Anadolu Ajansı İzmir Bölge Müdürlüğü yeni ofisi açıldı!

Anadolu Ajansı İzmir Bölge Müdürlüğü yeni ofisi açıldı!Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Öztürk: "İzmir ofisimizdeki bu merkezle Ege'nin önemli bir kısmını koordine edeceğiz ve burayı dünyaya 6 dilde biz tanıtmış olacağız" dediİzmir Valisi Mustafa Toprak,  İzmir  halkının, Anadolu Ajansı (AA) sayesinde kentin güzellikleri ve kazanımlarını dünyaya duyurma konusunda daha rahat ve geniş bir fırsatı kullanmış olacağını söyledi. 


AA İzmir Bölge Müdürlüğü'nün yeni ofisinin açılış töreni sonrası İzmir Valisi Mustafa Toprak, Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır  ve AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay, AA Editör Masası toplantısına katıldı.


Toplantıda AA Editör Masası ile ilgili bilgi veren AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, her sabah dünyanın çeşitli bölgeleriyle canlı bağlantı kurularak gündemin değerlendirildiğini söyledi.


Kahire, Pekin ve Bakü bürolarıyla bağlantının kurulduğu toplantıda daha önce Diyarbakır Valisi olarak görev yapan Vali Toprak, Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'ne selam gönderdi.


Vali Toprak, "İzmir, Diyarbakır'a gönül dolusu selamlarını sunuyor. Tüm bağlanan arkadaşlara da iyi çalışmalar diliyorum" dedi. Vali Toprak, Trabzon Bölge Müdürlüğü'nü ise Trabzonspor'un UEFA Avrupa Ligi'nde dün elde ettiği galibiyet nedeniyle tebrik etti.


Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyesi Aziz Kocaoğlu da memleketi olan Tokat'ın bağlı olduğu Sivas Bölge Müdürlüğü'ne selamlarını gönderdi.


-"Dünyanın en güçlü Ortadoğu ofisi"


AA'nın yeni yapılanmasıyla ilgili bilgi veren AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Öztürk, AA'nın Türkçe dışında İngilizce, Rusça, Arapça, Boşnakça ve Kürtçe'nin iki lehçesinde yayın yaptığını, günlük bin 500 haber, bin 400 fotoğraf yayınladıklarını belirterek AA'da 15 ayrı milletten bin 300 kişinin çalıştığını, 55 ülkede temsilcilerinin bulunduğunu anlattı.


Öztürk, şöyle konuştu:


"Dünyanın en güçlü Ortadoğu ofisine sahibiz. Ortadoğu'daki Arapça servisimiz dünyanın en çok Arapça haber üreten ajansı durumunda. Balkanlar'daki ofisimiz Balkanlar'ın en büyük haber merkezlerinden biri oldu. Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça yayınımız ve bu üç ülkeden abonelerimiz var. Bir Hırvat, AB üyesi olduğu için Brüksel'e gittiği zaman onu AA takip ediyor. Hırvatlar'ın ajansı olmadığı için biz takip ediyoruz. Bir uluslararası kurum hüviyetindeyiz şu anda. Hedefimiz, hayalimiz 100'üncü yaşımızda inşallah dünyanın ilk 5 ajansından biri olmak. Şu anda 9'uncu sıradayız. 2 yıl önce kategoriye bile giremiyorduk. 2 yıldır uyguladığımız '100. yıl Projesi' sayesinde ilk 9'a girdik. Hedefimiz 2020 yılında ilk 5 ajanstan birisi olmak."


Bu hedef kapsamında İzmir'e büyük önem verdiklerini, İzmir'in ülkenin dünyaya açılan yüzlerinden olduğunu anlatan Öztürk, kentin EXPO 2020 hedefine dikkat çekti.


EXPO'nun gönüllü sponsoru olduklarını dile getiren Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:


"İzmir'deki turizm, sağlık veya benzer etkinlik artık sadece Türkiye için değil Balkanlar için de çok önemli. Boşnakça yayınladığımızda 3 ülke, İngilizce yayınladığımızda tüm Balkan bölgesi ve tüm dünya İzmir'den haberdar olacak.


Arap dünyasının dikkati bu bölgeye yoğunlaştığı için İzmir'in de turizm hedeflerinden bir tanesi. Şimdi Çeşme'yi Araplara biz tanıtacağız, Arapça tanıtacağız. Fotoğrafı, videosuyla biz yapmış olacağız. Bizim Boşnakça yayınlarımız o kadar etkili oldu ki, turist sayısında artış oldu, ek seferler konulmak zorunda kalındı. 


Şimdi biz İzmir ofisimizdeki bu merkezle Ege'nin önemli bir kısmını koordine edeceğiz ve burayı dünyaya 6 dilde biz tanıtmış olacağız. Yani Erbil'deki Kürtler Kürtçe, Moskova'daki Ruslar Rusça, Araplar Arapça burayı öğrenmiş olacaklar. Kendi dillerinde yayın yaparak İzmir'e önemli bir katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz." 


-İzmir'deki kurum ve kuruluşlara çağrı


AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Öztürk, bu hedef nedeniyle İzmir'deki kurum ve kuruluşların etkinliklerini, İzmir lokalinde kalmayacağı, tüm dünyaya etki edeceğini bilerek tasarlaması gerektiğini de belirterek, bu etkinliklerden AA'nı mutlaka haberdar edilmesini istediklerini ifade etti. 


AA'nın İzmir Bölge Müdürlüğü ve ülke genelindeki tüm çalışanların İzmir'den gelecek haberleri dünyaya yaymaya hazır olduğuna dikkati çeken Öztürk, "Manisa'daki bağbozumu Türkiye için normal bir şeydir ama Kahire için, Lübnan için yeni bir şeydir. Alaçatı'daki rüzgar ve sörf, bizim için alışılagelmiştir ama Suudi Arabistan için, Moskova için ilginç bir şeydir. Bu haberlerimize yoğunluk vererek inşallah İzmir'e katkı sağlamayı amaçlıyoruz. EXPO 2020'ye sınırsız destek veriyoruz, her türlü çalışma yapıyoruz. Türkiye'nin ajansı, Türkiye'nin sesini dünyaya duyurmak için var. 1920'den beri varız. İzmir'i şimdi dünyaya duyurmanın vakti geldi. Daha çok, daha güçlü bir şekilde duyuracağız inşallah" diye konuştu. 


Vali Mustafa Toprak ise  İzmir'in bugün büyük bir heyecan yaşadığını, AA'nın İzmir'de daha iyi bir ortamda hizmet vereceğini belirterek, "Yeni yerinde yeni dizaynıyla daha iyi haber üretmenin gayreti ve yoğunluğu içerisinde olacaklar. Bizler bir görev ifa ediyoruz ama onun kamuoyunca bilinmesi, doğru bilgilendirilmesi gerekiyor. AA'nın çok önemli bir katkı koyduğunu biliyoruz. Haberin doğru ve güvenilir olması, hızlı olması, yayın alanının geniş olması gerekiyor. Bu manada ajansımıza çok teşekkür ediyoruz. Artık inanıyorum ki İzmir halkı, İzmir dinamikleri her bir nokta, İzmir'in güzelliklerini, kazanımlarını dünyaya duyurmada daha rahat, kolay ve geniş alanda bu fırsatı kullanmış olacak" dedi.


Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Genel Müdür Öztürk'ün anlattığı gelişmeleri gıptayla izlediğini belirterek, "Cumhuriyet'ten önce kurulmuş, kurtuluş mücadelesinde ülkemizi dünyaya tanıtmış, Ulu Önder ve arkadaşlarının mücadelesinde dünyada kamuoyu oluşturmuş bir ajansın o günden bu güne 94 yıldır yaptığı hizmetlerden dolayı bizler de teşekkür ediyoruz. Böyle köklü bir kurumun İzmir'de yaptığı yeniliğin de İzmir'in daha etkin tanıtımı ve kalkınmasında bir kaldıraç olacağına inanıyorum" diye konuştu.


AA