Ankara'daki rekreasyon alanlarının gayrimenkul piyasasına etkileri-2

Ankara'daki rekreasyon alanlarının gayrimenkul piyasasına etkileri-2

Avrupa'nın en büyük kentsel parkları arasında yer alan Harikalar Diyarı 1 milyon 300 bin metrekarelik alana sahiptir.

Ayaş Yolu'nun 12 km'sinde yer alan ve toplu taşım otobüsleriyle ulaşımın sağlanabildiği kentsel park yakın çevresinde bulunan Sincan ve Fatih semtlerine canlılık getirmiş ve bu bölgedeki gayrimenkul değerlerinde bir sıçramaya neden olmuştur. Toplu taşımın kolay olması ve düşük gelir seviyesindeki yerleşim alanlarına yakın olması nedeniyle daha çok düşük ve orta seviyedeki sosyal grupların tercih ettiği parkın yapımı henüz devam etmekte olan Sincan Metrosu'nun da tamamlanmasıyla bu gelir grupları tarafından daha çok tercih edilir hale gelmesi beklenmektedir.
Eryaman'daki, Susuz Gölet'inin yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan Göksu Park'ta 550 bin metrekarelik alan içinde 127 bin metrekare büyüklüğünde gölüyle ve rekreasyon alanındaki doğal güzelliğe özellikle Eryaman ve çevre semtlere hizmet veren park etrafındaki yerleşimlerin fiyatlarının semt ortalamasının çok üstüne taşımıştır. Göl manzaralı konutların satış ve kira fiyatları kent merkezindeki eve fiyatlarıyla yarışır hale gelmiştir.

Aydınlıkevler'de bulunan 640 bin metrekarelik alana yayılan Altınpark da hafta sonları Ankaralılar için alternatif rekreasyon alanlarından biri. Ayrıca Ankara'da birçok fuara ev sahipliği de yapan Altınpark ulaşım kolaylığı nedeniyle tercih edilmektedir.

Ankara için farklı bir anlam taşıyan Atatürk Orman Çiftliği hayvanat bahçesiyle alternatif olmaya devam etmekte olan bir rekreasyon alanıdır. Kentin içinde kalmış olmasından dolayı, belediye otobüsleri, dolmuş ve banliyö treni ile ulaşılabilmektedir.

Ayrıca Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı ancak şu anda uygulamaya geçilemeyen Gençlik Parkı Dönüşüm Projesi ile merkezde tüm gelir gruplarına hitap edebilecek, merkezde olan, ulaşımı en kolay olacak rekreasyon alanı planlanmaktadır. Bu alanda yapılması planlanan rehabilitasyon çalışmalarıyla birlikte Ulus'un çehresinin yenilenmesi öngörülmektedir. Bu çalışmanın sonrasında bu alandaki gayrimenkullerin değerinin artacağını düşünmekteyim.

Bayındır Barajı'nın rehabilite edilmesiyle oluşturulan Kayaş yakınlarındaki Mavi Göl 2 milyon 121 metrekarelik kullanım alanıyla aktif piknik alanı olarak hizmet vermektedir. Ankara'ya uzak mesafede olması ve toplu taşım araçlarıyla ulaşımın zor olduğu rekreasyon alanını daha çok kendi özel taşıtına sahip olan orta gelir grupları tercih etmektedir. Yerleşim yerlerine ve kent merkezine uzak olan bu alanın gayrimenkul değerleri üzerinde etkisi çok fazla olmamıştır.

Yaklaşık 602 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Gölbaşı'ndaki Mogan Parkı Oran Semtine yaklaşık 15 km mesafede olup, ailelerin rahatça dinlenebilecekleri bir yapıya kavuştu. Gölbaşı halkına ve Ankara'ya hizmet veren alan Gölbaşı'ndaki gayrimenkul fiyatlarına olumlu yönde bir etki yaratmıştır.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı kent merkezine 78 kilometre uzaklıkta 5 bin metre kare büyüklüğündedir. Merkeze uzak olması nedeniyle daha çok orta gelir grubuna hitap eden Park doğasıyla dikkat çeken mesire yerleri arasında yer almaktadır.

Eski İstanbul yolu üzerinden gidilen Hoşebe Mesire alanı, Ankara'ya 135 kilometre, Nallıhan'a 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yolun tamamı asfalt olduğundan ulaşım sıkıntısı yaşanmıyor.

Uluhan mesire alanı Nallıhan merkezine 33 kilometre uzaklıkta, muhteşem manzaraya sahip, sulama göleti olarak kullanılan ilçe merkezine 54 kilometre uzaklıktaki Çamalan Göleti ve Nallıhan'a 30 kilometre uzaklıktaki Ilıca Şelalesi, şehirden uzaklaşmak isteyen Ankaralılara hizmet vermektedir.

İstanbul yolu üzerinden yaklaşık 1 saatte ulaşılabilen alan Çamlıdere Aluçdağı mesire yeri Festivali ve yağlı güreşleri Yayla Mahallesi, Şeyh Ali Semer Kandi Türbesi, Peçenek Bucağı'nda Selçuklular devrinden kalan camii ile ilgi çeken rekreasyon alanları arasında yer almaktadır.
Ankara'nın 60 kilometre kuzeybatısında Bayındır Çayı üzerinde kurulu bulunan 32 kilometrelik alana yayılan Çamlıdere Barajının rüzgar potansiyeli nedeniyle rüzgar sörfü yapılmasına da olanak sağladığı ifade edilmektedir.

Ankara'nın en eski ilçelerinden birisi olan Bala'da bulunan Beynam mesire yeri Ankara'ya 45 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 400 hektarlık bir ormana sahiptir. Yapılan çalışmalarla bakımlı ve modern hale gelen alan Ankaralıların en çok tercih ettiği yerler arasında yer almaktadır.
Ankara'ya 150, Beypazarı'na 50 kilometre uzaklıktaki Eğriova yaylası mesire alanına, Karaşar beldesi üzerinden gidiliyor. Yolunun 25 kilometrelik kısmı stabilize olan mesire yeri ahşap evleri ve göleti ile vatandaşların ilgisini çekmektedir.

Güdül ilçesinde bulunan 50 hektarlık Sorgun mesire yeri de Ankara'ya 130, Güdül'e ise 18 kilometre uzaklıktadır. Kirmir çayı Vadisi'nde kayalarla oyulmuş mağaraları, Çağa beldesinde bulunan Roma Tümülüsü, Kavaközü köyünde bulunan Samutbali Türbesi ve Tekke Mevkiindeki Kasım Baba Türbesi de Sorgun mesire alanına yakın gezilebilecek yerlerdir.

Çubuk ile Kızılcahamam arasında, Kavak Dağı ve Yıldırım Dağı eteğinde küçük fakat çok derin, krater bir göl olan Karagöl Çubuk'a yaklaşık 40 kilometre uzaklıktadır.

Ayrıca Kızılcahamam'ın Akyarma mevkiinde yer alan 40 hektarlık Akyarma mesire yerine, Ankara'dan 100, Kızılcahamam'dan 30 kilometre; Çamkoru mesire yerine ise Ankara'dan 110, Kızılcahamam'dan 40 kilometre yol alarak ulaşılabiliyor.

Ankara ve çevresinde bulunan rekreasyon alanlarının sayısının çok fazla olmasına rağmen anlaşılacağı gibi kent merkezinde bulunan, yürüme mesafesinde olan, tüm gelir gruplarına hitap eden, ailelerin kullanabileceği rekreasyon alanları aslında çok fazla değildir. Yukarıda bahsettiğim rekreasyon alanlarının çoğuna ulaşım ancak özel araçlarla sağlandığı için bu alanlardan tüm gelir grupları yararlanamamaktadır. Toplu taşımla ulaşılan yerlere de orta ve üst gelir gruplarının da tercih etmemeleri nedeniyle Ankara'da farklılaşan bir yapı gözlenmektedir. Aktif yeşil alan miktarının halen düşük olduğu Ankara'da merkezde askeriye pasif yeşil bir koridor olarak Ankara'nın nefes koridoru durumunda merkezde ısı kubbesini kırmaktadır.

Toplu taşımla ulaşılan rekreasyon alanlarının yakınlarındaki gayrimenkullerin fiyatlarının arttığı, yatırımlarla bu alanlarda yaşayan insanların merkeze bağımlılığının azaldığı ve talebin bu alanlara kaydığı gözlenmektedir.

Ebru ÖZ
Mimar-Gayrimenkul Değerleme Uzmanı
Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş
ebruoz@laldegerleme.com.tr

***Bu yazının yazılmasındaki yardımlarından dolayı yardımcım Ş.Bölge Plancısı Burçak Üzel'e teşekkür ederim.