25 / 05 / 2022

Amplio yatırımda kriz dinlemiyor

Amplio yatırımda kriz dinlemiyor

Amplio Başkanı Babaoğlu: ''Kriz finansmanı olumsuz etkileyecek ama frene basmayacağız''Geçtiğimiz yıl Hilton ile stratejik geliştirme anlaşması imzalayan Amplio Yönetim Kurulu Başkanı Alaaddin Babaoğlu, 2009 yılına kadar 20 ilde arsa alıp inşaata başlamayı düşündüklerini, önümüzdeki 10 yılda da diğer illerdeki otelleri inşa edeceklerini söyledi. Türkiye'de iş oteli ihtiyacı bulunduğunu, Avrupa'da her bin kişiye 32 otel odası düşerken Türkiye'de bu sayının 4-5 ile sınırlı kaldığını dile getiren Babaoğlu, şözlerine şöyle sürdürdü: "Bu farkın kapanması için 10-12 bin otel daha yapılması gerekiyor. Samsun'a, Diyarbakır'a gidiyorum bir tane bile enternasyonal otel yok. Seyahat edenlerle konuşuyorum, gittikleri illerde kalacak yer bulamamaktan şikâyet ediyorlar." Babaoğlu, bugüne kadar İstanbul, Çorlu, Bursa, Manisa, Çorum, Diyarbakır ve Malatya'da arsa alındığını, İstanbul'daki Hilton Garden Inn'ı Sütlüce'de aldıkları araziye yapacaklarını kaydetti. Babaoğlu, krizin finansman sağlanmasını olumsuz etkileyeceğini ancak kredi daha pahalı bile olsa frene basmayacaklarını söyledi.

Babaoğlu, uluslararası otel açarken müşterilerin isteklerinin gözönünde bulundurulduğuna işaret ederken, "Hilton Garden Inn'in ABD'deki otellerinde her odada mikrodalga fırın var. Maldiv Adaları'ndaki otelde Japonlar için küvet olmalıdır. Suşiyi çok sevdikleri için küvete koydukları deniz suyuna balık koyuyorlar ve istediklerinde yiyorlardı. Yasaklandı" dedi.

Sütlüce için yarışma

Babaoğlu, Sütlüce'ye yapılacak otelin Türk ve Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıması için proje yarışması düzenlediklerini bildirdi.

Türkiye'deki iş oteli açığını kapatmak için geçen yıl Hilton ile strateji geliştirme anlaşması imzalandığını belirten Babaoğlu, 2009'a kadar 20 ilde arsa alıp inşaata başlamayı düşündüklerini, önümüzdeki 10 yılda da diğer illerdeki otelleri inşa edeceklerini söyledi. Babaoğlu, bugüne kadar İstanbul, Çorlu, Bursa, Manisa, Çorum, Diyarbakır ve Malatya'da arsa alındığını ifade ederek İstanbul'daki Hilton Garden Inn'ı Sütlüce'de aldıkları araziye yapacaklarını kaydetti. Otellerin Hilton ile imzaladıkları anlaşma gereğince aynı özellikleri taşıyacağını vurgulayan Babaoğlu, ancak Sütlüce'de inşa edilecek otelin dış görüntüsünün Türk ve Osmanlı mimari özelliklerini taşıması amacıyla mimari yarışma düzenlediklerini anlattı.

Mimari proje yarışmasına mimarlar Mehmet Alper, Cem İlhan, Tülin Hadi, Yavuz Selim Sepin, Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar, Ayşe Akyıl ve Aydan Volkan'ın katılacağını belirten Babaoğlu, yarışmaya katılmak isteyen mimarların 1 Aralık'a kadar projelerini teslim edebileceklerini, sonuçların 26 Aralık'ta açıklanacağını söyledi. Babaoğlu, yarışmada birinci olan mimara 50 bin lira ödül verileceğini, ayrıca projesinin de gerçekleştirileceğini aktardı.
Babaoğlu "Kült bina olmasın, güzel bir görüntü olsun, diğerlerine de örnek teşkil etsin, o yöre o şekilde gelişsin istiyorum. Sütlüce'deki otelin 50 milyon dolara mal olmasını bekliyoruz" dedi.

Sabah / Referans