Arçelik, Tayland’da buzdolabı fabrikası kuracak!

Arçelik, Tayland’da buzdolabı fabrikası kuracak!


Arçelik, Tayland ’ da buzdolabı fabrikası kurmaya hazırlanıyor. Firma, fabrika için bu ülkede yatırım teşvik başvurusunda bulunduğunu ve yatırıma başvurunun sonucuna göre karar vereceğini açıkladı...


Arçelik, Tayland’da buzdolabı fabrikası kurmaya hazırlanıyor. Firma, fabrika için bu ülkede yatırım teşvik başvurusunda bulunduğunu ve yatırıma başvurunun sonucuna göre karar vereceğini açıkladı.Beyaz eşya devi Arçelik, Tayland’a 100 milyon dolarlık fabrika yatırımı yapmayı planlıyor. Firmanın, Tayland’da buzdolabı fabrikası kurulması için bu ülkede yatırım teşvik başvurusunda bulunurken, yatırıma teşvik başvurusunun sonucuna göre karar verileceği açıklandı.

Arçelik tarafından KAP’a yapılan açıklamada fabrikanın yanı sıra Tayland, Endonezya, Filipinler ve Vietnam’da satış ve pazarlama şirketi kurulması için çalışma yapıldığı ifade edildi. Açıklamada, “Tayland’da buzdolabı üretim tesisi kuruluşuna ilişkin teşvik alınması için gerekli başvuruların yapılması için şirket yönetimine yetki verilmesine karar verilmiştir” denildi. Fabrika yatırımına başvuru sonucuna göre karar verileceği belirtildi.


Fizibilite çalışması

Tayland gazetesi Bangkok Post’ta yayınlanan habere göre, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, fabrika için fizibilite çalışmaları yaptıklarını açıkladı.

Çakıroğlu, Beko markalı ürünlerin lansmanı için gittiği Tayland’da yaptığı açıklamada, burayı Güneydoğu Asya’ya yönelik lokal üretim merkezi yapmak istediklerini söyledi. Habere göre, Tayland’da bir fabrika kurmak için fizibilite çalışmaları yürüten şirketin bu çalışmaları yılsonu itibariyle tamamlanacak.


Ülkede yeni dağıtıcısı var

Bangkok Post’un haberinde yer alan bilgiye göre, Titanco International firması Beko markalı ürünlerin Tayland distribütörlüğünü üstlenirken, Arçelik üç yıl içinde AEC pazarlarındaki satışlarının yıllık 16 milyar bahta (490 milyon dolar) ulaşmasını bekliyor. Arçelik’in, 2013 yılı tamamında elde ettiği 11.1 milyar liralık konsolide cirosunun 6.48 milyar lirası uluslararası satışlardan oluşuyor.


Bölgenin ihracat merkezi konumunda

Yaklaşık 100 milyon dolara mal olması beklenen fabrikanın buzdolabı üretimi yapması ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (AEC) ülkelerine ihracat için bir üretim merkezi olarak konumlandırılması amaçlanıyor. Tayland’ın bölgedeki merkezi konumu, büyük iç pazarı ve elverişli iş ortamına işaret eden Çakıroğlu, “Tayland, Avrupa’daki başarı hikayemizi tekrar etmeyi umduğumuz AEC için bir merkez olacak” dedi.


Yenileme hareketi başlattı

Arçelik, ayrıca ‘Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın’ vizyonu çerçevesinde yenileme hareketi başlatıyor. Markası ne olursa olsun, eski beyaz eşya, televizyon ve bilgisayarları kullanıcıların evinden alıyor ve yeni ürünlerle değiştiriyor.

 Değiştirme kampanyasında toplanan eski ürünler ise, Arçelik tarafından kurulmakta olan ve uluslararası standartlara uygun tam teşekküllü  geri dönüşüm tesislerinde yeniden doğaya kazandırılacak. Kullanıcılar, Arçelik’in ‘Doğaya Dönüş Başlasın’ sloganıyla hayata geçirdiği yenileme hareketinden 31 Ekim tarihine kadar faydalanabilecek.


Milliyet