Aristotle Onassis’in doğduğu ev için 3 milyon euroluk teklif!

Aristotle Onassis’in doğduğu ev için 3 milyon euroluk teklif!Onassis Vakfı, Yunan armatör Aristotle Onassis’in doğduğu ev olarak bilinen Manisa'daki tarihi evi satın almak için 3 milyon euroluk teklif verdi. Manisa Akhisar'da yaşayan 85 yaşındaki Mihriye Yalazı ise evi satmayacağını söyledi.


Dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan ünlü Yunan armatör Aristotle Onassis’nin doğduğu ev, hikayesiyle ünlendi. Hürriyet'te yer alan habere göre, Akhisar’da yaşayan ve ticaret yapan Yunan armatör Onassis’in, Hashoca Mahallesi’nde bulunan koruma altında bulunan 3 katlı evi, 1972 yılında Akhisar’ın ünlü iş insanlarından Cemal Yalazı tarafından satın alındı. Yalazı, evi 4 çocuğunun annesi eşi Mihriye Hanım’ın üzerine yaptırdı. Eşi Cemal Yalazı’nın 2004 yılında vefat etmesiyle, Mihriye Yalazı evde yalnız yaşıyordu. Dünyaca ünlü armatörün adına kurulan Onassis Vakfı’nın yöneticileri, bir süre önce Yunanistan  İzmir  Konsolosluğu yetkilileriyle evi görmeye geldi. Evi, vakıf tarafından satın almak istedi. Ancak Mihriye Yalazı, evi satmadı.

Aristotle Onassis’in doğduğu ev için 3 milyon euroluk teklif!

YUNAN BAYRAĞI DALGALANMASIN DİYE SATMADIM

Tarihin izlerini taşıyan koruma altında buluan 3 katlı eviyle ilgili hikayeyi anlatan Mihriye Yalazı, "3 kızım, 1 oğlum var. Benim yaşadığım ev, herkesin bildiği Onassis’in doğduğu yer olan tarihi bina. Eşim Cemal Yalazı bu evi 1972 yılında aldı. Evin tapusunu benim üzerime yaptı. Bizim burada çok güzel günlerimiz geçti. Bir gün Yunan armatör Onassis adına kurulan vakıf yöneticileri evi görmek istediler. Gelenler arasında vakıf yöneticilerinin yanı sıra Yunanistan Konsolosluğu’ndan yetkililer de varmış. Evi Onassis Vakfı’nın değerlendirmek istediğini söylediler. Evi satın almak için 3 milyon euro teklif ettiler. Bu para karşısında çok şaşırdık" dedi. Teklife şaşıran ve durumu aile arasında konuştuklarını söyleyen Yalazı, bir Türk askerinin konuşmasıyla evi satmamaya karar verdiklerini açıkladı. Yalazı, "O tarihlerde Akhisar’da Garnizon Komutanı olan Cüneyt Kavuncu ziyaretimize geldi. Vatan sevdalısı, Atatürkçü, milliyetçi bir Türk askeri olan Kavuncu, bu evi satmanın vatanı satmakla eşdeğer olduğunu, burada Yunanistan bayrağının dalgalanacağını, Akhisar Askerlik Şubesi’ndeki Türk bayrağı ile Yunan bayrağının aynı sokakta bulunmasının her Türk’ü yaralayacağını anlattı. Ben bu sözlerle burada Yunan bayrağının dalgalanmasını kabul edemeyeceğimi anladım. Eşim ile mutlu günler geçirdiğimiz bu evi Onassis Vakfı’na satmama kararı aldım" ifadelerini kullandı. 

Tarihi ev güzelliğiyle ilgi çekerken Mihriye Yalazı, kendisine yardımcı olan torunu Pelin Demircan ile beraber evine adeta gözü gibi bakıyor. Yalazı, "Normal bir eve göre daha çok bakım istiyor. Ama biz içinde yaşadığımız, anılarımızın olduğu bu tarihi evi korumaya kararlıyız" diyor.