Antalyalılar 2019'da metrosuna kavuşacak!

Antalyalılar 2019'da metrosuna kavuşacak! Antalyalılar 2019'da metrosuna kavuşacak!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, raylı sistemde üçüncü etabın 2019’da tamamlanacağını açıkladı. Türel, metro projesinde güzergahların belli olduğunu belirtti.Antalya'da hayata geçirilecek metro projesi ve üçüncü etabı tamamlanacak raylı sistem projesiyle bölge 360 derece demir ağlarla örülecek. 


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, çağdaş toplu ulaşım sisteminin raylı sistem olduğunu, Antalya'da da bunun güçlendirilmesi için çalışmalara başladıklarını ifade etti. 


Antalya'da raylı sistemin ilk etabını ilk dönem belediye başkanlığında tamamladığını söyleyen Türel, Meydan-EXPO 2016 hattını kapsayan ikinci etabın da bu dönemde bittiğini belirtti.


Varsak-Meltem arasında planlanan üçüncü etap raylı sistem projesinin bugünlerde Yüksek Planlama Kurulu'nda bakanların imzasına açıldığını söyleyen Türel, "Bu da bittiğinde hemen ihalesini yapıp görev dönemimizin sonuna kadar yetiştirmeye çalışacağız. Böylece Antalya'da raylı sistem 360 derece ring oluşturmuş olacak" şeklinde konuştu.


Türel, kentte raylı sistemle ilgili ulaşım master planının hazırlanarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na sunulduğunu söyleyerek, "Dördüncü etabın raylı sistemde metro olması gerektiği bize bilimsel çalışmalarla sunuldu. Plan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından da kabul edildi ve onaylandı. Dolayısıyla Antalya'nın bundan sonraki dönemde toplu ulaşımla artık atacağı adım metroyla ilgili olacaktır" açıklamalarında bulundu.


Metro hattında güzergahın, hatta duraklarıyla birlikte ulaşım master planının da kesinleştiğini belirten Türel, "Konyaaltı'nda büyük limandan başlayan metro hattı, Büyükşehir Belediyesi'nin olduğu yerde bir 'Y' gibi çatal hale dönüşüyor, bir kolu Kepez istikametinden Varsak'a metro olarak devam edecek, bir kolu da buradan Muratpaşa istikametine uzanacak. Bir dahaki dönemde Antalya Limanı'ndan gerektiğinde Lara'ya, Kundu'ya kadar ve Kepez'e Varsak'a kadar her noktaya, bugünkü raylı sistem ağımızı da destekleyecek şekilde bütünleşmiş bir sistemi Antalya'da hizmete inşallah sunmuş oluruz" ifadelerini kullandı.
Sabah