10 / 08 / 2022

Ankara Altındağ'da riskli alan ilan edilen konutların duvarları çatladı!

Ankara Altındağ'da riskli alan ilan edilen konutların duvarları çatladı!

Başkent Ankara'nın Altındağ ilçesinde 2017 yılında riskli olarak ilan edilen mahalledeki konutların duvarları çatladı.Ankara'da riskli alan ilan edilen evlerin duvarlarında çatlaklıklar oluştu. Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre;  Ankara  Altındağ'da, 2017 yılında riskli bölge olarak ilan edilen Örnek Mahallesi'nde yer alan 51 konutun yenilenmesi için hazırlanan imar planı, şehircilik esas ve ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle kabul edilmedi.

Belediye yeni imar planı için çalışmalara başlarken, bu sürede konutlarda derin çatlaklar meydana geldi. Hasarın meydana geldiği evlerde yaşayan vatandaşlar  yaşanan durumun bir an önce çözüme ulaşmasını istediklerini söylediler.

Ankara Altındağ'da Örnek Mahallesi bölgesinde yer alan 5 ve 10,3 hektarlık yerde, 2017 yılında, 6306 sayılı 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun' uyarınca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca riskli bölge ilan edildi.

Ankara Altındağ da riskli alan ilan edilen konutların duvarları çatladı!

Altındağ Belediyesi, 1424 konuttan oluşan 51 evin yer aldığı bölgede kentsel dönüşüm için imar planı hazırladı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi,' şehircilik esas ve ilkeleri ile hukuka aykırı olduğu' sebebiyle yargıya taşıdığı kentsel dönüşüm projesinin imar planı mahkeme tarafından kabul edilmedi.

Vatandaşlar hasarlı evlerde yaşıyorlar

Şu ana kadar geçen sürede konutların  kolonlarında, duvarlarında, taban kısımlarında çatlakların meydana geldiği binaların bazı odalarında çökmeler oluştu. Riskli konutlarda yaşamaya devam eden vatandaşlar yaşanan duruma tepki gösterdi. Bölgede yaşayan vatandaşlar, sorunlarının çözüme kavuşması için sorumlu kişilerle bir araya gelerek sorunun giderilmesini istedi.

3. kattaki binasının duvarlarında çatlaklar meydana gelen Örnek Mahallesi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Leyla Ünaldı (60) konu hakkında şöyle konuştu, "Binalarımızın hepsi çürük, çok eski; çok mağduruz. İnsanlar perişan, evler çökmek üzere hatta yıkılacak olan daireler var. Biz yardım istiyoruz. Emsal düşük, diye özel firmalar giremiyor. İnsanlar mağdur, ev ödeyecek paraları yok. Bize yardım etsinler. Evlerimiz çöküyor, perişanız. Altyapı bitti, her şey bitti"

'Hepsi çürük çıktı'

Hasarlı konutta yaşayan Türkan Zencirden ise "30 dairelik binada oturuyorum. Ölüm riski fazla. Çoluk çocuk kendimiz risk altındayız. Gece yatamıyoruz, sabah oturamıyoruz. Gece yattığımızda binadan sesler geliyor. Satsak satamıyoruz, kiraya versek veremiyoruz, gitsek gidemiyoruz. Biz de buranın vatandaşıyız. Hepsinden örnek alındı, hepsi çürük çıktı" diye konuştu.

 Ankara Altındağ da riskli alan ilan edilen konutların duvarları çatladı!


Kentsel dönüşüme heveslendiklerini söyleyen Hasan Albayrak da "Bütün binaların çürük raporları var. Biz de sağlıklı bir evde oturacağız, diye kentsel dönüşümde heveslendik. Belediye başkanlarından sözler aldık; fakat hiçbir şekilde ilerleme kaydedemedik. Kentsel dönüşüm hayaliyle ölüp gidiyoruz. Bir türlü hayallerimiz gerçekleşmiyor" diye ifade etti.

"Gerekli adımları atmaya devam etmekteyiz"

Altındağ Belediyesi yaşanan durum hakkında yazılı açıklama yaptı. Belediye'den yapılan yazılı açıklamada, "1960-1970 senelerinde yapımı tamamlanan konutların yer aldığı Örnek Mahallesi'nin yenilenmesi için imar planı çalışmasını tamamlandığının altını çizerek, "Örnek Mahallesi'nin dönüşümü adına gerçekleştirdiğimiz söz konusu imar planı Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşındı ve imar planı mahkemece iptal edildi. Kararın ardından Örnek Mahallesi ile ilgili yeni bir imar planı üzerinde çalışmalar sürmektedir. Mahallenin sosyal donatıları, yeşil alanları ve modern konutlara kavuşabilmesi için Altındağ Belediyesi olarak gerekli adımları atmaya devam etmekteyiz" diye açıklandı.

"Rant odaklı emsal artışı planlama olursa yine yargıya taşırız "

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'da yazılı bir açıklama geldi.  Candan yazılı açıklamasında, "Rant odaklı emsal artışı planlama olursa yine yargıya taşırız. Meslek odalarının görüşünü almadan şehircilik esas ve ilkelerine, hukuka aykırı her türlü uygulama Ankaralıların hakkını gasp eder. Kamu yararına, şehircilik ve planlama esaslarına aykırı plan değişikliklerini yargıya taşımak bizim Anayasal sorumluluğumuz. Yargı kararlarına rağmen bölgede yapılacak en küçük işlemi dahi mahkemeye taşırız. Bilim ve teknikten aldığımız güçle kamu yararını savunmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Ankara Altındağ'da kentsel dönüşüm çalışmaları hız kesmiyor!