Antalya'da İmar Yönetmeliği Taslağı için çalışma yapılıyor!

Antalya'da İmar Yönetmeliği Taslağı için çalışma yapılıyor!Antalya Büyükşehir Belediyesi ilçe genelindeki imar sorunlarını çözmek için İmar Yönetmeliği Taslağı çalışması gerçekleştiriyor. 


Antalya Büyükşehir Belediyesi önderliğinde 19 ilçe belediyesi ve meslek odalarının katkılarıyla hazırlanarak imza altına alınan "Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Taslağı" ile ilgili çalışmalar sürüyor.  Milliyet'te yer alan habere göre; Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle kabul edilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilen taslak, bakanlıkça incelendi. Bakanlıkça istenen düzenlemeler yine ilgili meslek odaları ve ilçe belediyelerin katılımıyla gerçekleşiyor. 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in planlı, kurallı ve kimlikli bir kent hedefi doğrultusunda hazırlanan "Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Taslağı'na son şekli veriliyor. Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı organizasyonunda devam eden çalışmalar dahilinde 19 ilçe belediyesinin temsilcileri ve Meslek Odalarının katılımıyla taslağa son halini vermek üzere toplantı yapıldı.

Antalya

MECLİSİN ONAYINA SUNULACAK 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası'nda gerçekleştirilen toplantıda Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Taslağı'na Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı inceleme sonrası yapılması istenen düzenlemeler ile ilgili fikir alış verişinde bulunuldu. Gerekli düzenlemelerin yapılması sonrasında Büyükşehir Meclisi'ne sunulacak olan İmar Yönetmeliği onay için yeniden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na iletilecek. 

KENTİN ANAYASASI NİTELİĞİNDE 

19 ilçe belediyesinin imarla ilgili işlerden sorumlu yetkilileri ile Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve ATSO temsilcilerinin katılımıyla hazırlanan imar yönetmeliği kentin anayasası niteliğine sahip olacak. 

Antalya

SORUNLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK 

Antalya coğrafyası, iklim koşulları, kent kimliği ve imar planları gözetilerek hazırlanan yeni imar yönetmeliği ile imarla ilgili yaşanan sorunların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Kendi dinamikleri olan ve özel imar uygulamalarına imkân sağlayacak imar yönetmeliği ortak akılla şekillendirilmesi açısından da büyük önem arz ediyor.

Alanya'da kontrollü yapılaşmanın önü açıldı!