Ankara Mercan Caddesi'nde çökme meydana geldi!

Ankara Mercan Caddesi'nde çökme meydana geldi!Ankara Büyükşehir Belediyesince, Çankaya Büyükesat Mahallesi Mercan Caddesi'nin bir bölümünün, bölgede devam eden bir inşaatta, tekniğine uygun yapılmayan kazı çalışması nedeniyle çöktüğü bildirildi.Ankara Büyükşehir Belediyesince, Çankaya Büyükesat Mahallesi Mercan Caddesi'nin bir bölümünün, bölgede devam eden bir inşaatta, tekniğine uygun yapılmayan kazı çalışması nedeniyle çöktüğü bildirildi.


Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, dün gece Mercan Caddesi'nin bir petrol istasyonu yakınındaki bölümünde, saat 22.30 sıralarında yaklaşık 7-8 metre derinliğinde çökme meydana geldi. Çökme sonucu petrol istasyonu hizasında bulunan taş duvarlarda da hasar oluştu.


Çökmenin akşam saatlerinde meydana gelmesi nedeniyle, herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı.


Olay yerinde inceleme başlatan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, yoldaki çökmenin, komşu parselde devam eden inşaatta tekniğine uygun yapılmayan kazı ve forekazık sisteminin yetersizliğinden kaynaklandığını belirledi.  


Çökme sonucu altyapı sistemlerinin de tahrip olduğu bölgede, yaşanan kısa süreli su kesintisi, ekiplerin çalışmasıyla giderildi. 


Doğalgaz ve enerji hatlarındaki hasarın giderilmesi için ilgili kuruluşların çalışma yaptığı bölgede, enerji sıkıntısına yol açmayacak önlemler alındı.


İnşaatta gerekli koşullar sağlanıncaya, bölgede can ve mal güvenliği garantiye alınıncaya kadar, cadde trafiğe kapalı kalacak, ulaşım alternatif güzergahlardan sağlanacak. 


Konuya ilişkin gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı, Büyükşehir Belediyesince, çöküntü nedeniyle sorumluluğu bulunan firmaya en yüksek cezanın uygulanacağı bildirildi.


AA
Haber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


ANKARA Çankaya Büyükesat Mahallesi'nde bulunan Mercan Caddesi'nin bir bölümü devam eden inşaat nedeniyle çöktü.


Mercan Caddesi Petrol Ofisi yakınında dün gece saat 22.30 ile 23.00 arasında, yolda yaklaşık 7-8 metre derinliğinde çökme meydana geldi. Petrol istasyonu hizasında bulunan taş duvarlarda da yaklaşık 50 metre hasar oluştu. Olay yerinde hemen inceleme başlatan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, yoldaki çökmenin, inşaatı devam eden komşu parseldeki, tekniğine uygun yapılmayan kazı ve forekazık sisteminin yetersizliğinden kaynaklandığını belirtti.


Çökme nedeniyle Mercan Caddesi'nin trafiğe kapatıldığını ve gerekli emniyet tedbirlerinin alındığını belirten yetkililer, çöken bölgede altyapıların da tahrip olduğunu kaydetti. Bölgeye intikal eden ASKİ ekipleri, çöküntünün, pissu, yağmur suyu ve içme suyu altyapısına hasar verdiğini tespit etti. Yetkililer, bölgede kısa süreli su kesintisi yaşandığını, ancak yapılan çalışmayla sorun yaşanmadığını ve uzun süreli planlanan bir kesinti olmadığını ifade etti. Yetkililer, çökmenin, doğalgaz ve enerji hatlarında da hasara yol açtığını belirterek, bu konularda da ilgili kuruluşların gerekli çalışmaları yaparak, bölgede herhangi bir enerji sıkıntısına yol açmayacak önlemleri aldıklarını vurguladı.


Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını Büyükşehir Belediyesi'nce, çöküntüde sorumluluğu olan firmaya en yüksek cezanın uygulanacağını ve belirtti. Yetkililer, firmanın gerekli koşulları ve bölgede can ve mal güvenliği garantiye alınıncaya kadar, caddenin trafiğe kapalı kalacağını, ulaşımın alternatif güzergahlardan sağlanacağını söyledi.


SözcüHaber Milliyet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Ankara’nın Çankaya ilçesinde önceki gece saat 22.30 ile 23.00 arasında, yolda yaklaşık 7-8 metre derinliğinde çökme meydana geldi.


Petrol istasyonu hizasında bulunan taş duvarlarda da yaklaşık 50 metre hasar oluştu. Olay yerinde hemen inceleme başlatan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, yoldaki çökmenin, inşaatı devam eden komşu parseldeki, tekniğine uygun yapılmayan kazı ve forekazık sisteminin yetersizliğinden kaynaklandığını belirtti.


Altyapıda hasar


Çökme nedeniyle Mercan Caddesi’nin trafiğe kapatıldığını ve gerekli emniyet tedbirlerinin alındığını belirten yetkililer, çöken bölgede altyapıların da tahrip olduğunu kaydetti. 


Bölgeye intikal eden ASKİ ekipleri, çöküntünün, yağmur suyu ve içme suyu altyapısına hasar verdiğini tespit etti. Yetkililer, bölgede kısa süreli su kesintisi yaşandığını, ancak yapılan çalışmayla sorun yaşanmadığını ve uzun süreli planlanan bir kesinti olmadığını ifade etti. 


Yetkililer, çökmenin, doğal gaz ve enerji hatlarında da hasara yol açtığını belirterek, bu konularda da ilgili kuruluşların gerekli çalışmaları yaparak, bölgede herhangi bir enerji sıkıntısına yol açmayacak önlemleri aldıklarını vurguladı.


Milliyet