Araç asansörlü tam otomatik otoparklar

Araç asansörlü tam otomatik otoparklar Araç asansörlü tam otomatik otoparklar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pek çoğu yeraltında olacak 500 bin araç kapasiteli otopark inşa ediyor.Otomobillerin asansörle taşınacağı otoparkların üstü de yeşil alan haline getirilecek. 16 otoparkın inşaatına başlandı.

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi, kentin otopark sorununu çözmek amacıyla 449 bin 924 araç kapasiteli 691 otopark inşa edecek. Klasik otopark anlayışını dışına çıkılarak kent dokusuyla uyumlu yapılacak otoparklarda, sergi ve fitness salonları ile sosyal donatı alanları da bulunacak. Çoğunluğu yeraltına yapılacak otoparklarda otomobiller asansörle taşınacak ve üstü de yeşil alan olacak. Ulaşım Daire Başkanlığı ve İSPARK'ın koordinasyon ve aktarma noktalarını dikkate alarak planladığı otoparkların 7 bin 155 araç kapasiteli 16'sının inşaatına başlandı. 11 bin 120 araç kapasiteli 25 otoparkın ihalesi yapılırken, 18 bin 450 araç kapasiteli 39 otopark için de Büyükşehir Belediye Meclisi'nden karar çıktı. Klasik sistemin yanı sıra otomatik ve yarı otomatik olarak inşa edilecek otoparklar, bilgisayarlarla donatılacak. Otomatik otoparklara bırakılan araçlar, asansörle katlara çıkarılacak ve ray sistemi ile boş olan park yerine yerleştirilecek.

İşte İstanbul'un yeni otoparkları:

Raflı otopark: Sürücüler otoparkın çıkışında SMS ve kartlı ödeme yapabilecek. Yarı otomatik otoparklarda, sürücü aracını park yerine çekecek ve araç lif sistemiyle raf şeklinde hazırlanan park yerlerine kaldırılarak yerden tasarruf sağlanacak.

Kule park: 30 metre yüksekliğinde 7x7 metrekarelik bir alana yapılabilecek kule otoparklara 50 araç park edebilecek. Bir palet üzerinde, dikey taşıyıcı ile taşınan araçların park yerlerine aktarılması sırasında, entegre bilgisayar sistemiyle denetim yapılacak. İlk kule otoparklar Şişli'ye yapılacak.

Park-ev: Dışardan bakıldığında evi andıracak şekilde dizayn edilecek Park ev'lerde de otomatik park sistemi ugyulanacak.

Modüler Park: Galvaniz veya çelikten yapılacak modüler katlı otoparklar, kolaylıkla monte edilip sökülebilecek. Sistemlerde otomatik ödeme ve kamera denetimi yapılacak.

Tam otomatik otopark: Bu otoparklarda rampa ve koridor olmayacak. Araç yüksekliklerinde katlar inşa edilecek. Aydınlatma ve havalandırma gereksinimi olmayan otomatik otoparklar, bilgisayar kontrolüyle çalışacak ve sadece gişe personeli bulunacak. Bu otoparklar, hırsızlık ve sürücülerden kaynaklanacak kaza risklerini de en düşük düzeye indiriyor.

Hürriyet