06 / 02 / 2023

Aralık ayında Meclis'e gelecek EYT'de kritik nokta

Aralık ayında Meclis'e gelecek EYT'de kritik nokta

EYT formülü ne zaman netleşecek? EYT ne zaman yürürlüğe girecek? EYT'li kaç kişi var? Kimler, hangi şartlarda emekli olabilecek soruları uzun süredir gündemi meşgul ederken, vergi ve SGK Uzmanı Cem Kılıç kritik bir noktaya dikkat çekti.Vergi ve SGK Uzmanı Cem Kılıç Milliyet Gazetesi'ndeki köşesinde EYT'liler ile ilgili kritik bir noktaya dikkat çekti.  Kılıç, Aralık ayında Meclis'e gelmesi beklenen düzenlemenin Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) herkesi kapsamayacağını belirterek, yapılacak düzenlemenin kaç kişiyi kapsayacağının henüz net olmadığını söyledi.

Kılıç, EYT düzenlemesi yapılıp da yürürlüğe girdiğinde kaç kişinin hemen emekli olabileceği konusunun da belirsiz olduğuna işaret ederek, ilk kez 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olmuş kişiler ile sigorta girişini geriye çekecek borçlanma türlerinden borçlanma yaparak sigorta girişini 8 Eylül 1999 ve öncesine çekebilecek kişilerin hayata geçirilecek düzenlemeden faydalanabileceklerini ifade etti.

Kılıç, "SGK bu konuda bir çalışma yürüterek kapsamı belirlemeye çalışıyor. Diğer yandan EYT düzenlemesinden yararlanacak kişi sayısının net olarak ortaya konulması şu an için çok zor" ifadesini kullandı.

EYT sorunu nasıl ortaya çıktı?

 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön