17 / 08 / 2022

Arapların Ordu ilgisi!

Arapların Ordu ilgisi!

Ordu Valisi Balkanlıoğlu, son bir yıldır Arap dünyasında Ordu’nun tanıtımını yaptıklarını hatırlatarak, “Gelen turist sayısı arttı hem de Arap yatırımcılar Ordu ile ilgilenmeye başladı” dedi.Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, son bir yıldır Arap dünyasında Ordu’nun tanıtımını yaptıklarını hatırlatarak, “Tanıtımlarımızın karşılığını aldık. Hem gelen turist sayısında artış oldu hemde Arap yatırımcılar Ordu ile ilgilenmeye başladı” dedi.


Bir süre önce Körfez’de bir tanıtım organizasyonuna başladıklarını söyleyen Balkanlıoğlu, bu kapsamda 17 Arap ülkesinden 30 gazeteciyi Ordu’da misafir ettikleri hatırlattı. 3 gün boyunca Ordu’nun tüm güzelliklerini ve turizm potansiyelini onlara anlattıklarını ifade eden Balkanlıoğlu, “Arap basının da haberlerimiz çıkınca hem turistlerin hem de yatırımcıların Ordu’ya ilgisi arttı. Bu çalışmamız sonrası 10 ayda Ordu’ya gelen turist sayısı yüzde 25 arttı. Otellerde doluluk oranımız yüzde 20 arttı. Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan’da ciddi yatırımcılar gelmeye başladı. Tanıtımda havalimanı projemizi de onlara anlattık. Hem ulaşım hem turizm bir arada olunca yatırımcılar ve turistler gelmeye başladı" diye konuştu.


Ordu’nun aynı zamanda sahil turizmi de olduğunu belirten Balkanlıoğlu, “Doğal güzelliklerimizin yanında çok güzel bir sahil şeridimiz var. Karadeniz’in en güzel kentlerinden biri burası. Turistlerin ve yatırımların daha da artmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.


100 DÖNÜMLÜK ARAZİYE REHABİLİTASYON MERKEZİ


Ordu-Giresun Havalimanı’nın açılışından sonra hem turist hem de yatırımcıların bölgeye daha sıcak bakmaya başladığını belirten Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu şunları söyledi:


“Tek seferle dünyanın bir çok noktasından buraya gelmek mümkün. Bu bizim için çok ciddi avantaj oldu. 5 özel şirket ile görüştük. Yatırımcılar ağırlıklı olarak tatil köyü ve konut projeleri yapma konusunda istekliler. Bizim yaylalarımız bu projeleri gerçekleştirmek için oldukça müsait. Ayrıca doğal çevreyi bozmadan bu işleri yapmak da mümkün. Zaten yatırımcının istediği doğal ortam. Bu ortamı projelerle bozarsanız hiçbir cazibesi kalmaz. Bir yabancı yatırımcı Çaybaşı’nda 100 dönümlük alana rehabilitasyon merkezi ve tatil köyü yapmak üzere el sıkıştı. Burada aynı zamanda golf sahaları ve devremülk projeleri de yapılacak. Her grubun kendine göre yatırımları var. 20-25 milyon dolarlık yatırım da var, çok daha büyük çaplı yatırım yapacak olan da var. Buradaki yatırımların tamamlanması ile milyar doları bulacak projeler hayata geçecek. Tabi bunda havalimanının büyük etkisi var."


Hürriyet Yerel