Arçelik, motoru ayırdı buzdolabını mutfak çekmecesine yaydı

Arçelik, motoru ayırdı buzdolabını mutfak çekmecesine yaydıArçelik, inovatif düşüncesini buzdolabında uyguladı. Geliştirdiği teknolojiyle kompresörü ayrı bir ünite olarak buzdolabından çıkaran Arçelik, borular yardımıyla mutfak çekmecelerini birer buzdolabına dönüştürdü.Dünyada araştırma-geliştirmeye en çok kaynak ayıran 1000 şirket arasında bulunan Arçelik, buzdolabındaki mevcut teknolojiyi inovasyonla (yenilikçilik) bir buzdolabı motoruyla (kompresör) birden fazla soğutma ünitesini mutfaklara getirecek. Divide & Cool: (DAC) Bölünebilir Soğutma adını verdiği teknoloji, kompresörü tıpkı kombi gibi ayrı bir ünite olarak koyarak borularla mutfaktaki istenilen bir ya birkaç çekmeceyi buzdolabına dönüştürüyor. Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Akagündüz Özdemir, "DAC diye adlandırdığımız bu ürün tek bir kompresörle çalışan birden fazla soğutucuya sahip olması açısından dünyada bir ilk olma özelliğine sahip" diye konuştu. Arçelik, yeni ürünü Divide & Cool: Bölünebilir Soğutma Teknolojisi'ni bir basın toplantısıyla tanıtarak piyasa sundu. Arçelik'in dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan, mutfaklarda çığır açacağına ve yeni bir dönemin başlangıcı olacağına inandıkları bir yeniliği sunduğunu belirten Özdemir, bu ürünümüzde, bir çekmece derin dondurucuya açılırken bir dolap kapağının ardında da bir soğutucuya ya da şarap dolabına ulaşılması mümkün. Arçelik DAC, dış üniteye bağlı, bölünebilir ve mutfağın çeşitli yerlerine konulabilir soğutucu kabinlerden oluşuyor.''

Bir dış üniteye 4 soğutucu
Üründe bir dış üniteye en fazla dört soğutucu kabin bağlanırken boy, tezgah seviyesi ve tezgah altı ölçülerinde olmak üzere toplam 7 farklı kabin seçeneğinin mevcut olduğunu anlatan Özdemir, ebat çeşitliliği ile mutfaklardaki sınırları kaldıran Arçelik DAC'nin, sessiz çalışması, enerji tasarrufu ve besinleri daha uzun süre saklamasıyla hem verimli hem de çevreci bir ürün olma özelliğine sahip olduğunu kaydetti. Ürünün, dünyanın "ilk ve tek'' titreşimsiz şarap soğutucusuna da sahip olduğunu belirten Özdemir, bu şarap soğutucusunun deyim yerindeyse tüketicisine özel bir şarap mahzeni sunduğunu söyledi. Özdemir, bugün gelişmiş ülkelerde beyaz eşya tüketiminin yüzde 50'sinin ankestre ürünlerin oluşturduğunu belirterek, yeni ürünleriyle öncelikli hedeflerinin Batı Avrupa olduğunu bildirdi. Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa başta olmak üzere bu ülkelerde büyük mutfak firmalarıyla münhasırlık sözleşmesi imzalayabileceklerini ifade eden Özdemir, bu konuda görüşmelerinin sürdüğünü kaydetti.
Siyaset değil, çetin şartlar iç pazarı daralttı
Arçelik Genel Müdür Özdemir, Arçelik'in yurtdışı satışlarının iki ay sonunda geçen yıla göre yüzde 10 büyüdüğünü belirterek, "Bu son derece memnun edici. Dolayısıyla bu yılın gelecek zamanları için biraz daha fazla ümitli olabiliyoruz'' dedi. Şubat sonu itibarıyla iç pazarda az da olsa küçülme gözlemlediklerini ifade eden Özdemir, "Ama bunu siyasi gelişmelere bağlamıyorum. Çünkü bu yıl çok çetin şartlar herkesi önemli ölçüde etkiledi'' dedi. Geçen yıl da pazarın bir miktar küçüldüğünü hatırlatan Özdemir, "Ertelenen talebin bahardan itibaren devreye gireceğini hissediyorum. Nitekim son birkaç gündür işler oldukça pozitif yöne doğru gidiyor'' şeklinde konuştu. Dünyadaki krizin, özellikle İngiltere, Fransa, İspanya ve Almanya pazarlarında etkili olduğunu belirten Özdemir, şunları kaydetti: "Gelişmiş pazarlarda özellikle aralıkta beklenen işler olmadı. Ancak stokların mart sonu itibariyle normal seviyelere ineceğini düşünüyoruz. Ardından pazarın yükselişe geçeceğini söyleyebiliriz. Sektör oldukça pozitif günler yaşayabilir. Beklentiler o yönde.''
Fiyatı 4 bin 500 ile 6 bin 500 YTL arası
Kabin tercihlerine göre 4 bin 500 ve 6 bin 500 YTL arasında değişen fiyattan satışa sunulan ürünün, şirkete çok fazla yatırım yükü getirmediğini ifade eden Özdemir, projenin pahalı olmadığını kaydetti. Özdemir, siparişle üretecekleri yeni ürünleri ile Avrupa'dan yüzde 2 pazar payı almalarının büyük başarı olacağını söyledi ve "Ürün için 13 ayrı patent aldık'' dedi. Üründe kullanılan VCC kompresör, normal kompresörlere oranla yüzde 30 daha az enerji tüketiyor.
'Kurdaki hareketlilikten tabii ki etkileniyoruz'
Özdemir, kurlardaki hareketliliğe ilişkin bir soruyu, "Bundan tabii ki etkileniyoruz. Belki aralıkta işler iyi olsaydı başka bir tablo ile karşı karşıya kalabilirdik. Şu anda yüzde 20 büyüyebilirdik. Ama bütün bu olumsuzluklara rağmen trendin pozitif olduğunu görmek, sektörde bize memnuniyet veriyor'' şeklinde yanıtladı. Bu yıl yurtdışında yüzde 20 civarında büyüme hedeflediklerini bildiren Özdemir, bunu yapabileceklerini düşündüklerini söyledi. Şu anda programlarını revize etmediklerini ifade eden Özdemir, "Türkiye'de döviz o kadar büyük dalgalanma yok. Ham madde fiyatları bir miktar artıyor. Bu da tamamen spekülatif. Onun da kısa sürede normal haline döneceğini tahmin etmek çok da zor değil'' diye konuştu.
(Sabah)