17 / 08 / 2022

Araplar'ın Ordu ilgisi!

Araplar'ın Ordu ilgisi!

Arapların Karadeniz Bölgesi’ne ilgisini değerlendiren Ordu, turist kapma yarışına dahil oldu. Ordu’da Araplara özel turizm tesisleri yaptıklarını belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Hedefimiz yılda 1 milyon turist” dedi.Mayıs 2015’te açılan havalimanı Ordu’nun kaderini değiştiriyor. Ulaşım sorununu çözen il turizm atağına kalktı. Şehir, yeni liman, kayak tesisi ve otel projeleri ile yeni bir çehreye kavuşmaya hazırlanıyor. Ordu Belediyesi’nin davetlisi olarak katıldığımız toplantıda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu ile Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin ile bir araya geldik. ‘Havalimanı bizim ufkumuz açtı’ diyen Enver Yılmaz, Ordu’yu turizm şehri yapmak için çalışmalara başladıklarını dile getirdi ve şunları söyledi: “Bir yılda 3 tane 5 yıldızlı otel açılacak. Bunun yanında Araplara özel ahşap ve geniş odalı tesisler yapmaya başladık. Kayak tesisi yaptığımız Çambaşı bölgesi 35 tane bungalov ev yapacağız. Boztepe’de de 40 tane bu tip yapı planlıyoruz.”


Turizm tesisleri yaparken doğal dokuyu korumaya da özen gösterdiklerini belirten Yılmaz, “Ortadoğulu turist Tabzon’dan şikayetçi. İşin bakirliğini masumluğunu bozmamak gerek. Trabzon bozdu. Ayder’e 5 katlı otel olmaz. Biz Boztepe’de zamanında imara açılan yerleri satın aldık. Kamulaştırma için 4.5 milyon lira ödedik. Orada bir otel bir de peyzaj çalışması olacak” dedi. Henüz Ordu’da yatak kapasitesinin yeterli olmadığını ama çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Yılmaz, 2017 sonrası yılda 1 milyon turist beklediklerini söyledi. Yılmaz, Türkiye’ye gelen her bir Arap turist ortalama 3 bin dolar bıraktığına da dikkat çekti. Ordu’nun projeleri hakkında bilgi veren Yılmaz “Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezi’ni seneye açılıyoruz. 800 milyon lira yatırım yapılacak Ünye Limanı projesinin ise 2017’de başlamasını öngörüyoruz. Şehri ikiye bölne Melet Irmağı projesi için de ihale yapıldı ve 1 kilometresi başladı. Melet ırmağı çevresine yaşam merkezi kurulacak. Bir de havalimanı yanına butik çikolata üretimi için ‘Çikolata Park’ kuruyoruz” diye konuştu. 


YATIRIMA GELİYORLAR

Ordu’nun bugüne kadar tanıtım eksikliği nedeniyle turist çekemediğini belirten Vali Balkanlıoğlu ise “Körfez’den 80 gazeteciyi Ordu’ya davet ettik. Tur operatörleri ile de buluştuk. Ortadoğu’da ulusal basında ‘Ordu cennet bahçelerinden bir bahçe’diye haberler yapıldı” dedi. Arapların Türkiye’yi güvenli liman gördüğü için mülk aldığını belirten Balkanlıoğlu, yatırımcı grupların da Ordu’da milyar dolarlık yatırımlar planladığını dile getirdi.


Hürriyet