Antalya Doğu Garajı Nekropol Alanı'nda çalışmalar ne durumda?

Antalya Doğu Garajı Nekropol Alanı'nda çalışmalar ne durumda?

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin kent merkezini turistik cazibe merkezi haline getirecek Doğu Garajı Nekropol Alanı projesinde, tarihi mezarlık alanını dış etkenlerden koruyacak üst yapının taşıyıcı ayakların montesine başlandı.


Büyükşehir Belediyesi'nin prestij projelerinden Doğu Garajı Kültür Merkezi ve Nekropol alanında çalışmalar hızla sürüyor. Büyükşehir Belediyesi arkeologlarının ve teknik kontrol ekibinin de dahil olduğu kontrol teşkilatı denetiminde ve Antalya Müze Müdürlüğü gözetiminde, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun kararları çerçevesinde yürütülen çalışmalarla tarihi 3 bin yıl öncesine dayanan nekropol alanını turistik bir cazibe merkezi haline getirilecek.


Tarihi mezarların zarar görmemesi için aylardır alanda büyük bir titizlikle devam eden çalışmada, projenin üst yapı ayakları yükselmeye başladı. Nekropol alanını dış etkenlerden koruyacak üst yapıyı taşıyacak çelik konstrüksiyonlar montaj ediliyor. Dev çelik ayakların yerleştirilmesiyle proje şekillenmeye başlayacak.


DEV AYAKLAR YERLEŞTİRİLİYOR

Alana yerleştirilmeye başlanan 61 çelik kolondan en büyüğü 914 mm çapında ve 11 metre yüksekliğinde. Çelik ayaklar nekropol alanındaki arkeolojik buluntuları güneş ve yağmur gibi dış etmenlerden koruyacak, hafif malzemeli üst örtüyü taşıyacak. Nekropol Alanı Projesi yaklaşık 15 milyon liraya mal olacak. 


Antalya Doğu Garajı Nekropol Alanı


ÇAĞDAŞ KENT MÜZESİ

'Çağdaş Kent Müzesi' konseptiyle düzenlenen nekropol alanında teşhir, canlandırma ve bilgilendirme unsurları yer alacak. Alan süreli ve yıl boyu devam eden sergilere ev sahipliği yapacak. Arkeolojik kazıların ortaya çıkardığı zemin, bir dizi platform sayesinde çevresindeki sokak kotlarına uyumlu olacak. Böylece yarı-açık sergileme alanları oluşturulacak. Mezarlara yakın gezinti güzergahı ahşap, cam ve çelik elemanlarla tasarlanacak.


ÇARŞI VE KÜLTÜR MERKEZİ'NDE ÇALIŞMALAR BAŞLADI

'Nekropol Alanı' ile ilişkilendirilerek tasarlanan ve ihalesi yapılan Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi'nde de hafriyat çalışmaları başladı. Kentsel bir kompleks olarak planlanan proje, teknik ve lojistik üniteleri de içeriyor. Geleneksel çarşı kültürünü Doğu Garajı'nda nekropolün etrafında yaşatacak proje, kent merkezindeki ticaretin artırılmasına da katkı sağlayacak. Proje, kültür merkezi olarak da işlev görecek. 


Projede 700 araçlık yeraltı otoparkı olacak. 25 otobüs kapasiteli otopark da bu alanın içinde yer alacak. Pazar yeri ve Festival Çarşısı esnafı için de dükkanlar olacak. Geleneksel halk pazarı kültürünün de yaşatılacağı proje içinde mağazalar, restoranlar da bulunuyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı da buraya taşınacak. Bina içinde 700 kişilik konser ve tiyatro salonu hizmet verecek. Bu proje de yaklaşık 70 milyon liraya mal olacak.


Hürriyet