türkiye'de proje gerçekleştirmekti. Türkiye, benim hayatımda özel anlamları olan bir ülke. Ünlü bir mimar olan dedem Julius Wilhelm Graebner, aralarında Bursa'da bir hastane ve İstanbul'daki halk hamamının da olduğu çok önemli mimari projeler gerçekleştirdi. Ölümünden sonra 1917 yılında İstanbul'daki Alman mezarlığına defnedildi. Halen mezarı İstanbul'da bulunuyor. Uzun yıllar önce dedemin yaşadığı ve mimari yapılara imza attığı ülkeye gelerek yatırım yapmaktan dolayı çok mutluyum" dedi.

2008 yılına sermayesindeki rekor artış ile başlayan Amplio'nun hedef büyüttüğünü söyleyen Graebner, "Türkiye ile Almanya'nın kökeni çok eskilere dayanan geleneksel dostluğunun iş hayatında bizim için çok büyük avantaj olduğunu söyleyebilirim. Bu dostluk sayesinde yatırım gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bölgelere ziyarette bulunan Amplio Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu oralarda çok güzel karşılandı. Aynı zamanda Hilton gibi çok önemli ve ünlü bir marka ile "premium yatırımcı" olarak işbirliği yapmış olmamız da bizim açımızdan çok değerli bir kazanım. Yatırım takvimimize uygun olarak izinlerin alınması ve çalışmalarımıza başlamak için tüm otoritelerin tam desteğini almış durumdayız" dedi.

Graebner, ilk Hilton Garden Inn Oteli'nin temelinin 2008 yılı içinde Diyarbakır'da atılacağını ve 2010 başlarında açılacağını söyledi. 2009 yılında 8-9 otelin temel atma törenlerini daha gerçekleştirmeyi planladıkları bilgisini veren Graebner, her bir otel için 25 milyon dolarlık bir yatırım öngördüklerini söyledi.