04 / 02 / 2023

Arap sermayesi Ege'ye girdi!

Arap sermayesi Ege'ye girdi!

Suudi İşadamı Salah Muhammed Al-Bassam, Marmaris'in ardından Antalya ve Bodrum'da da yatırım hedefliyor. Arap şirketin Türkiye planları ne?Türk inşaat sektörü 4,5 yıldır süren ekonomik istikrar sayesinde altın günlerini yaşıyor. Pek çok yerli şirket büyük çaplı konut projelerine girişirken yabancı yatırımcılar da gözünü Türkiye'ye çevirdi.

Avrupa ve ABD kökenli şirketlerin ardından Arap sermayesi de Türkiye'de konut yatırımı için kolları sıvadı. Bu konuda ilk adım Suudi işadamı Salah Muhammed Al-Bassam'dan geldi. Al-Bassam Şirketler Grubu, Ege'nin en çok ilgi gören tatil yörelerinden Marmaris'e 10 milyon dolarlık lüks villa sitesi yapıyor. Villalar yaz tatilini Türk sahillerinde geçirmek isteyen Avrupalılara satılacak. Al-Bassam Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Salah Muhammed Al-Bassam, Türk emlak sektörüne İstanbul yerine daha küçük bir tatil bölgesinden girmeyi tercih etti. Suudi işadamı, bu tercihini, 'Tatil bölgelerinde daha az sermayeyle yatırım yapılabiliyor. Marmaris'te gerçekleştirdiğimiz yatırımı İstanbul'a yapmayı seçseydik masraf birkaç katına çıkabilirdi.' sözleriyle açıklıyor. Türk konut pazarından büyük beklentileri olan şirket, Marmaris'in ardından Bodrum, Antalya ve İstanbul gibi bölgelerde de yeni yatırımlar hedefliyor. Suudi şirket ayrıca Türkiye'de konut yatırımlarının dışında başka alanlarla da ilgileniyor. Al-Bassam'a göre Türk ekonomisi 15 yıl öncesine göre çok daha büyük ve olgun. Globalleşen dünyada kapıların yabancı yatırımcılara kapatılamayacağını vurguluyor. Şirketinin bankacılık sektöründe de faaliyet gösterdiğini belirten Suudi işadamı, Türkiye'de çok fazla küçük banka olduğuna dikkat çekerek, bunların piyasada rekabet edebilmeleri için birleşmeleri gerektiğini söylüyor. Ona göre Türkiye'nin Arap ülkelerinden yatırımcı çekmede iki büyük üstünlüğü bulunuyor: Bunlar coğrafi yakınlık ve kültürel benzerlik.

Türkiye'nin potansiyelini daha iyi kullanması gerektiğini vurgulayan Al-Bassam, kanunların yatırımcıları daha teşvik edici hale getirilmesini öneriyor. Al-Bassam'a göre Avrupa'da bürokrasi çok daha açık ve net. Bu sayede yatırım yapmak da çok kolay. İşadamı, 'Türkiye büyük bir potansiyele sahip; ama kimse kanunların siyah ve beyaz gibi net olarak görülmediği yere yatırım yapmaz.' diyor. Yozlaşmamış bir yönetimin ve istikrarın ülke için taşıdığı büyük öneme değinerek, 'İnsanlar bindikleri geminin kaptanına güvenmeli. Yoksa gemiden atlarlar.' ifadelerini kullanıyor. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylığını da olumlu buluyor. Ona göre Türkiye'nin AB'ye girmesi, sadece Türk halkının değil, Arap ülkelerinin de gelişmesine katkı yapacak.

'Türkiye'de kendimizi evimizde hissediyoruz'

Al-Bassam Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Salah Muhammed Al-Bassam, Arap işadamlarının artık Batı'dan ziyade Türkiye'de yatırım yapmak istediklerini söylüyor. Türklerle pek çok ortak noktalarının bulunduğunu ifade eden Al-Bassam, Türkiye'de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini aktarıyor. Suudi işadamı 'Türkiye'de her alanda iş görebilecek eleman var. Belki işçileri biraz eğitmeniz gerekebilir, ama yine de bu büyük bir avantaj.' diye konuşuyor. (Zaman)
Geri Dön